Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Tobartos
Příspěvky: 4
Registrován: pát 22.7.2016 11:44

Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od Tobartos »

Dobrý den,

předem se omlouvám jestli tu nějaké podobné téma je, ale po zhlédnutí jsem přímo takovou otázku nenašel.

Nejsem žádný velký modelář ale ohromila mě architektura výškových budov - mrakodrapy. Tuhle jsem se rozhodl zvěčnit jedno již neexistující dvojče Twin Tower (severní věž s anténou) z komplexu World Trade center - viz 11. září 2001. Konstrukce budov jako taková je poměrně jednoduchá, takže naplánovaní, rýsování a malování nebylo pro mne jako začátečníka složité. Protože udělám asi jen jednu věž z celkového komplexu sedmi budov, rozhodl jsem se ji udělat co nejvyšší s možností nejširších detailů (tj. stromů, dopravy, všech tisíce okýnek z pater na dojem apod.), abych představil její velikost. K budově s nevšední výškou - především pro nás, namaluji a postavím i výškový panelák pro představu.
Tak snad to bude trochu vypadat. Výsledek pakli-že bude slušný, velmi rád předvedu.

Pro model jsme zakoupil v papírnictví největší možný tvrdý papír a věž má tak výšku 84 cm (měřítko 1:496, budova je vysoká 417 metrů +- dm.). Na papíře se tak nachází čtyři dlouhé obdélníky navazující na sebe, přičemž každý má po straně stejně dlouhý tenký pásek o 8 mm, které musím také ohnout. Budovy nejsou klasický obdélník ale hrany jsou jakoby useknuté, a zrovna tak to také chci postavit, ať je to věrohodné. Vnější kraje buď ustřihnu nebo raději přesněji uříznu asi dle pravítka. Jak mám ale přesně a efektivně ohnout ty dlouhé vnitřní, abych to pak mohl bez problému slepit. Mám z toho trochu obavy, protože si na modelu nechávám docela záležet.

Poradil by někdo nejlepší alternativu? Má někdo s tímto zkušenost?

Děkuji a hezký den přeji.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od Aki »

asi by bylo dobrý nafotit, co máš přesně na mysli... "dlouhé vnitřní kraje" dávaj hodně velkej prostor pro fantazii :) když ten papír narýhuješ, měl by se ti ohnout tam, kde potřebuješ :)
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od velda »

Osobně při běžně velkých modelech používám ocelové pravítko k přihýbání delší hrany do ostrého úhlu viz. mé stránky zde (hlavně fota): http://www.papermanie.cz/kurz-lepeni/ku ... ybani-dilu" onclick="window.open(this.href);return false; takže z mého pohledu při délce cca 80cm bych využil stůl s ostrými hranami, případně lať 10-15cm širokou přiměřené délky a druhou latí bych hrany přihýbal. Lze samozřejmě využít i jiné materiály přiměřené délky např, plastové či kovové profily s ostrými hranami. Ale u této délky zas nemusí být hrany ostré jako břitva, ale mělo by se docílit pěkně rovného(ostřejšího) ohybu po celé délce, napřed bych si to ale vyzkoušel :) )
Ať se daří Velda
Tobartos
Příspěvky: 4
Registrován: pát 22.7.2016 11:44

Re: Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od Tobartos »

Díky za rady, čin je již ale dávno spáchán. Vypadalo to zhruba takto: zhluboka jsem se nadechl, vzal do ruky obyčejné průhledné pravítko, které jsem naležato pod jistým úhlem (dle potřeby) přiložil k čáře a přidržoval, přičemž jsem volnou druhou rukou nebo druhým pravítkem ze druhé strany celou délku hrany uhlazoval, ohýbal až vzpřímil. Tím, že je to velké (dlouhé), není to vůbec snadné a chce to řádnou dávku trpělivosti. Především je důležité zalamovat po menších délkách, jinak hrozí zlomení (roztržení) papíru.

Model se ale rozrostl...
Když jsem se tuhle na stojící dvojče mlčky díval, jako kdyby mi říkalo: "Bez bratříčka to není ono!". A tak jsem se rozhodl udělat i věž druhou. A nakonec zbylo místo i na hotel Marriott, jenž byl také součástí komplexu. Zkusím nafotit pár hezkých momentek a pochlubím se, tedy, jestli je vůbec čím :)
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od Vojta Č. »

To víš že je, obrázek je lepší než spousta slov ;)
Tobartos
Příspěvky: 4
Registrován: pát 22.7.2016 11:44

Re: Jak na ohýbaní dlouhých vnitřních dílů?

Příspěvek od Tobartos »

Tak, zde odkaz na fotogalerii: http://www.papirove-modely.cz/galerie/i ... age=298495" onclick="window.open(this.href);return false;

Stromy (respektive stromky) a zeleň jsem nakonec zkusil vyrobit sám :). Model značím dokončený tak na 85%, protože mám v rukávu ještě pár vychytávek, dodělávek a prostě záležitostí, které by k modelu měli přibýt.

Nečekat zázraky! Pro mne osobně už tohle ale malý zázrak je :D
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“