Prosba o radu s sestavením

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Zdravím potřebuji vytvotřit z 3D vymodelované budovy 2d vystřihovánku. Jak rozložit a složit více méně vím, ale mám problém s měřítkem. Můj model je ve skutečnosti 45 metrů dlouhý, 12 široký a 4 vysoký. Střecha výška asi 6 metrů. Toto by bylo vše fajn kdybych to udělal v měřítku 1:200. Jednotlivé díly by se vešli na stránku A4 v klidu. Avšak problém je s vikýři(střešní okna) a kominy. Vikýřů je na střeše asi kolem 18. No a skutečná velikost jednoho je asi 127 centimetrů široký a 170 centimetrů dlouhý. Tudíž když to zmenším na měřítko 1:200 přijde mi,že ten díl ani nepůjde slepit jak bude malinkatý. Napadla mě jedna možnost zvetšit skutečnou velikost vikýře a komínu o polovinu, ale nejsem si jistý zda by to vypadalo dobře. Nemáte nějaký tip?

Děkuji za odpovědi
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak varianta je se do těch detailů v rámci zvoleného měřítka nepouštět a na střechu je jenom namalovat. U střešního okna by to neměl být žádný problém, u vikýře (jsme si jistí, že víme, o čem mluvíme?) jsi při rozměru 127/170 na nějakých 6,5/1,4 cm, což je IMHO v pohodě lepitelný... Bez chlopní určitě, možná by se ti i chlopeň vešla. Papír unese leccos. Rozhodně bych byl proti zvětšování, to nebude vypadat dobře.
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od atlon »

1. a základná rada - kresli VŽDY v mierke v ktorej chceš mať model !!! a hlavne rátaj s hrúbkou papiera a vrstvou lepidla !!
je to síce zdĺhavejšie (prepočty a podobne) ale sa vyhneš tomu, že keď to zmenšíš z 1:1 na povedzme 1:200 ti to nebude sedieť :roll:

2. v takej malej mierke jednoducho MUSÍŠ rátať s tým , že niektoré detaily jednoducho nebudú v zlepiteľnej forme, a teda ich bude treba len naznačiť kresbou ;)
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Moc nerozumím jak může být 127 a 170 cm v měřítku 1.200 6.5 a 1.4 cm.
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Vikýř vypadá takto:
http://www.imgup.cz/image/2fw" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imgup.cz/image/2fy" onclick="window.open(this.href);return false;

Vlevo je skutečný rozměr vpravo pak zvětšený.

Modeluji budovu v areálu zámku Český Krumlov konkrétně budovu Konírna.
http://www.imgup.cz/image/2f4" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.imgup.cz/image/2fS" onclick="window.open(this.href);return false;

Před chvíli jsem zkusil zmenšovat ve SketchUp rozložené díly. Udělal jsem to najednou. a v rámci měřítka 1:220 se mi délka zmenšila na 22.2 centimetrů. Avšak u vikýře mám délky kolem tří milimetrů. Takže si nevím rady jak vytvořim model kde by se dlouhá část vešla na papír A4 a zároveň vikýře a komíny byli v mezích které lze vymodelovat.
Budu rád za každou radu.
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Jirka »

Myslím, že vikýř o rozměrech 6,35 x 8,5 mm (v měřítku 1:200), by měl být ještě bez větších problémů slepitelný. Nedělal bych tam chlopně a lepil na tupo. Maximálně bych si pomohl pomocnou chlopní z tenkého papíru.
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Ale to by tím pádem chtělo ten vikýř zjednodušit. Myslím tím do podoby domečku se stříškou, bez přesahu střechy. Mě právě teď vycházel ten nejmenší rozměr na 3 mm. To bylo podle skutečného 60 cm. K tomu rozměru 127 cm a 170 cm se zjednodušením by to i možná šlo.
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Jirka »

Ty rozměry 127 a 170 cm jsi udal ty sám v prvním příspěvku, tak trochu jsem stejně nepochopil, jak jsi k nim dospěl :).

Vikýř by šel udělat v původních rozměrech i s přesahem střechy ze dvou dílů. Jeden díl stěny, druhý díl střecha. Stěny vytvarovat a nalepit natupo na hlavní střechu, střechu vikýře nalepit také natupo. Bude to sice titěrné, ale proti tomu co tvoří Bakulda ještě asi tak 3x větší :D.
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Přiznávám to jsem spletl ty rozměry. V přiloženém obrazku výše jsou pravé rozměry, ale z těch mám tedy větší strach. Ono kdybych mohl vymodelovat jinou budovu například o půlku kratší, bylo by to také snazší. Takže lepení na tupo. To bude docela zajímavé dělat 18 vikýřů.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Vojta Č. »

A mně se tam nějak zmotaly měřítka a desetinný čárky, koukám.
Nicméně chceš dvě věci proti sobě - chceš čím dál víc zmenšovat, ale nechceš lepit malý díly. Na to tu mám jednu hezkou písničku:
https://www.youtube.com/watch?v=LKhjs0mss7s" onclick="window.open(this.href);return false;
A buď budeš muset ty díly rozdělit jinak, aby se ti do těch A4 v lepitelném měřítku vešly (to je taky docela velká výzva pro autory a každej se s tím pasuje jinak), nebo budeš muset změnit formát, nebo ty vikýře budeš muset vynechat a na tu střechu je jenom nakreslit.
Nebo si vyber nějakej jinej barák bez vikýřů, kdyby to bylo zajímavé až moc :)
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

No asi budu něco takového muset udělat. Protože jsem to před chvílí zkoušel složit a vikýř 3 mm na 5 mm není v rámci mých možností
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Asi se mnou nebude souhlasit, ale zkusil jsem to takto. V měřítku 1:210. Vikýř o šířce 60 cm a délce 124 cm jsem změnil na 120 cm široký a 246 cm dlouhý. V tomto poměru už o slepit šlo poměrně dobře.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak slepit to půjde určitě líp, ale bude to vypadat jako úplně jinej barák :)
Hele, ještě takovejhle krok stranou - ty vikýře vyřezat jako plný z kartonu - zkusit, jestli by to v rámci měřítka neprošlo jenom jako trojúhelníček, případně zkusit tu stříšku šikmo seříznout.
Hele - rychlo-skečap-pokus bez stříšek:
Obrázek
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Zobrazení bez stříšek to by mohlo jít. Vypadá to dobře i vzhledově. Zkusím tak provést. Zkoušel jsem vikýř ve velikosti 4.3 mm a 8 mm a to lze také slepit. A vzhedově to není takový rozdíl.
Svara21
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 3.3.2016 17:18

Re: Prosba o radu s sestavením

Příspěvek od Svara21 »

Ještě bych se chtěl zeptat na provedení stylu hran a ohybů.
Zda li je to správně takto:
________________ označení pro konec hrany
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ označení ohybu směrem ven
_ . _ . _ . _ . _ . _ označení ohybu směrem dovnitř
. . . . . . . . . . . . . označení pro umístění dílu
Nebo je to jinak? Popřípadě nějaké další značení?

Číslují se chlopně daným číslem, ke kterému bude nalepena, pak se číslují díly. Možná se číslují i plochy na, které přijde daný díl.
A nakonec jaká je asi tak univerzální tloušťka čar 0,5 px nebo méně?
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“