Tisk vystřihovánek

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Aki »

Tak to je fajn, vyzkouším... :) Právě že jsem to zkusil hodit do gůglu, ale colorlok 140g mi to nic nenašlo...
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Geralt »

Ahoj všem,
váhám s nákupem tiskárrny. Prostudoval jsem všechny vlákna a zmíněné modely tiskáren jsou starší modely nebo jsou v cenách okolo 15tis. Může mi tedy někdo poradit stroj do cca 4000,-
Jde mi primárně o tisk vystřihovánek.
Epson, Canon nebo HP. Podle toho co píšete o tom inkoustu, tak asi epson?

Díky Geralt
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Zrzek »

A chceš jenom tiskárnu, nebo multifunkci s kopírkou/skenerem? S tonerovými kazetami, nebo se zásobníky inkoustu? Záleží na tom, co všechno od tiskárny cheš. Jsou povánoční výprodeje, tak by neměl být problém něco sehnat. Namátkově - https://www.alza.cz/inkoustove-tiskarny ... pg=1&prod=" onclick="window.open(this.href);return false;
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Geralt »

Základní otázka.
Na tisk vystřihovánek je lepší inkoustová nebo laserová?
Zrovna na tu co píšeš jsem koukal. Předpokládám, že u inkoustových je lepší se zásobníky ingoustu. Leserové jsou zase dražší.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Také je zde nasnadě otázka...jaké vystřihovánky chceš tisknout? Architektura, náklaďáky či sportovní vozy. Na architekturu se hodí inkoustová EPSON-ka s inkousty DURA Brite, ne se zásobníky.....!!
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Zrzek »

Laser - tisk je lesklý - vhodné na formule, a všeobecně auta. Inkoust je matnější - vhodný na ostatní šmikajdy. Takže záleží na tom, jaké modely stavíš.
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Geralt »

Výborně to se to komplikuje.
Jaký rozdíl je mezi tonerovou kazetou a zásobníkem na inkoust? Z vašeho pohledu.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Kazety s inkoustem DURA Brite do Epsonky jsou vodě odolné a světlu stálé. Kdežto inkousty v lahvičkách do inkoustových tanků Epsonky vodě odolné a světlu stálé nejsou. V tomto je rozdíl inkoustů pro tyto typy tiskáren. Když stavím model, který retušuji vodovkami, tak se mi hodí inkousty vodě odolné, které se nijak nerozpíjí a nedělají ta nežádoucí rozpité kaňky.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Kuba78 »

a jak dlouho vydrzi tak kazeta s dura brite? koukal sem ze to stoji dvojku za napln..

ja sem pred nejakou dobou poridil tuhle https://www.epson.cz/products/printers/ ... tank-l7160" onclick="window.open(this.href);return false;. ne ze bych potreboval vsechno co umi, ale tak nejak kombinace pozadavku vysla na tehle model. ma tankovy system, tiskne pekne i fotky (ale je potreba taky poradny papir), zatim sem vyplacal inkoustu tak pulku po roce a neco. problem byl kdyz sem delsi dobu netisknul a tiskarna byla zapnuta, castecne zaschl inkoust v jedne trysce, prestavala tisknout jedna barva ale rozjel sem to kalibraci. je to proste inkoust, tohle s laserem nezazijes. tankovy system sem vzal kvuli nizsim nakladum na tisk, mam v zive pameti moji prvni barevnou tiskarnu v devadesatych letech Canon, ktera kazdou chvili rvala ze chce novy naplne v cene tiskarny.. proti tomu muj stary cb HP laser jede uz trinact let a zatim sezral dva nove tonery (neorigo) a furt tiskne.

ale jak pise Zdenek, tyhle inkousty z tanku nejsou vode odolne takze pri retusi vodovkama je potreba byt dost opatrny. retusuju ted zkusebne akrylem https://www.peckamodel.cz/5ma4096-barvy-mini-color-mat" onclick="window.open(this.href);return false; a jde to. ale zatim sem z ty tiskary postavil jen tri modely a delam ctvrty, tak se da rict ze experimentuju a zadny velky zkusenosti to nejsou. vhodny papir taky porad hledam, ted tisknu na canon 160g https://www.alza.cz/canon-top-colour-di ... 484652.htm" onclick="window.open(this.href);return false; z toho se stavi celkem dobre, ale tak nejak citim ze by se ta kvalita tisku dala rozhodne jeste posunout, musim najit a vyzkouset nejaky jiny.
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Geralt »

