Jak si vytisknout model??

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Czphantom
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18.3.2018 20:14

Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Czphantom »

Ahoj, jsem zde poprvé. Potřeboval bych prosím poradit. Chtěl bych si nechat v tiskárně vytisknout model vojenského tahače podvalníku. Mám to v elektronické podobě ve formátu jpg i pdf. Nedávno, jsem to po předchozí domluvě poslal emailem k tisku. Odepsal mi, že jsem mu to špatně nachystal, že to rozhodně není formát B4 ale A4. Ještě před odesláním jsem si to kontroloval přes program XnView a ten mi ve vlastnostech obrázku ukázal velikost při tisku 25.20 x 35.90 cm. Prosím o radu jak z toho ven. Děkuji předem
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Alfik »

Tak předpokládám,že je to podval od RW.A nejsem si jist,že se dal sehnat v elektronické podobě)nebo jsi si to sám oskenoval?)Z originálu.Nu,máš se na co těšit.RW má(pokud se nepletu)takovou specifickou velikost papíru.Snad jsem něco četl o tom,že to je mezi A4 a B4.On mě někdo opraví.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od JoseFxx »

No jelikož jsi asi někde z netu stáhnul scan modelu, tak se z toho nevymotáš.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od JakubSDK »

Za tyto neokopírování schopné formáty patří asi ne jen mé veliké poděkování autorům, kteří se takto statečně brání pirátům apod. za mě velmi dobrý a nenásilný krok ;) DÍKY.

A tobě CZPHANTOME bych rád poradil, ač nevím zda se bude jednat o kopii či něco free. Tak si model raději kup, cena není přeci jen nějaká horenzní a mnohem lépe se ti model bude stavět a hlavně žádné komplikace s tiskem, formátováním apod. ;)

Jakub.
Czphantom
Příspěvky: 2
Registrován: ned 18.3.2018 20:14

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Czphantom »

To jakubSDK: moc rad bych si ten model koupil lec neni nikde k sehnani. Muze to byt mou neschopnosti ale Tatra 815 VT se kterou tahame BVP na Libavou jsem opravdu nesehnal. Proto to zkousim takto. Kdyby to RW prodavalo v elektronicke podobe jiste bych si to zakoupil.

To alfik: ano, je to specificka velikost ale do formatu B4 se to vleze.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od JakubSDK »

Můžeš ještě zkusit zdejší sekci bazar a zadat si poptávku, třeba ji někdo rád prodá ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Aki »

CZphantom: obávám se, že ohledně tisku staženýho scanu ti tady asi nikdo neporadí. tady se zlodějina nepodporuje ;)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

No, CZphantome, kdyby byli všichni jako Ty, tak autoři papírové modely nekreslí a nevydávají. Ale protože je většina modelářů slušných a modely si koupí, tak Ty se prostě vezeš s nimi - jsi takový černý pasažér, nebo spíše - parazit... Dalo by se použít třeba i slovíčko zloděj, samozřejmě. Podle hesla "za draho to nekoupím, raději to ukradnu".

A než se začneš rozčilovat, proč Ti zrovna já tak nevybíravě nadávám... Tak Ti prozradím něco, co tu kromě Tebe všichni vědí... Hááádej, kdo je autorem/vydavatelem předmětného podvalníku (předpokládám že Stavostroj P50N, když Transporta P-50 i P-32 je stále na trhu) i VTčka... Ano, překvapivě jsem to já... On český rybník je docela malý (to je něco jako u nás na vesnici, kde ovšem chyceného narušitele lze omlátit o zem a problém bývá vyřešen jednou pro vždy...)
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od KarelM »

jbb : lépe to nešlo napsat. Za mě máš bod ...
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Pavlik99 »

Píše o tahači, já bych to viděl na RW-11, ten se blbě shání.
Takže to chce trpělivost při shánění nebo uzkusit něco dostupnějšího...
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Alfik »

Ano máš pravdu,podstatu věci to však nemění.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od JakubSDK »

jbb píše:No, CZphantome, kdyby byli všichni jako Ty, tak autoři papírové modely nekreslí a nevydávají. Ale protože je většina modelářů slušných a modely si koupí, tak Ty se prostě vezeš s nimi - jsi takový černý pasažér, nebo spíše - parazit... Dalo by se použít třeba i slovíčko zloděj, samozřejmě. Podle hesla "za draho to nekoupím, raději to ukradnu".

A než se začneš rozčilovat, proč Ti zrovna já tak nevybíravě nadávám... Tak Ti prozradím něco, co tu kromě Tebe všichni vědí... Hááádej, kdo je autorem/vydavatelem předmětného podvalníku (předpokládám že Stavostroj P50N, když Transporta P-50 i P-32 je stále na trhu) i VTčka... Ano, překvapivě jsem to já... On český rybník je docela malý (to je něco jako u nás na vesnici, kde ovšem chyceného narušitele lze omlátit o zem a problém bývá vyřešen jednou pro vždy...)

