Tisk vystřihovánek

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od stop_r »

Obnovím toto téma. O probléme ktorý mám ja tu toho nieje veľa.

V prvom rade zdravím všetkých čo si ma pamätajú aspoň matne :) prechádzam zrejme po pár veteránoch s plastu a možno po dvoch rokoch naspäť k mojej milovanej architektúre (reklama: ...stop_r and ctihodný pán arch. už čoskoro vo vašich kinách...)

Naspäť zo spamu k téme...
Vlastním to najlepšie od Epsonu čo sa do domácnosti v rozmeroch a4 dalo pred 4 rokmi kúpiť.. wp-4535, dnes už zrejme na predaj iba varianta wp-4525. S tlačou som naozaj spokojný.. kupujem do nej od začiatku iba hriešne 50 europeňazí drahé kazety, farba je stála, vodeodolná a všetko to čo reklamujú.. rýchla obojstranná tlač... 10 000 stránok na jednu kazetu textu nieje problém... atď atd etc..

Teraz keď uvažujem o skopírovaní vystrihovačky, aby som mal dielce na úpravu, prípadne keď nechcem zničiť originál, neviem aký mám použiť papier. niečo okolo 200g je jasná voľba, avšak do úvahy spadajú po výbere tri druhy papiera.

varianta 1., klasický školský výkres: tuším 180g, u vás volaný tuším čtvrťka alebo nejak podobne, iste viete čo myslím.
varianta 2., kriedový výkres: ťažšie zohnatelný papier, varianta výkresu s úplne hladkým povrchom. Opäť neviem či sa volá u vás kriedový :)
varianta 3., matný fotopapier


čo s tohoto, prípadne nejaká iná varianta by bola najvhodnejšia na prekopírovanie vystrihovačky?? Máte niekto nejaké skúsenosti??
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Minor »

dle mých zkušeností :

Ad varianta 1. - na starších tiskárnách občas proklouzne papír ( ošoupané gumové kolečko podavače ... ), výkresy občas bývají s nerovným povrchem.
Ad varianta 2. - mám doma křídový papír 120g/m a zanáší mi to trysky na tiskárně ( Epson SX218 ), při vlhčení nebo lepení papíru se někdy podaří křídu "vyplavit" a vznikají mapy na krajích
Ad varianta 3. - nezkoušel jsem, rád bych to prubnul na nějaké autíčko, bojím se jen dvojího povrchu ( "hladší" strana speciálně upravená pro vpíjení inkoustu )
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Vojta Č. »

Jak který vystřihovánky, jak který papír...
Podle mě 180g už je skoro moc, pro srovnání - kancelářskej papír je 80g, ofsetový papír, na který tiskne třeba Megagraphic je 140, běžná čtvrtka bude někde kolem 160. Balík nějakýho ne moc exotickýho papíru do tiskárny pořídíš buď ve 120 nebo ve 160. Bez toho, abys ten papír vzal do ruky a řekl si jo, tohle se mi bude dobře střihat a tvarovat a tohle už ne, se stejně nehneš a všechny rady takhle přes net jsou, nedá se nic dělat, jenom čirá teorie...
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Daniel »

Já osobně používám pro tisk "náhradních dílů" nebo resize originální šmikačky 130 g matný papír pro ink-jet tiskárny (i při tisku na laserovce je výsledek slušný - ten matný povrch lesk laseru trochu utlumí a i barva drží slušně). Pro díly, které nemusím ohýbat nebo jinak tvarovat používám 170 g od stejného výrobce. No a drobné věci na obyčejnou 80g.
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Ozzy CZ »

Zdravím všechny, měl bych taky trochu dotaz k tématu. Když skenujete originál do jakého formátu ukládáte? Můj problém spočívá v tom že když to pak vytisknu (PDF, JPG, BMP) tak to má jiné proporce.

Příklad:
- 1 strana z ABC do formátu PDF, JPG nebo BMP;
- tisknu skutečnou velikost na A4 (vyzkoušel jsem i funkci přizpůsobit).
- kopie je na délku o 3mm a šířku 0,5mm větší než originál.

Co s tím?
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od stop_r »

Presne pre to že sa mi zdá každý klasický výkres dosť nerovný, nehladký, som rozmýšľal nad tými druhými dvoma variantami. Keďže ale kriedový ako vravíš zanáša trysky a ešte aj vystupuje krieda, prdím na neho a skúsim teda dnes kúpiť aj fotopapier aj čo najrovnejší výkres. Potom hodím nejaký report, skúsim vytlačiť oboje. Potrebujem to jedine na domčeky, mne tým pádom odpadá dosť podstatná vec ohľadom komplikovaného tvarovania papiera. Pri tej arch. sa toho moc nenaohýbam..

A ak je teda výkres okolo 160 tak samozrejme chcem 160.. mňa oklamala moja úbohá pamäť, zdalo sa mi že je klas. výkres okolo 180.. to je moja chyba. Jasné že 200 tým pádom už bude veľa..
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od stop_r »

Ozzy CZ píše:Zdravím všechny, měl bych taky trochu dotaz k tématu. Když skenujete originál do jakého formátu ukládáte? Můj problém spočívá v tom že když to pak vytisknu (PDF, JPG, BMP) tak to má jiné proporce.

Příklad:
- 1 strana z ABC do formátu PDF, JPG nebo BMP;
- tisknu skutečnou velikost na A4 (vyzkoušel jsem i funkci přizpůsobit).
- kopie je na délku o 3mm a šířku 0,5mm větší než originál.