Zvažuji toto https://www.alza.cz/hp-color-laser-178nw-d5632552.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Kromě lesklého tisku je ještě nějaká jiná nevýhoda leseru?
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Kuba78 »

Geralt píše:Zvažuji toto https://www.alza.cz/hp-color-laser-178nw-d5632552.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Kromě lesklého tisku je ještě nějaká jiná nevýhoda leseru?
A tech 600dpi ti nevadi?
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od Geralt »

Myslíš že to je málo? Bojím se zasychání inkoustu. Proto koukám po leseru.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od rybak »

Ahoj,
mám tuhle tiskárnu: https://www.czc.cz/canon-pixma-g3411-ta ... f6EALw_wcB" onclick="window.open(this.href);return false;
Tisknu hodně papírů do školy. Tisknu a kopíruji i vystřihovánky a musím říct, že náplně jsou stále jak nové.
Kvalita tisku je plně dostačující. Tisk je matný.
Používám ji i na záložní kopie, či když chci mít staré abc na kvalitnějším papíru. Dokonce si myslím, že je pak finální kopie sytější než originál z abc.
Fakt doporučuji.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od bigpetr »

Leskly tisk z laserovky zmatňuju tímto lakem. Jediná nevýhoda že nemá UV ovhranu:

Obrázek

Oproti ostatním co jsem zkoušel mi to zmatní úplně do matna, ne jen do pololesku.
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Tisk vystřihovánek

Příspěvek od poil532 »

Pěkný nedělní večer přeji.
Zkusím přispět svou troškou do mlýna, ale ne p. Z.Troškou.
Protože se zabývám architekturou a vystřihovánky si dost upravuji, je jednoznačná volba inkoustová tiskárna. Upravuji v Gimp. Tento tisk je ale dost drahý. Takže na prototypy mám několik "Canonů" ze sběrného dvora. Lidi je vyhazují, když dojde inkoust. Vybral jsem ty tiskárny, co mají dvě "hlavy". Tj černou(B) a sdruženou žlutou, fialovou a tyrkysovou (CMY). Tiskárny co mají hlavu a extra nádržky se moc nehodí. Hlavy nejsou nijak extrémně drahé, ale mají malý objem inkoustu. Aby to fungovalo levněji, mám k nim napojen Ciss (Systém kontinuálního doplňování inkoustu) se čtyřmi nádržkami s hadičkami. Úprava je dost barbarská a není ouplně triviální. Inkousty kupuji po 1litrových baleních. Na prototypování to bohatě stačí. Tisknu na běžné tvrdší čtvrtky A4 z papírnictví. Na "ostré" tisky mám tu nejlevnější Epsonku s "Durabrite" inkoustem. Má také jen dvě hlavy. Dodavatel inkoustu zatím marně shání tenhle ink ve větším balení. Jestli ho sežene, tak i tuhle tiskárnu doplním "Ciss"em. Cena Ciss (100ml každý inkoust) je tak do 500,-Kč někdy i včetně inkoustu. Musí se hlídat, aby se nezavzdušnily, a taky aby zas moc inku neteklo do nádobek. Pak to zaprasí tiskárnu. Epsony s vestavěným Ciss jsou pro mne drahé a stejně nemají Durabrite. Běžné rozlišení je 600dpi a většina tiskáren rozlišení zvládá s přehledem. Běžný ofset při naskenování na 600dpi ukáže strukturu. Dpi je počet bodů na palec (inch) a palec je 25,4mm. Pozor na některé tiskárny. Zmenšují plochu tisku a netisknou 1:1. Pokud netvoříte něco vlastního a neupravujete, je mnohem levnější kupovat originální produkci. Opravdu to vyjde levněji, než z kopií, a to nemluvím o časové náročnosti.
Tímto jsem vyčerpal své dosavadní zkušenosti s vlastním tiskem papírových modelů. Mějte se.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“