Žehlička/lis na podlepování

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Thaxim
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 17.8.2017 14:24

Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Thaxim »

Dobrý den ve spolek,
Při podlepování se mi díly trošku vlní a tak zjišťuju že můj současný způsob asi nebude 100%
Mám dvě dřevěné desky (1,5cm široké, nenalakované z měkkého dřeva) přitlačené svorkama.
Přemýšlel jsem a napadlo mě vyrobit si něco jako žehličku.
Dvě kovové desky, které by se k sobě dali přišroubovat. Opatřené nějakým topným tělesem, které by je dokázalo zahřát na nějakých 30-40°C.
Přicházím proto mezi zkušené modeláře. Je to pitomý nápad? Má to vůbec cenu? Může teplo poškodit tisk? Neexistuje už něco takového?
Děkuju za každou připomínku a nápad :)
Thaxim
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Sandro »

Thaxime,

jaké používáš lepidlo? Jestli na podlepení používáš herkules, není divu, že se ti díly vlní. Čím víc vody lepidlo obshauje, tím větší problém při podlepení bude. Já buď používám tuhé tyčinky lepidla, nebo herkules, který mám speciálně méně tekutý a i tak ho dám ve velmi tenkém filmu.

Další věc je, jestli si zkusil dát obyčejný čistý papír na horu i dolů pod model a potom takový "sendvič" teprve vložit mezi tvoje dřevěné desky. Ten papír bude 100% savější než dřevo. Já lisuju pod knížkama s lesklými vazbami, které nic nesají, ale když tam vrznu čtvrtku papíru, tak to mám v cajku.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Aki »

já už asi rok používám na podlepování Chemoprén Extrém a nemůžu si ho vynachválit. má to i tu výhodu, žese daj podlepovat i hotový části modelu, nemusí se nic lisovat, prostě se to přimáčkne a drží to jako čert :)
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Sandro »

Tyo... Chemoprén? :shock: :shock: :shock:

Aki, a jak s ním pracuješ? Já s ním naposledy lepil koberec na dřevo nebo rozpadlou podrážku, ale vždycky strašně tekl a dělal binec.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Aki »

kupuju si ten v tubě... slepím část modelu, o který vím, že už tam nebudu zasahovat. naměřím a vyřežu si z kartonu potřebný části na podlepení, vyřežu okýnka, dveře a podobný nesmysle... milimetr sem, milimetr tam, to při podlepování nehraje žádnou roli. otevřu tubu, trochu lepidla vytlačím na karton, rozetřu rovnoměrně nějakou špachtličkou (většinou nějakým odstřižkem z kartonu), tak aby tam byla jen tenká vrstvička a pak ten karton hned připlácnu zevnitř na zeď a přimáčknu. drží to prakticky hned, podobně jakou oboustranka, ale oproti ní to má tu výhodu, že lze polohu ještě chvilku korigovat. druhá výhoda je ta, že se to s vysokou pravděpodobností nikdy neodlepí, což se mi už u oboustranky několikrát časem stalo, zeď se totálně zvlnila a model byl na vyhození... jediná nevýhoda je ta, že člověk musí trochu víc hlídat čistý prsty... pokud na ně trochu ukápne, dá se z toho hned užmoulat kulička a je zase čisto. jo a taky mám od ženy zákaz podlepovat v ložnici... páč to krapet smrďánkuje :D
u toho lepidla se řídím heslem vždycky radši míň a případně trochu přidat, než abych ho nakydal moc a pak to musel stírat...
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Sandro »

No, nápad je to zajímavý, ale já zůstanu u herkula. Prostě jsem si už s chemoprénem užil svoje a vsadím se, že ještě užiju jindy. Nicméně, brát ti to nebudu.

Spíš ti ale děkuji za tu poznámku k oboustrance, protože já už jí mám připravenou na to, až se jednou vrhnu na stavby. Jak to ale čtu, tak asi žádná výhra a to je cená rada.

