Řezací plotter

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Řezací plotter

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, nezkoušeli jste někdo tohle? Vypadá to zajímavě a nestojí to majlant. Mohla by to být dobrá alternativa k laserovým dílům (neměl jsem je ale nikdy v ruce, tak se možná mýlím): http://www.forart.cz/REZACI-PLOTRY-SILH ... e-Portrait" onclick="window.open(this.href);return false;

Třeba tohle mě dostalo: https://www.youtube.com/watch?v=VOaO1UNcyes" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: S tou firmou fakt nemám nic společného.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezací plotter

Příspěvek od Aki »

obávám se, že to zdaleka nebude tak přesný, jako laser :)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Řezací plotter

Příspěvek od Kamil »

Přesnost laseru to mít určitě nebude. Na druhou stranu i tak ta přesnost může být dostačující (laser může mít zbytečně vysokou, nevyužitou). Je ještě nutné rozlišovat přesnost při zpracování vektoru a při zpracování obrázku metodou vyfoť/nascanuj na podložce a pak to v tom jejich softu vyřež, ta bude samozřejmě menší. Zkusil jsem poslat dotaz výrobci na podrobné specifikace, tak jestli se mi ozve, dám vědět.

Čínská laserová řezačka stojí také pár šupů (od 150$-300$, podle velikosti a síly laseru), ale tam bych se bál kvality zpracování toho výrobku, software atd., známe soudruhy :-).
http://www.aliexpress.com/af/laser-engr ... +engraving" onclick="window.open(this.href);return false;

Nikdy jsem vlastně neviděl laserované výrobky, nemají nějaký "opálený" otřep apod.? Tady to tak vypadá, ale je to 1mm kartón:
Obrázek
Uživatelský avatar
atlon
Příspěvky: 106
Registrován: pát 20.1.2012 22:43
Bydliště: Levice, Nitra
Kontaktovat uživatele:

Re: Řezací plotter

Příspěvek od atlon »

nie je laser ako laser, tieto "výpalky" sú z lacnejšieho laseru (viem , sú to moje výpalky ;) ) , ale pre modelárov postačujúca presnosť, do drahšieho sa oplatí ísť len ak by si mal toho strašne veľa na pálenie a potrebuješ už aj dostatočnú rýchlosť.
A tie "opalky" , vzniknúť vzniknú stále, ale dá sa to obmedziť (ale nie úplne eliminovať) ofukom miesta pálenia, ktoré ja nemám. ale ako som už spomínal, pre modelárov je to dosť presné a postačujúce ;)
ale neviem si predstaviť napríklad ako by zvládol ten ploter toto
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Řezací plotter

Příspěvek od Kamil »

To by určitě nezvládl, ale zase stojí jen 6 kKč. Tedy možná by to zvládl, ale papír se připevňuje na mírně adhezivní podložku, tak by to možná nepřežilo sloupnutí. Jaký máš laser? Vidím, že se tím i živíš, takže asi pořádnou mašinu.

Já toho moc nemám a živit se tím rozhodně nechci, spíš bych to bral pro zábavu, umí to i kreslit + embosovat a jsem pro každou špatnost. Za mlada (-25 let, ach jo :-) ) jsem si plotter stavěl, takže vím, že přesnost tam může být celkem dobrá. Jako amatér jsem se dostal cca na 0.5mm, psal jsem si vlastní obslužný software a tiskl barevnými fixy (fixy se měnily, žlutá, červená, zelená, ...) obrázky ze her pro ZX Spectrum. Problém jsem měl s vůlí v mechanice, kdy při přepínání pohybu vlevo-vpravo byla malá vůle, kterou se mi rozumně nepodařilo ani SW algoritmy eliminovat, takže jsem to vyřešil tak, že jsem kreslil pouze jedním směrem a vůle se tím eliminovala. Ale to zde samozřejmě nejde, nicméně to není amatérská skládačka :-)

Obrázek Obrázek
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Řezací plotter

Příspěvek od luky1978 »

Ahoj,
jeden Silhouette Portrait mám doma a jsem s tím dost spokojenej. Přesnost je, řekl bych, velmi dobrá. Nevýhodou je, že to neprořízne silnější karton, takže náhrada za laser to není ani náhodou. Pokud by byl zájem o nějaké příklady toho, co tahle mašinka dokáže, tak můžu zkusit něco vyfotit a dát to sem. Přiklady se dají zkouknout i na foru plastikových modelářů, see http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=77580" onclick="window.open(this.href);return false;

Pokud o něm někdo přemýšlíte tak určitě doporučuju. Při vyřezávání velkých sérii to dokáže ušetřit opravdu spoustu času. Ale samozřejmě, já modely přebarvuji, takže s tím neřežu originální díly. Tam je to dost problematické s přesností a pro lepiče čistostaveb to tím pádem moc není.

Plotr aktuálně používám při stavbě Char 2C, kterou prezentuju tady na fóru
Třeba takhle to vyřeže rámečky o síle cca 1 mm
Obrázek
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Řezací plotter

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, díky za info. Jakým způsobem to má vyřešenu kalibraci, když se tam vyřezává něco nascanovaného? Má to kameru s automatikou, nebo nějaký laser a musí se ručně najíždět na značky na papíře?
luky1978
Příspěvky: 70
Registrován: úte 16.10.2012 8:48
Bydliště: Klecany

Re: Řezací plotter

Příspěvek od luky1978 »

Jsou dvě možnosti ale ani jednu jsem ještě nezkoušel. První je doplnění registračních značek na okraje papíru (dají se do obr. přidat v editoru, co k tomu dodávají).
Takže přidáš značky, vytvoříš vektory, vytiskneš a řežež.
Druhá varianta je použití speciální podložky a foťáku.
Vyfotíš si díly, které chceš řezat na speciální podložce. Fotku přeneseš do editoru.Vytvoříš vektorový model, zasuneš díly na podložce do plotru a řežež. Ke kalibraci pak slouží ta podložka.
Pokud by tohle bylo dostatečně přesné, pak by to mohla být dobrá cesta, jak vyřezávat originální díly. Není potřeba tisknout nic znova kvůli registračním značkám.
Samozřejmě vytvořit ten vektorový model dá dost práce, takže dělat to kvůli jenomu dílu nemá cenu. To je lepší si ho vyřezat ručně.
Pro 160 pojezdových kol na CHAR 2C se to už ale vyplatí.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“