Jak na klouby zatáčení u modelů RW

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Jak na klouby zatáčení u modelů RW

Příspěvek od vojta78 »

Čau modeláři,
napadlo mě, už před časem, nafotit a dát sem můj postup na výplň kloubů pro modely RipperWorks. Stavím je nějakou dobu a vyzkoušel několik způsobů. Tento se mi zdá dobrý. Je to velmi pevné. Určené především pro ty, co na podlepování používají 1mm polský karton. Nebo ze zbytků laserových přídavků k polským modelům. S jiným kartonem jsem to nezkoušel, takže nevím.
Budete potřebovat již zmiňovaný 1mm karton a řídké vteřinové lepidlo. Předem se omlouvám za kvalitu fotek. Je to focené večer a navíc mobilem. Lepší foťák bude časem.

Postup je tento:
1. Buď z celku nebo ze slepených odřezků nařežete 2x pásky o šířce 8mm a 2x 3mm.
Obrázek

2. Slepte následovně - 1x 8mm na něj 2x 3mm, každy na okraj, tak aby uvnitř byla 2mm mezera a další 8mm pásek na to. Vznikne 3 vrstvý pásek o tloušťce kloubu.
Obrázek Obrázek Obrázek

3. Řídké vteřinové lepidlo, šetřit nemusíte, naneste prozatím na obvod. Délka pásku aspoň 20 - 30mm
Obrázek

4. Nakreslit si tužkou obě části, podle obrázku. Základní tvary jsem obkreslil z obšívky vystřihovánky.
Obrázek

5. Následně vyřízneme. Začíná se středním obdelníkem (po vyříznutí nanést na vnitřní stěnu lepidlo a nechat proschnout), poté oddělíme obě části od sebe a upravíme délku. Měla by být
8 mm.
Obrázek

6. Pak už jen zbývá zaoblit konce a doladit velikost podle obšívky.
Obrázek Obrázek

7. Finále. Otvor pro osu vrtám 2mm vrtákem. Jen ještě možno místa kudy půjde vrták zpevnit kapkou vteřináče.
Obrázek

Viděl jsem používat u jiných staveb různý materiál, tohle je opravdu dobré. Možná to někomu pomůže. Pokud budou dotazy, tak do sz. Celý postup by měl zabrat 15 - 20 minut. Použil jsem u modelu T815 GTC, což je docela váhově těžký model. Vše ok.
Ještě drobnost, radši jsem nezkoušel udělat dírky pro osky špendlíkem. Spíše malým vrtáčkem. Ono už řezání lepidlem napuštěným kartonem je problém.
Mějte se.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“