A abych tu neznečišťoval vlákno - Thaxime, možná než tu žehličku, zkus raději ten lis. Někde na bazaru by se mohl prodávat lis na tisk linorytů nebo knihtisk. Vypadá to asi takto:

http://www.bastaflora.cz/grafika/graficke-lisy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Tomáš S. »

Sandro píše: Jak to ale čtu, tak asi žádná výhra a to je cená rada.
Tak oni lidi napíšou především neveselou zkušenost - je to pochopitelné, mě by to taky fest naštvalo. No a ostatní? Ti to nechtějí zakřiknout, aby se jim to nestalo také - každopádně jelikož už jsem pěknou chvíli nic neslepil ( :roll: ) - odvážím se 8-) - mě osobně nikdy oboustranka nezklamala, dodnes drží na všech modelech a nic se nezničilo... ;) Bohužel se mezi modeláři neví, jaká značka to dělá, protože se problémy projevily u některých až po letech a to už se značka dohledává těžko. Kdo ví jestli cesta vede přes nákup značek "s lepším jménem"...
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od JanO »

Já si na oboustrannku zatím nestěžuji. Podle neveselých zkušeností s obavami koukám na první podlepované modely a jsou zatím v pohodě (používám ji někdy od roku 2012). Asi jsem měl štěstí na značku :) .
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od khaRel »

já osobně moc nepodlepuji, a když už, tak herkulesem. S oboustrnakou mám problém jen u skel, obzvlášť, když jsou zahnutá. V tom případě mi moc nedrží.
Uživatelský avatar
Thaxim
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 17.8.2017 14:24

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Thaxim »

No kamarád mě přivedl na zajímavou věc:
u 3D tiskáren se používají tzv. heat table..
kovová (kamarád má dokonce magnetickou) nebo silikonová podložka přes kterou se zahřívá hlíníková nebo skleněná plocha
To by se dalo použít jako takový zateplený lis.
Zkusím to ještě nějak promyslet a objednám a uvidíme :)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Kamil »

Oživím diskuzi se svou zkušeností. Podlepoval jsem Herkulesem, ale nebyl jsem spokojen. Občas se to kroutilo, i když jsem dával jen malou vrstvu. Také nešly dělat korekce. Přešel jsem na Chemoprén, jak doporučil Aki. Riziko je, že se model zapatlá, ale i tak se mi s tím pracovalo na podlepování podstatně lépe jak s Herkulesem. Teď jsem ale vyzkoušel UHU "Lepidlo na všechno" Extra Gel 31g ( https://www.uhu.cz/cs/p/uhu-alleskleber ... 34354.html ). Má všechny výhody Chemoprénu (no, až na cenu), ale na rozdíl od něj se tak "netahá". Na velkých plochách je to celkem jedno, tam moc zapatlání nevadí a používám levnější Chemoprén, ale na menších je tohle lepší.
Schimanski
Příspěvky: 16
Registrován: stř 9.5.2018 14:25

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Schimanski »

Zdravím, já podlepuji taky chemoprénem a nemůžu si to vynachválit. Jen dejte pozor na to, aby se vám neobtiskla žlutá mřížka na řezací podložce na podlepovanou část, jako mě. Zřejmě je schopen naleptat tu barvu přes papír. Takže pokud lepím na podložce, tak si tam dávám radši papír.
Uživatelský avatar
Thaxim
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 17.8.2017 14:24

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Thaxim »

A jak se pracuje s dílem podlepeným chemoprénem nebo UHU, když je potřeba ho potom stočit, udělat oblou hranu?
Pracuje se s tím dobře?
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Kamil »

Tak to jsem zatím neprováděl, ale podle mě bude větší problém spíš celková tloušťka papíru, jak ta µm vrstvička lepidla.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od Jeňa Sova »

Já jsem zůstal u tuhého Herkulesu na větší plochy. Když se neroztáhne všude, namočím si špičku prstu do vody a roztahám ho na prázdná místa. S tou vodou ale fakt opatrně, stačí kapka na celkem velký díl, případně spíš přidám tuhé lepidlo. Nebo vytáhnu přebytečnou vodu kvalitní papírovou kuchyňskou utěrkou, to je všeobecně výborný pomocník.
Na menší díly používám klasický Herkules, který si ředím tím červeným (Herkules expert) a s touto směsí i lepím modely. Rychleji to pak schne a lépe drží, přijde mi. A když mi ten tuhý někde díl neslepí, dodatečně to tam kápnu taky, většinou po vyřezání. Po nanesení obou druhů lepidla se snažím vhlkost jemně vytlačit třeba kovovým pravítkem. Nezatěžuji ničím, nechám to "dýchat", aby měla vlhkost kam zmizet. U prvního RW modelu jsem podlepoval díly předem a dával mezi knihy. Následovalo odpreparování, protože byly díly mimo svůj 2D tvar. Takže teď podlepuji průběžně, výše popsaným způsobem a prakticky za chvíli vyřezávám.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“