Tisk modelů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

deBailleul
Příspěvky: 6
Registrován: pon 8.8.2016 16:53

Tisk modelů

Příspěvek od deBailleul »

Dobré srpnové odpoledne. Jsem tu nový a doufám, že tímhle neporušuji nějaká pravidla tohoto fóra. Jako kluk jsem slepil řadu modelů z ABC, pak jsem měl fakt dlouhou pauzu, ale na modely jsem nezapomněl úplně, takže jsem různé stavby kupoval, nicméně nestavěl (až na pár záchvatů kreativity, kdy jsem spatlal nějaký ten domek). Teď máme zase trochu stavěcí záchvat takže jsem vyndal sbírku zaprášených modelů a rozmýšlím se, co mám postavit.
Jenže, přecijen si tolik nevěřím, a nechci zničit některé z těch unikátů, co jsem průběžně nakoupil za ty uplynulé roky. (Chci podotknout, že opravdu vše o čem píšu fyzicky vlastním, nejsem pravda expert na autorské právo, ale domnívám se, že skenování a tisk repliky modelu který vlastním a navíc výhradně pro vlastní potřebu je naprosto legální).
Mám tu dvoumodel romantického hradu ze XIV. století z ABC od mistra Vyškovského, který bych si chtěl oskenovat a vytisknout (a postavit :D). Cvičně jsem oskenoval jednu stránku a vytiskl ji na laserové tiskárně OKI mc352 na papír 120g/qm a s výsledkem jsem dost nespokojený. Zaprvé mi přijde, že papír je tenčí a lesklejší, než by bylo vhodné ale především jsou potištěné plochy moc lesklé a při přehnutí tisková vrstva praská.
Proto jsem uvažoval o inkoustovém tisku. Například o tiskárně Canon PIXMA MG5750. Takže se chci zeptat, jakou máte zkušenost s tiskem modelů, je inkoust vhodnější než laser? Nerozpíji se inkoust při lepení? Jaký papír používáte pro tisk modelů? Díky moc předem za tipy.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Vojta Č. »

Papír 120 g neni špatnej na malý věci.
Já tisknu na 140 g ofsetový papír (jako modely MegaGraphic).
Laserový tisk bude vždycky lesklejší a křehčí, je to vrstvička prášku, která je natavená na povrchu papíru, tím je to daný. Inkoust se do papíru vpije, takže se při manipulaci nesloupe. Ale je to tiskárna od tiskárny a papír od papíru jiný, co si nevyzkoušíš, to nebudeš vědět.
Inkoust ti vyjde matný, a když nejseš úplný prase, tak to nějakou manipulaci přežije. Vodou se samozřejmě rozpíjí, ale neleješ si jí na to litry, žejo. Hotovej model jde třeba přelakovat lesklým nebo matným bezbarvým lakem, abys měl potom pokoj.
Jinak vítej a ukaž, co lepíš. Takovejch teoretickejch vláken tady už je hromada...
deBailleul
Příspěvky: 6
Registrován: pon 8.8.2016 16:53

Re: Tisk modelů

Příspěvek od deBailleul »

ok, díky. Tak ja holt tu tiskárnu koupím a uvidíme, no. Postnu sem pak fotky ze stavby, byť tedy, když vidí, jak skvěle tady většina osazenstva lepí, tak se skoro stydím, a to přesto, že to děláme nejlépe, jak dovedu :D.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Tisk modelů

Příspěvek od JoseFxx »

Canonku mám a jsem spokojen, tisknu na papiry primarně na laser tisk. S rozpijením problém nemam. Při kopirovani nikdy nechytneš barvu originalu.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Tisk modelů

Příspěvek od IceZero »

ahoj

souhlas s Vojtou i Josefem
- laser je na něco v pohodě, když se s ním člověk naučí dělat a dá si trošku práce a trpělivosti. já tak občas tisknu modely z paper-repliky
- na inkoust mám A0 plotter HP i tiskárnu od Cannonu a tam záleží hlavně na nastavení. třeba ten plotter chce nastavit jak druh náplní tak druh papíru aby si nějak pošteloval kolik má dávat inkoustu a jak dlouho to pak sušit. Na něm ale občas mám problém s tím že když tisknu na papír do laserovky tak dlouho trvá než tisk uschne a nerozmazává se .... chce to asi vychytat metodou pokus omyl. A u tiskárny je to podobně, zkoušel sem různý papíry (laser, inkoust, ofset) a nejlepší se mi zatím zdál ten na inkoustový tisk ale asi to bude druh od druhu
- jinak gramáž řeším běžně 140-160 gr. protože to podlepím ale už sem zkoušel i 200 gr na větší plochy a na mikro díly (pro mý nešikovný prsty) i 80 gr aby se mi to pěkně tvarovalo
deBailleul
Příspěvky: 6
Registrován: pon 8.8.2016 16:53

Re: Tisk modelů

Příspěvek od deBailleul »

Tak jen drobný report jak to dopadlo. Koupil jsem v prvním threadu uvedenou tiskárnu. Tisknu na fotopapíry Canon MP-101 A4, což je matný fotopapír 170g/qm s tloušťkou 220um a jsem velmi spokojen. Papír je perfektni, dobře se s ním pracuje, tisk se vsákne do papíru, takže i narýhované ohyby se nelámou.
Barevné podání po tisku je malinko bledší, než na předloze, ale to do budoucna doladím větší barevnou saturací.
Model jsem skenoval z reedice, kde je barevné podání trochu jiné, než na původním modelu, střechy jsou spíš dohněda než do červena. Kvalita tisku mi přišla na reedici lepší.

