Tisk modelů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Venca 21 »

On ten rozdíl barev na monitoru a na papíře bude vždycky trochu patrný. Je to dáno odlišným způsobem skládání barev - na monitoru režim RGB, kdežto při tisku režim CMYK. Na monitoru ty barvy svítí a to doslova, což na papíru není možné. Proto často bývají některé odstíny na monitoru jasněšní a výraznější, než po vytištění na papír. Zrovna nedávno jsme s tím trochu bojovali v práci - ani za nic jsme nemohli "namíchat" v počítači tu správnou zelenou barvu, aby aspoň trochu odpovídala té jasné jarní zelené na monitoru. Vždycky nám při tisku na fólii vylezla taková nehezká, jedovatá zelená s nádechem do žlutohněda.
Lasy79
Příspěvky: 9
Registrován: pát 13.1.2017 11:08
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Lasy79 »

Fox_25 píše:Tak zrovna kalibrace v domácím prostředí je relativně zvládnutelná. Buď se dá koupit sonda kolem 3000, dají se nastavit barvy pomocí kalibrační tabulky a v Praze je člověk který kalibraci provede asi za 200 korun.
Já si kalibroval monitor za pomocí sady(kalibrační tabulky) z fotolabu a výsledek byl takový že výsledná fotka byla stejná jako na monitoru. Pak si koupil kamarád sondu a doladilo se to jen zlehka.

No vida, člověk se pořád učí. Já pracoval v letech 2002-2004 v grafickém studiu v Plzni a to holt byla jiná liga a jiná doba :) Pamatuji se, že právě kalibrace barev byl v podstatě denní chleba. Měli jsme monitor BARCO přímo s kalibrační sondou a práce s tím byla docela "sofistikovaná".

Ale to už jsme mimo téma :)
Fox_25
Příspěvky: 6
Registrován: sob 14.1.2017 21:13
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Fox_25 »

Tak pokud mě paměť neklame, CRT na tom se stálostí barev nebyly úplně nejlépe, byť jako hráč a milovník scifi seriálů a filmů smutně vzpomínám na CRT, protože odezva a "černá" stojí na IPS doslova za pendrek.
Teď bývají monitory relativně slušně kalibrované, myšleno okometricky, i když sem tam ustřeluje nějaká barva. Ale zatím jsem neměl větší potíže sladit LCD s výstupem místního fotolabu, i když pravda je, že jsem takto dělal jen pár monitorů.

Venca 21
S tímhle jsem bojoval taky, ale stačilo přepnout ve fotošopu profil na cmyk a barvy doladit, nebo přes úpravy přenést pracovní prostor srgb do cmyk.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Aki »

mezi modelářema jsou hodně používaný inkoustový Epsonky. mám doma taky jednu, používám originální voděodolnej inkoust a naprostá spokojenost. jestli se dobře pamatuju, tak jsem se o tom kdysi bavil s Ondrou Hejlem, testoval stálost barev různých způsobů tisku přes léto na sluníčku na balkóně. a originální durabritovej inkoust přežil jednoznačně nejlíp...
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Voděodolný a světlustálý inkoust DuraBrite do Epsonek.....má zkušenost: vytištěné jmenovka na etiketovací papír, přilepené na jídelním nádobí......nádobí umývané pod tekoucí vodou, bez ohledu na tisk.....tisk vydržel, spíš se mi rozmočil časem papír, ale tisk stále držel.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Kuba78 »

otevru trochu toto tema.. mate nekdo rozumny tip na tiskarnu? Nepotrebuju extremne vysokou kvalitu, potrebuju tisknout barevne v rozumne kvalite na nejaky rozumne tlusty papir - ctvrtku nebo podobne tlusty. Barevny laser nebo inkoust? musi to mit LAN nebo wifi rozhrani. staci jen tiskarna, nepotrebuju kombo se skenerem a idealne nejaka kompaktni.
pidrman
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 17.10.2013 9:29

Re: Tisk modelů

Příspěvek od pidrman »

S kolegou jsme koupili kdysi Epson WT 7015 s vodě odolnými barvami a naprostá spokojenost ( je to A3 )
buko1
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24.2.2012 20:04

Re: Tisk modelů

Příspěvek od buko1 »

Epson s Durabrite - ale sada náplní je drahšia ako celá multifunkčná tlačiareň (spomínam si, keď som prd pár rokmi kupoval nové náplne do svojej DX4000, tak som za 1€ k sade náplní dostal aj novú tlačiareň).

Inak nemá niekto skúsenosti s Epsonmi radu L? To sú tie, čo majú náplne mimo tlačiarne. Najmä aká je ich farebná stálosť a odolnosť.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od AmatER »

Mám kombo L365. Neumí si moc dobře poradit s CMYK, jinak barevnost a stálost barev v pohodě, i když inkousty nejsou voděodolné. Za ten rok ještě navíc nijak dramaticky neklesla hladina inkoustů v zásobníku. Pak má problém s papíry nad 180 g/m^2 a rozlišení na běžné (nefotografické) režimy tisku je max. 720 DPI. Proto furt k ní držím desetiletou HP Deskjet 3745, která CMYK zvládá dobře, sežere jakýkoliv papír, co se v ní zvládne ohnout a dokáže 1200 DPI...
ffighter
Příspěvky: 5
Registrován: sob 9.8.2014 13:06

Re: Tisk modelů

Příspěvek od ffighter »

Ahoj,
vloudím se do tohoto vlákna.Myslíte si,že by tento papír byl vhodný na tisk modelů?Nebo máte někdo zkušenost s jiným?
díky Vašek
http://www.papirvysocina.cz/papir/foto- ... 7111233%5D" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Tisk modelů

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Přímo tenhle papír neznám, ale obecně bych fotopapíry na tisk modelů nedoporučil. Jak název napovídá, je určen pro tisk fotografií a co mám zkušenost, tak se špatně lepí :wink:
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od AmatER »

Fotopapír je lepší jednostranný (je to poznat podle toho, že rubová strana je žlutější, než líc), ale obzvlášť lesklý papír se lepí poměrně dost nepříjemně. Jinak to jde, ale doporučuju vyzkoušet na nějakém free modelu.
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Tisk modelů

Příspěvek od freeper »

Za sebe mohu doporučit tento papír. Používám ho už dlouho, pracuje se mi s ním lépe než s ofsetovým papírem nebo výkresy. Není chlupatý při broušení a je krásně hladký.

http://www.em-shop.cz/p-10672/?gclid=CN ... sgodMxEMCg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Alda »

freeper píše:Za sebe mohu doporučit tento papír. Používám ho už dlouho, pracuje se mi s ním lépe než s ofsetovým papírem nebo výkresy. Není chlupatý při broušení a je krásně hladký.

http://www.em-shop.cz/p-10672/?gclid=CN ... sgodMxEMCg" onclick="window.open(this.href);return false;
Doporučuju ho taky. Sám na něj tisknu testovací modely na inkoustce. Jen používám gramáž 120.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Tisk modelů

Příspěvek od bigpetr »

Taky tisknu na ColorCopy a spokojenost. Digitální tisk mi na něm pěkně drží i při ohýbání.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“