Jak si vytisknout model??

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Snorri
Příspěvky: 15
Registrován: sob 7.4.2018 11:28

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Snorri »

Další možností je, navrhnout si svůj vlastní model 8-)
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 140
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od OrasM »

jbb píše:elektronické verze - určitě ne. Výsledek je drahý (tisk v copycentru plus odměna autorovi = model za 600Kč), nejistý (pouze bych řešil naštvané maily těch, co jim vylezlo v copycentru ze stroje něco podivného, na rozdíl od ofsetu, kde vím co posílám mezi lidi) a navíc by v ČR na jeden prodaný elektronický model bylo deset kopií těch, co si to "jen tak mezi sebou vymění..."
Plne súhlasím so všetkým napísaným. V tejto súvislosti by som sa chcel opýtať na variantu efektívnosti dotlače nejakého staršieho vypredaného modelu napríklad v množstve 1 ks. Bolo by niečo také efektívne, prácne, náročné, alebo ako to je v takom prípade? Samozrejme cena takého modelu by bola najskôr vyššia ako bežne predávaný model. O koľko by bola vyššia cena? Respektíve sú s tým spojené aj iné neduhy, o ktorých ako bežný človek neviem? Pýtam sa Vás ako autora a určite Vaša odpoveď bude vhodná aj pre iných modelárov. Chcem len aby ste ma uviedli do obrazu naľko o tom samozrejme viete najviac :)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

Mno, orientačně - v offsetu je půlka nákladů předtiskovka a půlka tisk celého nákladu. V tomto kontextu by tedy vytištění pár kousků určitého modelu stálo několik až několik více desítek tisíc. Při použití digitálního tisku by to bylo asi výrazně lacinější, ale víme jak modeláři zareagovali na ne-až-tak-dobrý nápad mé tiskárny o digitálním tisku.

Tak či tak ovšem nehovořím o tom, že by to z mé strany znamenalo poměrně velkou časovou investici, kterou já raději vložím do nějakého nového modelu (asi jako u každého je to u mne buď a nebo, na obojí čas nemám...)
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Štěpán »

jbb píše:- elektronické verze - určitě ne. Výsledek je drahý (tisk v copycentru plus odměna autorovi = model za 600Kč), nejistý (pouze bych řešil naštvané maily těch, co jim vylezlo v copycentru ze stroje něco podivného, na rozdíl od ofsetu, kde vím co posílám mezi lidi) a navíc by v ČR na jeden prodaný elektronický model bylo deset kopií těch, co si to "jen tak mezi sebou vymění..."
To já bych se za elektronické verze přimlouval.
Stejně si všechny modely scanuju a tisknu. Důvodů je víc - sytější barvy a jemnější tisk než offset, tisk na různé tloušťky papíru (do čtvrt mm nemusím podlepovat), klid, že když něco zvořu tak si to můžu vytisknout znovu, náročnější tvary můžu řezat strojově, a hlavně rád dělám úpravy a individualizuju si model.
U modelů které jsou vyprodané a dotisk se neplánuje by elektronická distribuce mohla být zajímavá cesta. S tím, že kvalita tisku je samozřejmě odpovědností každého.
Na druhou stranu rozumím tomu, že autor chce mít celý proces včetně tisku pod kontrolou, jako záruku kvality, zvlášť u značky jako RW. A snižovalo by to exkluzivitu a sběratelskou hodnotu vyprodaných modelů.
Pirátství samozřejmě je problém, ale jak je vidět i z tohoto topicu, paírovou verzi stejně taky někdo naskenuje a zveřejní.
Teď zrovna stavím model zakoupený v elektronické podobě na ecardmodels.com a pracuje se mi s ním líp než kdyby byl tištěný.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

Já chápu že každý má nějakou preferenci a to natolik, že nepotřebuje chápat důvody a záměry druhých.

Nicméně politika RW je stejná již 18 let. Model je vydán, dříve (či někdy výrazně později) se vyprodá a pak už není. Případné znovuvytištění není rozhodně řešeno formou dotisku, ale úpravy modelu, často poměrně zásadní (RW04 vs RW64, RW12 vs RW84), nekdy o něco menší (RW25 vs RW34), zcela výjimečně pak "jen" změnou barvy (RW05 vs RW15). Elektronická distribuce (krom některých specifických doplňků zdarma) není a ani nebude.

Já věřím že za ta léta se na to dá zvyknout. Kdo model chce, nechť ho koupí a časem (možná) slepí. Kdo o modelu "uvažuje" tak dlouho, až se vyprodá, je odkázán na aukro a podobné zdroje. Pirátství se zcela vymýtit nedá, nicméně je podstatný rozdíl mezi nekvalitní (a často až nesestavitelnou) kopií pirátskou a originálním souborem pro elektronický tisk. Nadto - pokud to s pirátstvím někdo přehání jako kdysi jedna nejmenovaná partička, lze občas zakročit. Svět je méně anonymní, než se zdá.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 140
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od OrasM »