Co s tím?
Na toto by mohol vedieť odpovedať Standa. minimálne kedysi čo si spomínam hodne upravoval napr. staré veterány ktoré potom znova tlačil. Ja to plánujem len prefotiť, myslím že tam sa formát nemení.. inak to bude zrejme v nadstaveniach tej ktorej tlačiarni pred tlačením. V tom ja bohužiaľ stratený.
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Fattal »

Ozzy CZ píše:...Když skenujete originál do jakého formátu ukládáte?...
Příklad:
- 1 strana z ABC do formátu PDF, JPG nebo BMP;
- tisknu skutečnou velikost na A4 (vyzkoušel jsem i funkci přizpůsobit).
- kopie je na délku o 3mm a šířku 0,5mm větší než originál.
...
Formát néni podstatný, ulož si to trebas do jpg nebo png. Každý obrázek má určitý počet dpi (počet bodů na palec). Ked chceš, aby byla kopie stejně veliká jak originál, tak ho mosíš aj vytisknůt podlá stejného dpi. Nevím, esli to už Win zvládajů samé o sebje (tipl bych si že ne), ale "lepší" prohlížeče obrázků to umijá (doma na PC mám XnView, ten to umí). Velikost dílů potom sedí.
Možnost přizpůsobit je už podlá názvu hodně nevhodná, protože ti obrázek roztahne na plochu, kerů má nastavenů jako tisknutelnů. To by pasovalo enom zázrakem ;)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Vojta Č. »

Sken se ti může nabourat dvakrát - poprvý při skenování - jede ti ta hlava stejnoměrně celou dobu? A podruhý při tisku - zase nemáš úplně jistý, že ti pojede ten papír stejně rychle tiskárnou. 3 milimetry na textový stránce nepoznáš, na modelu to může bejt fatální. Musel by sis tam někam do rohu přilepit měřítko, respektive dvě kolmo na sebe a vidělo by se, jak máš nakalibrováno ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Standa F. »

Helou, Stopere, rád Tě opět vidím / slyším / čítam 8-) . Přidám nepatrné zrnko nehlazené rýže do mlýnice:

:arrow: Papír: V prvé řadě ten, který se hodí do tiskáren. Nejlépe když má na obalu takové univerzální hlášky jako Best for Laser, copier, inkjet apod. Žádné hrbolaté výkresy apod.

:arrow: Gramáž: 160 g je fajn a použití v našem oboru má nejuniverzálnější. Tenčí a tlustší papíry dle potřeby (dle velikosti dílů).

:arrow: Sken: Když chci zmastit z kopie 40 let starou ábíčkovánku, naskenuji na spolehlivém skeneru na 300 dpi, jako běžný obrázek JPG. Přímo skener mi dovolí pohrát si s vyvážením barev, jasu atd., což ale není nezbytné.

:arrow: Tisk: Nyní stačí vytisknout obrázek na správný rozměr. Metoda pro chudé duchem a penězi, jako jsem já: Dej obrázek do Wordu a uprav jeho velikost dle potřeby, na desetiny mm. Pak jeden-dva zkušební tisky černobíle nejrychlejším způsobem (sežere nejméně barvy) a na obyčejný kancelák => přeměřím rozměry => upravím velikost obrázku => a jedu finální tisk v supr kvalitě.

Jak pravila reklama v polské TV někdy v 80. letech: Kopiarka Kseroks robi z orygynalu tylko zasejc orygynal. 8-)
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Ozzy CZ »

Děkuji všem za reakce. Problém bude určitě v tom dpi. Ještě jsem si vzpomněl, že kdysi dávno (asi tak před 12 lety) jsem si na originál nakreslil čáry, tedy takový rámeček (třeba 200 x 280mm), podle kterého jsem provedl sken. Tisk jsem prováděl přes ACDSee kde se dá nastavit výstupní velikost obrázku, vše bylo OK. Budu muset ten program zase sehnat.
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od B@F »

Kdybys nesehnal ACD, tak doporučuji IrfanView. DPI se v něm nastavuje velice jednoduše přes vlastnosti obrázku a při tisku ti dá na výběr, jestli chceš zachovat poměr stran nebo ne (plus přesný náhled stránky, podrobné nastavení měřítka tisku a podobně).
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od stop_r »

Kúpil som 3 druhy papiera do tlačiarne.. v predajni fax copy mi poradili dva papiere.. jeden je s druhej strany záhadne žltý.. myslím (už si nepamätám) že ide o nejakú formu foto papiera. Ďalší je zložením vraj klasický kancelársky, len je väčšia gramáž. Tretí papier som kúpil v predajni odkiaľ mám tlačiareň a kde kupujem aj tonery. Zatiaľ to vypadá že je jedno na čo som to vytlačil :D

Strihnem do každého jedného, vybral som si staršie jednoduché Vyškovánky a uvidím s čím sa bude pracovať najlepšie..

btw v oboch predajniach mi bol kriedový papier neodporučení, vzhľadom na to, že sa v tej kriede môže farba jemne rozpiť..

zatiaľ toľko.. pokračovanie reportu nabudúce keď začnem strihať
Demsi
Příspěvky: 25
Registrován: pát 15.1.2016 12:29

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Demsi »

Dobrý den,jsem tu nový a chtěl bych se zeptat na tisk vystřihovánek jestli je lepší tisk doma nebo v copy centru?hodně se tu píše o Epsonkách mužete mi nějakou doporučit?a ještě na jaký papír tisknete?
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od JanO »

Tisknu na Epsonce SX125 a jsem s ní spokojen, na papír v rozptylu 120-160g, ale prohnal jsem jí i 300g :shock: . Copy centra chce vyzkoušet, já zatím zkusil jedno a kvalita mizerná :twisted: .
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“