Lodní trup

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Britrex
Příspěvky: 9
Registrován: pát 22.4.2016 6:59

Lodní trup

Příspěvek od Britrex »

Zdravím modeláři,
mám otázku ohledně retušování trupu lodě pod čarou ponoru ( a vlastně i lepení ).

Abych tedy začal retuší - nabarvím bílé okraje obšívky příslušným odstínem červené, jenže, na tak souvislé ploše je stále až moc patrný předěl, tudíž, přebarvuje někdo trup komplet? Popřípadě, nějakým tmelem zapatlává spáry? Popřípadě jak a čím?

A co se týče lepení - herkules má tendenci pláty ohnout, tudíž mezi jednotlivými žebry je prohlubeň, patrná při pohledu shora. Tudíž, čím vlastně pláty nalepovat? Popřípadě, pokud je obšívka jednovrstvá, jak vyrobit "něco" pod ní? Tak, aby se neprohýbala?

Snad jsem dostatečně vysvětlil problém :D Za jakoukoliv pomoc předem děkuji
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Lodní trup

Příspěvek od SKY »

Zkusil jsem asi vse tebou popisovane a esteticky nejlepe me prislo spatlat nejak obsivku, zakytovat, vybrousit a nastrikat. Ciste jen lepeni platu na kostru me vzdy vyslo, ze to bylo "moc" videt (ted u Titanicu nebyla jina volba, protoze to neni jen cervena, ale je na tom textura platovani). Aby se neprohybala, jsou tu lidi, uz nevim presne kdo, ale byl oto videt na fotkach, ze mezi kazde svisle zebra davaji hromadu pricek.

Btw k nejakym lodim (je jich desne malo) se delaji laminatove trupy.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Lodní trup

Příspěvek od JoskaM »

Co loďař to názor, a jiný názor, prostě zkus ono něco výjde. za mě zkusil jsem extrudovaný polystyren, pěnu, příčky i nic než žebra...
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Lodní trup

Příspěvek od kiwiisek »

Nojo , to si musíš vybrat ;)
Když budeš chtít mít krásně oblou linii trupu , tak papírový díly obšívky pod čarou ponoru použít nemůžeš...
Když jsem stavěl Graf Spee, tak jsem taky chtěl docílit ladných tvarů a tak jsem použil polystyren jako výplň mezi žebry a krásně plynule to vybrousil...toho bordelu , co z toho bylo , brousil jsem to ve vaně :lol:
Jenže mi nedošlo , že holt papír na obšívce nevybombíruješ , protože díl obšívky si sedne na hřbet rádiusu a na žebra nedolehne...
Takže buď použiješ papírový díly, ale v tom případě musíš matroš mezi žebry brousit v rovině , aby obšívka sedla po celý ploše, nebo to vybrousíš plynule a papírový díly Ti zbydou...
To je asi cesta menšího odporu , ale i když budeš brousit opatrně , tak kartonový žebra šmirglu odolávají více , než výplň mezi nima , takže se lehce stane , že ten polystyren podbrousíš a žebro Ti nakonec stejně trochu vyleze....
Ať ale použiješ jakýkoli způsob, tak ten trup budeš mít potom ještě tisíckrát v ruce , takže s ním musíš manipulovat jako s ostrým granátem...nespoléhej na výplň mezi žebry , že bude trup vůči manipulaci imunní na tlak prstů...
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“