Děrování

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Děrování

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, pořád jsem řešil, jak dělat do papíru otvory na různé osy apod. Zkoušel jsem to propichávat a pak řezat skalpelem, ale měl jsem to okousané. Dále jsem zkoušel vypichování, ale to je jen pro opravdu mini otvory. Zkoušel jsem průrazníky na kůži, ale ty mají moc tupý úhel a neosvědčily se. Pak jsem to i vrtal, ale stejně byly okraje stále otřepené. Tak jsem z legrace objednal za 14$ děrovací kleště a naprostá spokojenost. Na těch fotkách to nevypadá úplně extra, ale v reálu to nejde poznat, otřepy nejsou vůbec vidět, Na fotkách to strašně vynikne.
Každopádně je to zdaleka to nejlepší, co se mi osvědčilo.

Obrázek

Obrázek

PS: Pokud máte někdo zájem a ještě jste nekupovali na Aliexpress, ebay apod., tak se nebojte, mám tam už několik desítek nákupů a vždy bez problémů (ale vždy se podívám na hodnocení). Poštovné zdarma, třeba i na zboží za 1$, pouze to trvá cca 14-30 dnů. Je možné si připlatit za express DHL apod., ale to de nevyplatí.
Tyto e-shopy fungují něco jako naše heureka.cz, jsou to agregátory různých dodavatelů. Ale nakupujete přímo tam, na jednom místě a pak vám přijde několik zásilek, pokud to máte od více dodavatelů. Vyplatí se tam hledat, stejný výrobek tam bývá mockrát a cenové rozpětí je velké, ty kleště tam jsou od 12$ do 25$, záleží i na času (jsou tam často akce) apod. Clo jsem zatím platil jedinkrát, kdy jsem kupoval zdroj za 100$, to už přes celnici neprošlo. Ale do nějakých 50$ to většinou pustí,vůbec to neřeším.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Děrování

Příspěvek od mahdy »

V Lidlu je mají za 129,-Kč a na děrování jsou naprd stejně jako ty za 14 doláčů. Blbě se s nima trefuje střed což je vidět na tvé první fotce a navíc kleště mají jenom omezený počet děrovačů. Otvory různých tvarů a velikostí vypichuju skalpelem a otvory jsou jako vyseknuté. Je to jenom o cviku ...
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Děrování

Příspěvek od Kamil »

Mě se to zatím velmi osvědčilo, trefení na střed je také cvik (tohle byly první kousky). Proti předem danému počtu velikosti samozřejmě argument není, ale zatím jsem si vystačil a s většími už nemám takový problém skalpelem.
Andrew86
Příspěvky: 78
Registrován: pát 20.1.2012 21:46
Bydliště: Liberec

Re: Děrování

Příspěvek od Andrew86 »

Já ty kleště kupoval taky v čr, a stály nějakých 150 kč (značkové) omezený počet děr, moje začínají na 2mm a jsou po 0,5mm. trefit střed se dá nacvičit, takže na osičky kol dobrý - pokud díl není podlepený, tam se pak projeví zkosení děrovačů ...
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Děrování

Příspěvek od Tomtom8 »

Chci se vás zeptat na praktickou radu. Já ty kleště mám taky, ale děruji s nimi jen řemínky z kůže a jiné silnější věci. Pokud děruji papír, průbojník se opře o mosaznou podložku a do papíru jen vytlačí kolečko - neprostřihne ho. Musím pak dávat pod papír nějakou měkčí podložku, aby se díra prosekla. Manipulace s podložkou není moc pohodlná. Máte ten problém taky, nebo mám jen blbý kleště (výroba ČR, přes 20 let staré)?
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Děrování

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Stačí pod papír, který chceš prostříhnout vložit na mosaznou podložku ještě kousek kreslící čtvrtky a domáčknout. Ten problém mají po čase každé kleště.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Děrování

Příspěvek od VašekS »

.... anebo s papírem v sevření pootočit a v pohodě se to dořízne. Mně to tak funguje.
buko1
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24.2.2012 20:04

Re: Děrování

Příspěvek od buko1 »

Alebo to pootočenie ten papier miesto dorezania natrhne. Aj to sa mi už stalo.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Děrování

Příspěvek od vojta78 »

Mám obdobné kleště, koupené z jedné modelářské stránky. Stály mě cca 500,-, jsou dobré, až na jednu věc, asi mosazná podložka. Už tam mám otlačené kolečko. Stále je používám.
Naposledy upravil(a) vojta78 dne úte 13.11.2018 12:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Děrování

Příspěvek od VašekS »

buko1 píše:Alebo to pootočenie ten papier miesto dorezania natrhne. Aj to sa mi už stalo.
Je to třeba dělat před konečným vyřezáním dílu. ;)
buko1
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24.2.2012 20:04

Re: Děrování

Příspěvek od buko1 »

To máš jedno, kedy to robíš. V určitom percente prípadov to jednoducho kúsok otvoru nepretlačí a pootočením sa to buď natrhne, alebo pokrčí a vzniknú roztrepané okraje (nechce sa mi to fotiť). Preto vždy dierujem diely podložené kartónom (úplne stačí tenký kartón z krabičiek od čaju) - vtedy je diel vystrihovačky je vždy spoľahlivo prederavený bez točenia a ďalšej manipulácie. .
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Děrování

Příspěvek od Tomtom8 »

mě ty kleště nepřijdou úplně blbé. Když děláš spoustu stejných děl, tak to docela pomáhá. Vypichování skalpelem - u nepravidelných otvorů fajn, ale kulaté malé kolečko (na průměr špejle se) se mi teda moc nedaří, pak díru zakulacuji špejlí seříznutou do špičky ve tvaru mnohostěnu, kde ty hrany špejle "vyvrtají otvor do požadovaného průměru.
Ale nevíte někdo, jestli se dají koupit i nástavce na menší průměry? třeba od 1mm?
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Děrování

Příspěvek od Jan Koláček »

Jednotlivé výsečníky od 1 mm mají např. v jednom nejmenovaném kutilském obchodě na Florenci (1; 1,5; 2; 3; 4 mm atd.). A propos tam mají spoustu užitečných věcí :)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Děrování

Příspěvek od VašekS »

Na malé otvory cca. od 0,1 - 1,5mm doporučuji kornováky .
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: Děrování

Příspěvek od zkooter »

Na malé otvory cca do 1,2 mm používám injekční stříkačky. Stačí jen uříznout hrot a zabrousit. Zde je přehled velikostí a barev
http://www.kpmbratislava.sk/main/tipstr ... /index.htm
Zdaleka nejčastěji ale používám injekční jehlu, která se používá při odběru krve na transfúzní stanici. Průměr jehly je cca 1,5 mm, jenom je potřeba sestřičky pěkně poprosit, určitě Vám rády dají ;). Tyto jehly se běžně v lékárnách neprodávají, ale jsou součástí celého odběrového setu na odběr krve, který vypadá nějak takto: http://www.biopro-medical.cz/wp-content ... leveur.jpg

Taky jsem zkoušel všelijaké vychytávky, jako jsou vysekávací kleště, případně vysekávače otvorů, ale jak už uvedli kluci, je problém trefit střed a při silnějším podlepení je otvor po vyseknutí zkosený. Takže pokud chci, aby to nějak vypadalo, tak mi nezbývá, než si díru vypíchat hezky pěkně ručně a skalpelem. Je to sice větší piplačka, ale výsledek stojí za to ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“