Přikládám náhledy porovnání původního modelu, jeho reedici a tisk skenu (a kousky postavené tvrze)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Tisk modelů

Příspěvek od vsetíňák »

Ahoj, no já mám doma Canon pixma ale teď nevím přesně který typ protože nejsem zrovna doma u svého pc. Zkoušel jsem jen tak ze zvědavosti tisk vystřihovánky na obyčejnou kancelářskou A4.Vůbec se mi to nelíbilo, barvy byly podivně bledé a papír zvlněný. Nemůžu posoudit jak by vypadal tisk na větší gramáž, ale myslím že ze sytostí barev to o moc lepší nebude. Lepší zkušenost mám ve foto centru, kde jsem potřeboval ze skenu vytisknout stránku ze ztraceným dílem. Zkoušel jsem tam ingoust a laser a obojí bylo v pohodě na vzhled. Tiskárnu doma sice mám i nějaké stažené modely, ale stejně si radši kupuju originál už i pro ten pocit :)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Kamil »

Tisk na běžný, 80g kancelářský papír vůbec nemůžeš srovnávat s tiskem na nějaký 180g papír s patřičnou povrchovou úpravou. Proč myslíš, že se prodávají fotopapíry? Je jasné, že velké plochy se ti na 80g zkroutí, protože je tam prostě moc inkoustu a je to nacucané. Silnější papír to v pohodě zvládne. To samé se týká barev, povrch papírů k tomu určených je úplně jiný, jak u kancelářského.
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Tisk modelů

Příspěvek od vsetíňák »

Kamile máš recht jak říkáš :) Na foto papír jsem zkoušel nějakou tu fotku to bylo v pohodě.
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Tisk modelů

Příspěvek od JoseFxx »

Kamile, to zní jako by si tisknul modely na fotopapir.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Kamil »

Asi nějak nechápu. Jen jsem psal, že argumentovat tím, že barvy na obyčejném 80g papíru jsou vyblité, rozpíjí se to a papír se vlní, nedává moc smysl.

Tisku na 160g a 200g této značky: http://papiry-do-tiskaren.heureka.cz/mondi-cc420/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Tisk modelů

Příspěvek od vsetíňák »

Já to taky tak chápal že Kamil tiskne na origo foto papír což se mi nějak nezdálo. Ale konec dohadů určitě to chce vyzkoušet různé papíry. Jeden model mám vytisknutý ve fotocentru na lesklý papír ale určitě to nebyl fotopapír. Tisk sice krása ale herkules na něm okamžitě vpil a zavadnul a také některé spoje na tupo moc nedržely. Ale přesto jsem Tatru Puma dotáhl až do konce. Vypadá to sice hezky že se to nemusí lakovat ale správná volba to taky na zpracování nebyla.
Lasy79
Příspěvky: 9
Registrován: pát 13.1.2017 11:08
Bydliště: Tachov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Lasy79 »

Taky se tím teď zabývám, já osobně tisknu na Epson Stylus Photo PX710W, inkoust Colorovo (neoriginál) na nejlepší kvalitu tisku. Papír jsem použil obyčejnou čtvrtku z Tesco. Pravděpodobně nemá ani 120g/m2. Ale pracuje se s ním pěkně, respektive chyby při stavbě jsou způsobené chybou mezi skalpelem a židlí :)

Postavil jsem tak zatím jen jeden minibox, jedno nádražíčko a teď stavím druhé. Kvalita tisku mi přijde stejná jako originál (ostrost, soutisk ap.).
Co se týče věrnosti barev a celkovému podání, to je vždy otázka sama pro sebe. Nejvíc se mi osvědčilo naskenovat obrázek na 600 dpi a pak použít automatickou korekci barev ve Fireworks, ale podobný algoritmus má třeba i Zoner nebo Gimp (ten je zdarma) atp. Sice je na výtisku vidět, že původní bílá barva papíru není bílá, ale má nádech dožlutošeda, ale to mi nevadí - na zdech domu atp. bílá není. Pokud budu stavět třeba raketoplán, tak si samozřejmě více pohraju s křivkama barev, to je jasné.

Celkově jsou barvy o něco sytější než originál, ale na oko je to hezčí (samozřejmě to je ta nejvíce subjektivní část problematiky). Pokud stavím jeden model samostatně, je to skoro jedno, prostě si barvy nastavím tak, jak se mi líbí. V momentě, kdy ale budete dělat třeba kolekci staveb do MPR nebo něco podobného, tak doporučuji si vše naskenovat najednou se stejným nastavením. A pak na všechny tisky použít stejnou korekci barev. Tím by se mělo docílit toho, že výsledek bude barevně sladěný.

Největší slabinou dnes je fakt, že výstup barev na monitoru a na tiskárně bývá v domácím prostředí velmi nesourodý. Ne nadarmo jsou kalibrovatelné monitory a profi tiskárny na cenové úrovni úplně někde jinde...
Fox_25
Příspěvky: 6
Registrován: sob 14.1.2017 21:13
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Fox_25 »

Tak zrovna kalibrace v domácím prostředí je relativně zvládnutelná. Buď se dá koupit sonda kolem 3000, dají se nastavit barvy pomocí kalibrační tabulky a v Praze je člověk který kalibraci provede asi za 200 korun.
Já si kalibroval monitor za pomocí sady(kalibrační tabulky) z fotolabu a výsledek byl takový že výsledná fotka byla stejná jako na monitoru. Pak si koupil kamarád sondu a doladilo se to jen zlehka.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Lukáš »

Být tebou stavím rovnou z originálu. Stejně se k tomu nebudeš vracet, abys něco lepil podruhé :idea:
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“