Rozvrstvování laserových dílů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
eMMerald
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16.7.2021 12:46

Rozvrstvování laserových dílů

Příspěvek od eMMerald »

Ahoj kolegové modeláři, stavím hrad Týřov a využívám i laserové doplňky. Při zpracování malých laserových dílků (např. díl 154 pod střechu Bergfrittu o rozměrech asi 1x1,5mm z toho silnějšího platíčka ) se mi ale stává, že se mi při vyřezávání skalpelem z platíčka díl rozpadne (rozvrství na 3 vrstvy). Nebo když už ho vyříznu v celku a následně ho barvím párátkem namočeným v tempeře, tak mi jedna vrstva uvízne na barvě na párátku a oddělí se z dílku. Co dělám špatně - přiznávám, že je to moje první zkušenost s laserovými díly? Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo je za tím problém s materiálem, z kterého jsou díly vypálené a je to reklamovatelné? Nebo mám shánět nějaký ultratenký skalpel, který nebude při vyřezávání díly tak "roztahovat" a tím tlakem rozvrstvovat?
Při stavbě Paláce jsem vrstvy ještě lepil zpátky k sobě, ale u Bergfrittu už by to bylo na mikroskop :) .
Předem díky za vaše tipy. eM
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Rozvrstvování laserových dílů

Příspěvek od Shagrath »

Menší díly je vhodné před vyříznutím napustit vteřinovým lepidlem, popřípadě přetřít nitrolakem. Poté se díl řádně zpevní a není problém s ním pracovat.
Ať se daří a koukej se pochlubit svým výtvorem
eMMerald
Příspěvky: 3
Registrován: pát 16.7.2021 12:46

Re: Rozvrstvování laserových dílů

Příspěvek od eMMerald »

Moc díky za odpověď. Zkusím to udělat, jak píšeš. Mám teda trochu strach, že na takto napuštěný díl nebude chtít následně chytat barva, ale rozhodně zkusím jít touto cestou a uvidíme.
Co se týká prezentace stavby, tak to možná zkusím.... Někdy začít musím, zatím jsem nic neprezentoval, tak proč nezačít nějakým větším soustem, třeba Týřovem :D :D
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“