Dobrý den pane Doktore,

dovolím si nesouhlasit, nemužeme přeci všechny nazývat parazity nebo dokonce zloději, na můj vkus jsou to silná slova.. Ano není správné si úmyslně kopírovat a nelegálně šířit modely, které mají autorská práva atd. s tím určitě nesouhlasím. Ale také není správné hned někoho udsuzovat, to nikomu nepřísluší a soudy nechme na Bohu.
V tomto případě bych se zachoval asi stejně, příklad: jsem blízko této technice, napadne mě si sehnat nějaký model, v mládí jsem si zkoušel lepit papírové vystřihovánky a tak se zkusím kouknout, zdali se dá sehnat nějaká na trhu. Koukám a ono se to dá, jenže už je to pasé a model je vyprodaný, co dál? První, co mě napadne je, že by mohl být nějaký na internetu a tak se kouknu a najdu nějaký ke stažení: heuréka je to doma, jenže ono je to v jiném formátu než A4, ( za mě osobně velké díky za tuto pojistku proti nelegálnímu kopírování ;) ) najdu tedy někoho, kdo má zkušenosti s tiskem a hle ono je fórum, kde se lepí, tak se zeptám na radu tam. Ono každý nový nečte pravidla fóra, že nelegální kopie modelu = pirát. Ano je to logické ale když hledáte film, zachováte se stejně a hledáte na netu pirátské kopie či online shlédnutí a ať mi nikdo netvrdí, že ne :roll:
A to je tento příklad, určitě Vás pane Doktore neměl v přímém úmyslu okrást, jak je zde mezi řádky psáno od více modelářů ale šlo o radu, co dělat a ne o posouzení, zdali je pirát, zloděj nebo něco podobného ;)

A jak Czphantom psal, zamyšlení nad případným prodejem v elektronické podobě nění až tak špatné a myslím, že spousta modelářů by tohoto využila, především u nedostupných kousků ale to je na jinou diskuzi.

Toť můj názor na dané téma a každý ať se nad tím zamyslí sám.

Hezký den Jakub.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

Nu, tyto debaty tu proběhly už x-krát - a vždy se to nakonec zvrhlo tak, že to moderátoři smázli (což se jim teda nedivím)....
Takže pro ty, co to ještě nečetli více než třikrát... ;-)
- na parazitu si trvám (i když kolegové ekonomové používají termín "černý pasažér") - prostě pokud by to dělali všichni, tak nikdo nic nevydává. Ale protože je většina lidí slušných, tak se mezi nimi pár cizopasníků ztratí.
- neexistuje "právo na vyprodaný model". Neprodávám poslední skývu chleba, boha jeho! Na trhu existuje desítky zajímavých modelů, vždy mám v nabídce jeřáb, vždy nějaký vojenský prostředek... Ale holt občas někdo přijde a "chce zrovna tenhle vyprodaný jeřáb či tohle VTčko". A nemůže si to koupit za tržní cenu od nějakého modeláře či na Aukru (která by u tohodle modelu VTčka byla tak do tisícovky), ale "má právo to ukradnout". Jako fakt? A že to nefunguje třeba u plastikářů, tam když firma přestane vyfukovat formy, tak je vše OK. Jo, vlastně, ono ukrást plastikový výlisek je tak nějak hmatatelnější, než zkopírovat CDčko nebo papírový model.
- elektronické verze - určitě ne. Výsledek je drahý (tisk v copycentru plus odměna autorovi = model za 600Kč), nejistý (pouze bych řešil naštvané maily těch, co jim vylezlo v copycentru ze stroje něco podivného, na rozdíl od ofsetu, kde vím co posílám mezi lidi) a navíc by v ČR na jeden prodaný elektronický model bylo deset kopií těch, co si to "jen tak mezi sebou vymění..."
- prostě vše něco stojí. A pokud dotyčný tazatel nekrade rohlíky v pekárně, pak fakt nevím, proč má krást modely. Není v tom žádný rozdíl. Ani společensky, ani hospodářsky.

P.S. Hlavně na mne nechoďte s "odměnou autorům z prázdných nosičů, tiskáren, atd..." Občas se tu najde někdo, kdo si svoje kradení odargumentuje heslem "platím za prázdné nosiče, tak si smím krást co chci". Možná z toho mají něco autorské svazy, ale když jsem se jeden rok zaregistroval, dostal jsem náhradu 130 Kč... Za všechny vydané modely za celý rok, aby bylo jasno... Takže, pokud jeden jediný z Vás za rok model okopíruje (i pro svoji potřebu, neboť tak je ten poplatek míněn), tak už vyčerpal náhradu za všechny moje prodané modely za rok. To aby bylo jasno - samozřejmě, já už v autorském svazu zaregistrovaný nejsem, na to je můj čas drahý, abych dva večery sepisoval a pak dostal 130 korun. Nicméně je dobré vědět, že autoři z tohodle opravdu živi nejsou a než abyste si šli rozkopírovat model do copycentra, to vyjde pro Vás nastejno a pro autora lépe, když si koupíte exempláře dva...
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Venca 21 »

- na parazitu si trvám (i když kolegové ekonomové používají termín "černý pasažér")

Bohužel někteří taky "ekonomové" -bývalí ministři nazývají parazity třeba živnostníky. :?
Jinak samozřejmě souhlas se vším - pokud chci vyprodaný model musím hledat jinde, připlatit si (protože cena = rovnováha mezi nabídkou a poptávkou) a nebo mám prostě smůlu. Řešit to krádeží je tak... české. Bohužel.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od muf10 »

Model který je na netu free má většinou nějakou kvalitu.
Skeny z netu jsou takové nijaké barvy prpélkaté jako hodně zrnitá fotka,no hnus.
Taky mám staženo,ale stavím z origoše nestojí mi to za to, chci pěkný základ modelu co pokazím ať je moje gramlavost.
Jinak tato debata je na jeden příspěvek,odkaz na pravidla fora.Možná zmínka že je to nestandart formát a musí si poradit sám.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“