Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Hezký den přeji. Celé dnešní odpoledne jsem se pokoušel nafilmovat a nějakým způsobem upravit video, které by ukázalo základní prvky při stavbě papírového modelu. Snažil jsem se zachytit otázku rýhování, nařezávání ohybových hran dílů, retuš dílů, tvarování, ale i vypíchání dílečků pomocí skalpelu. Bohužel zatím nejsem velkým kamarádem programů ke zpracování videí a tak prosím omluvte, že se mi podařilo udělat tři záznamy cca celé stavby malého domečku - Záhřivka z Přívratu.

Videa jsou tvořena i jako rady pro začínající dětské modeláře, ale nejen i ty. Videa na sebe bavazují a zachycují téměř celou stavbu bez dokončení okolního terénku.

Zde je odkaz na daná videa, která jsou v posloupnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=6z9EMUdXvaM&t=6s" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=4_Z78F-UHJc&t=4s" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=-xC6ix4XuyY&t=26s" onclick="window.open(this.href);return false;


Podařilo se mi na youtube všechna tři videa sloučit a sestříhat do kratší verze:

Zde odkaz:


https://www.youtube.com/watch?v=uIF_wSZntfo&t=5s" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Zdeněk-TEO dne úte 20.12.2016 18:59, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Zkrácení videa a přidán nový odkaz na něj
Lubin
Příspěvky: 14
Registrován: pát 27.1.2012 13:48
Bydliště: Svitavy

Re: Stavba papírového modelu - základy - video

Příspěvek od Lubin »

Tak jsem si všechna tři videa poctivě odseděl, civěl a hltal. Je to moc inspirativní. Překvapilo mě, jak i pan mistr vše pečlivě zkouší nasucho (v tom jsem lajdák a pak se občas divím) a každý dílek precizně srovná, dohladí, zkrátka se s ním pomazlí. Svým synkům jsem vždycky říkal, že pokud lze čekat od modelařiny nějaký vklad do života, pak je to pečlivost, trpělivost a preciznost. Jdu k zrcadlu a tomu naproti musím říci - ještě více pečlivosti, ještě více trpělivosti a ještě více preciznosti. Teo, moc díky za tyto instruktáže.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Stavba papírového modelu - základy - video

Příspěvek od Nafe_CZ »

Teo, děkuji moc.
Zhlédl jsem všechny tři části a ještě několikrát zhlédnu. Na to vem jed.
A už teď se těším na další případná pokračování , za která se předem přimouvám.

Štefan
Rosťa
Příspěvky: 13
Registrován: pon 7.11.2016 17:56
Bydliště: Věřňovice - (karvinsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba papírového modelu - základy - video

Příspěvek od Rosťa »

Tomu se říká zlaté české ručičky v akci. Klobouk dolů.
A jak tady Lubin píše o mazlení se s každým dílkem, tak to naprosto sedí.
Prostě paráda.
Rosťa
Lasy79
Příspěvky: 9
Registrován: pát 13.1.2017 11:08
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Lasy79 »

Parádní návod, veliká poklona za zručnost a trpělivost :)

Vracím se k modelaření v 37 letech, počítám, že naposledy jsem něco "lepil" tak asi, když mi bylo šestnáct a koukám, kolik se toho změnilo a vylepšilo. Takže díky moc za taková videa.

Chtěl bych se zeptat čím retušujete? Jsou to tempery nebo jiné barvičky? A chápu správně, že rýhování a nařezávání není totéž jen z jiné strany?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Retuš vodovkami. Ano rýhování a nařezávání není totéž.......U rýhování dochází ke zmáčknutí materiálu v daném místě, tak aby se vytvořil prostor pro ohyb. Nařezání je narušení tloušťky materiálu a její ztenčení tak, aby mohlo dojít k lehčímu ohybu. Rýhování se převážně dělá z opačné strany materiálu, než nařezání.
Lasy79
Příspěvky: 9
Registrován: pát 13.1.2017 11:08
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Lasy79 »

Zdeněk-TEO píše:Retuš vodovkami. Ano rýhování a nařezávání není totéž.......U rýhování dochází ke zmáčknutí materiálu v daném místě, tak aby se vytvořil prostor pro ohyb. Nařezání je narušení tloušťky materiálu a její ztenčení tak, aby mohlo dojít k lehčímu ohybu. Rýhování se převážně dělá z opačné strany materiálu, než nařezání.
Díky za info :)

Včera jsem postavil první modýlek - malé venkovské nádraží z drážních staveb, potřeboval jsem na to dvacet let, když vezmu v úvahu, že jsem to kdysi stavěl i jako dítě a samozřejmě to tehdy nedokončil :)

Bohužel, výsledek tomu odpovídá - vypadá, jako by to stavěl předškolák, ale radosti při práci ani po ní to neubralo ani za mák :)

Potřeboval bych tip, jak lepit střechu. Pochopil jsem, že aby se nekroutila, tak co nejméně lepidla, ale jak ji sesadit tak, aby lícovala. Lepit postupně po jedné chlopní, nebo?

Díky za Váš čas :)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Lukáš »

Doporučuji založit si vlákno se stavbou, kde lze ukázat, co se (ne)podařilo a někdo pak poradí, co (příště) s tím.
Lasy79
Příspěvky: 9
Registrován: pát 13.1.2017 11:08
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba papírového modelu - základy - VIDEO

Příspěvek od Lasy79 »

Díky za tip. Prozatím jsme se rozhodl se prostě pocvičit na jednodušších stavbách, takže jsem včera hodil rozcvičku na jednoduchém miniboxu a pak se pustil do další stavby z drážních staveb, tentokrát do malé stanice s hradlem. Zatím mám hotovou tak čtvrtinu a zase jsem si ověřil, že praxe je nej.

Na nafocení to zatím ještě není, ten první model vypadá jak od předškoláka, leda byste potřebovali fotku, jak to vypadat nemá ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“