jak na Matice "ivantovky" ??

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
legolem
Příspěvky: 54
Registrován: pon 6.2.2017 10:38
Bydliště: kousek od Zlína

jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od legolem »

Zdravím,

prosím o radu s matičkama, mám koupené jak laserové tak vyřezané a nevím, jak s nima pracovat?

Když je chci nabarvit (vodovky, tempery), tak se rozdělí na jednotlivé vrstvy papíru... :cry:

Poradí mi nějaká dobrá duše?
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od komar »

... u origoš "ivantovek" jsem se s rozlepováním při barvení nesetkal. Barvím temperkou, přiměřené hustoty, (moc vody=rozlepování) tak abych matku obarvil nejlépe na jeden zátah. Možná by některý z kolegů poradil natírat temperkou říznutou hodně naředěným Herkulesem... Záležet bude zřejmě také na velikosti (výšce matičky).
Pro lepší manipulaci si matičky zlehka nalepím na kousek lepicí pásky a barvím. Jinak jsem schopný rozfoukat si je všude po stole a po zemi.. ;)
Jsem zvědavý na další tipy, možná by pomohlo lehké stříknutí lakem pro zpevnění. Osobně lehce lakuju po nabarvení, nezkoušel jsem to opačně, ale myslím, že by neměl být zásadní problém s adhezí barvy na už lehce přelakovanou matku. A pokud hodláš matky lepit vteřiňákem, řídké lepidlo se pěkně vsákne a jednotlivé vrstvy spojí velmi dobře.
Určitě více zkušeností budou mít kolegové vláčkaři a podobní nýtovači, já sem tam prdnu matku do ráfku nebo na podvozek a tím to u mě hasne...
Uživatelský avatar
legolem
Příspěvky: 54
Registrován: pon 6.2.2017 10:38
Bydliště: kousek od Zlína

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od legolem »

Díky Komáre,
já jsem nakonec zkusil matičky nalepit na papír, pak jsem je pomatlal naředeným herkulesem, potom je nabarvím a odřežu, snad budou použitelný ;)


Obrázek

Obrázek Obrázek


co se týká laku, nevím jaký koupit
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ivantovky......a jak na jejich nabarvení? Na karton jsem si nalepil oboustrannou lepicí pásku. Na takto připravenou lepivou vrstvu lepicí pásky jsem si rozmístil potřebný počet ivantovek. Ty jsem stříkl akrylátovou vodou ředitelnou barvou tamyia patřičného odstínu - neředil jsem vodou, ale lihem. Ivantovky po zaschnutí barvy nebylo nutno nijak odřezávat, lehkým pohybem pinzety šly krásně odloupnout a použít na model.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od Nafe_CZ »

To je dobry napad, ja mivam take problem s rozdelovanim maticek na jednotlive vrstvy.
Diky za radu
Stefan
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

mě se zase osvědčil způsob, že matičky nijak neřeším a lepím je rovnou v surovém stavu na model a až poté natírám barvou ;) a zatím žádný problém..

Jakub.

P.S. jen pro doplnění, na barvení používám většinou temperové barvy, sem tam vodovky, a na určité části akrylové (zvýraznění šroubů, např.u stavby Tatry Jamal) viz:viewtopic.php?f=54&t=5084
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od kaktusak »

Já jsem matky nalepil na papírovou pásku , přetřel Herkulem a pak temperkou . Nakonec žiletkou odřezal a nalepil na model .
Uživatelský avatar
legolem
Příspěvky: 54
Registrován: pon 6.2.2017 10:38
Bydliště: kousek od Zlína

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od legolem »

Příště to dám určitě na oboustranku...to bude lepší

Moc děkuju za Vaše tipy a kdyby tu byl někdo s jiným 'lepsim' způsobem, jak na to, sem s ním ;)
DLisa3
Příspěvky: 32
Registrován: stř 28.1.2015 5:40

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od DLisa3 »

Ahoj lidi poradí mi někdo,co se tyče velikosti matiček? jaké použít třeba na model 1/35 díky moc
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: jak na Matice "ivantovky" ??

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj, to podle toho na co.. osobně bych použil 0.9 a 1.2mm ale to záleží kam ;)

Jakub.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“