Ďakujem za odpovede. Avšak moja otázka nebola správne pochopená (zle som ju sformuloval). Takže opýtam sa znovu. V prípade ak by mal niekto záujem o jeden výtlačok (hypoteticky), tak kde nastáva tá komplikácia, ktorá hovorí že sa to nedá, že sa nedá vytlačiť jeden kus, ktorý sa odošle záujemcovi? Nevyznám sa v tvorbe tlačovín a preto sa pýtam. Možno sú to zákony, možno niečo iné.
Len sa zaujímam o princíp ako to funguje a prečo sa to nedá. Samozrejme autorské práva sú jasná vec. Elektronická verzia by mala zmysel jedine pri zabezpečení že viac ako jeden výtlačok si kupujúci nezhotoví, ale niečo také neexistuje, všetko sa dá ľahko obísť.
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

OrasM píše:Ďakujem za odpovede. Avšak moja otázka nebola správne pochopená (zle som ju sformuloval). Takže opýtam sa znovu. V prípade ak by mal niekto záujem o jeden výtlačok (hypoteticky), tak kde nastáva tá komplikácia, ktorá hovorí že sa to nedá, že sa nedá vytlačiť jeden kus, ktorý sa odošle záujemcovi? Nevyznám sa v tvorbe tlačovín a preto sa pýtam. Možno sú to zákony, možno niečo iné.
Len sa zaujímam o princíp ako to funguje a prečo sa to nedá. Samozrejme autorské práva sú jasná vec. Elektronická verzia by mala zmysel jedine pri zabezpečení že viac ako jeden výtlačok si kupujúci nezhotoví, ale niečo také neexistuje, všetko sa dá ľahko obísť.
No - základní tisková technologie je offset. Tam se částka za tisk skládá z předtiskové přípravy (řádově desítky tisíc Kč za model - připravují se takové blány na tisk, kdyžtak zkuste google jak je to přesně) a ze samotných nákladů na papír. Předtisková příprava by se musela udělat ať se tiskne jeden výtisk nebo tisíc. Tedy je nesmyslné tisknout malé množství takto.

Šlo by tisknout buď klasickým laserovým tiskem nebo moderním hybridním tiskem. V obou případech tam není předtisková přípravy a tedy platí se (jen) klasické náklady na tisk. Tedy částka by mohla být klidně do 600 Kč za (méně rozsáhlý) model. Ale:
i) tyhle moderní tisky mají jiné vlastnosti k lepení a ne každý z modelářů to preferuje
ii) původní barvy jsou vyladěné na offsetový tisk. Tedy musel bych udělat kompletně novou tiskovou přípravu "u sebe" - v podstatě se vrátit tak o "tři kroky zpět" a udělat celou finalizaci znova - bavíme se tu tak o 20-40h mé práce na jeden model
iii) musel bych následně dohodnout vhodný tisk, převzít výsledek, atd - další čas.

Kde bych tenhle čas vzal? Z rodiny, sportů, vědecké činnosti, práce, výuky či spánku? Ne. Dělal bych to na úkor přípravy jiných nových modelů. Tak jednoduché to u mne je. Buď budu dělat nové věci nebo oprašovat staré.
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od Štěpán »

jbb píše:Já chápu že každý má nějakou preferenci a to natolik, že nepotřebuje chápat důvody a záměry druhých.
Tak to mě mrzí jestli to co jsem napsal vyznělo takhle.
Asi jsem mylně chápal diskuzi jako obecnější než jen o modelech RW a u otázky elektronické distribuce, která tu byla kritizována jako drahá a nekvalitní, jsem se pokusil oponovat pozitivy které na ní a na vlastním tisku nacházím. Myšleno obecně, ať je autorem kdokoliv.
Samozřejmě chápu i negativa a rozhodně nechci autorům mluvit do toho, jak mají své modely distribuovat.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 140
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od OrasM »

jbb píše:...Tedy je nesmyslné tisknout malé množství takto...
Ďakujem za odpoveď, už som v obraze. Môžem iba súhlasiť. Tušil som že to nie je iba otázka spustenia tlačiarne. Verím, že aj iný modelári sa vedia vďaka tomu dostať lepšie do obrazu. Vážime si Vašu prácu a určite sa ako modelári tešíme na nové modely, ja sa teda teším určite ;)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Jak si vytisknout model??

Příspěvek od jbb »

Štěpán píše: Tak to mě mrzí jestli to co jsem napsal vyznělo takhle.
Asi jsem mylně chápal diskuzi jako obecnější než jen o modelech RW a u otázky elektronické distribuce, která tu byla kritizována jako drahá a nekvalitní, jsem se pokusil oponovat pozitivy které na ní a na vlastním tisku nacházím. Myšleno obecně, ať je autorem kdokoliv.
Samozřejmě chápu i negativa a rozhodně nechci autorům mluvit do toho, jak mají své modely distribuovat.
V pohodě. Já rozumím pohledu ostatních a dokonce i chápu vydavatele, který třeba staví na elektronické distribuci. Pouze je třeba vědět, že je to trošku jiná cesta a není tak úplně kompatibilní s klasickým tiskem.
Stejně tak rozumím vydavatelům, kteří mají v nabídce dotisky starších věcí (i když rozhodně ne offsetem, ale například laserem). Pouze říkám, že pro RW to není cesta, protože to by mě museli naklonovat (a to by se leckomu nelíbilo, věřte mi...)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“