Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Vzhledem k tomu, že hned několik modelářů ( a modelářek ;) ) zaujal můj způsob podlepování, rozhodl jsem se podělit o svůj postup. Podlepuju tak už asi rok a nemůžu si tenhle způsob vynachválit.

KLADY:

:arrow: Rychlost - žádné schnutí
:arrow: Pevnost - takhle podlepený model se nekroutí a jsou minimalizovány chyby z nepřesnosti - důležité hlavně u velkých staveb.
:arrow: Nenáročnost - po zvládnutí techniky prakticky není v čem udělat chybu.
:arrow: Cena - z pětimetrové pásky za 40,- a kartonového pořadače za 20,- podlepíte klidně 10 menších modelů.

ZÁPORY:

:arrow: Ze začátku trochu náročnější učení s materiálem.
:arrow: Když už se páska někam na model přilepí, neodlepí ji bez násilí nic. Proto je potřeba dvakrát měřit, jednou řezat, 3x přiřezat a 5x zkontrolovat polohu a jenom jednou lepit.

Upozornění:
Karton a páska nikdy nesmí překrýt styk dvou papírů (chlopeň, přelepení,...), protože na straně tisku vzniká takový schůdek.
Obrázek
Tady by snad mělo být pochopitelně vysvětleno, kam se karton může lepit a kam ne. Ze začátku doporučuju dělat mezery raději větší, časem se dají zredukovat na minimum.

A teď samotný postup:

Obrázek
:arrow: Pomůcky - nedoporučuju na řezání kartonu používat skalpel, ale když už ano, tak se starou, klidně zalomenou čepelí. Hrozně rychle se tupí. Karton, který je na obrázku, je odpad z pasparty, bohužel není nikde k dostání a ani nebude, materiál se už nevyrábí. Na jeho nahrazení stačí kvalitní asi 1,5-2 mm silný karton (nezkroucený).

Obrázek
:arrow: Detail pásky - musí to být tahle levnější. Dá se koupit ještě jedna dražší, ale ta má na sobě takovou síťku a je zcela nevhodná na tento účel.

Obrázek
:arrow: Celou kartonovou desku si z jedné strany polepím páskou. Lepím co nejvíc k sobě, ale nikdy ne přes sebe!

Obrázek
:arrow: Připravená deska

Obrázek
:arrow: Ideální tloušťka papíru.

Obrázek
:arrow: Zatím nepodlepená stěna.

Obrázek
:arrow: Zhruba si označím šířku potřebného dílu na podlepení. Bělávám to by vočko, protože měřením se spíš zdržuju.

Obrázek
:arrow: Skalpelem si naříznu pásku na kartonu...

Obrázek
:arrow: ... a vyříznu kousek.

Obrázek Obrázek
:arrow: Po vyříznutí často zůstane jakýsi grádek po obvodu řezu. Ten je potřeba zatlačit do roviny - skalpelem (2.obrázek).

Obrázek
:arrow: Zkusmo, bez odlepené fólie, otestuju přesnost dílu.

Obrázek
:arrow: Označím si místa, kde budou dveře a okna.

Obrázek
:arrow: Asi takto...

Obrázek
:arrow: Stačí spojit od ruky, pravítko zdržuje a přesnost není potřeba na 100%

Obrázek
:arrow: Vyřízlá dvířka, kousek odložím, ještě se může hodit.

Obrázek
:arrow: Po několikerém zkusmém osazení teprve odlepím žlutou ochrannou fólii...

Obrázek
:arrow: ... a s maximální opatrností díl vlepím na místo.

Obrázek
:arrow: Vyřízlý kousek (po dořezání do pravého úhlu) může posloužit jako zafixování tvaru domu.


Tím končím svůj dlouhý návod ;)
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od V.E.N.A. »

Mazané :!: schválně někdy vyzkoušim :twisted:
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od stop_r »

Používam túto techniku už dlho a dovolil by som si... ... :)

Keď kartón nalepíte na chlopeň, nie je to až taká tragédia. Pokým to nejak silno nebudete pritláčať, ale necháte to len tak, položené, jemne pritlačené. Na pravej strane sa spoj nepretlačí..
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Standa F. »

Být trošku letitějším modelářem má 1500 nevýhod a jednu jedinou výhodu - člověk ví, jak vypadá papírový model po 5, 10, 20, 30, 40 letech. Přátelé, radši umřete dřív 8-).

Při likvidaci nedávné velké výstavy na Chvalském zámečku jsme s kolegou kavalírem Michalem němě hleděli na jeho model domečku od RV, jehož papírový terén (nijak neposypávaný) měl Michal přilepen k plastové podložce - právě oboustrankou. V místech nalepení pásky byl terén jakoby promaštěný a prosvítal tisk z rubu. Model byl starý 10 let. Michal se zděsil a bude ho stavět znovu ... nebo ten terén posype.

Jen to potvrdilo mé dávné přesvědčení, že jakýkoli SAMOLEPICÍ sajrajt nemá v bordýlku modeláře co dělat.

Prosímpěkně, nechci tady šířit paniku, devalvovat toto pěkné návodné vlákno, šířit poplašné zprávy a způsobovat panické stěhování rodin do atomových krytů. Ale vždy se přesvědčte vlastní zkušeností - zvažte, zda nutno použít samolepicí chemickou zbraň tam, kde stačí bodově kápnout na pěti místech herkulesu, který je naším opravdu bezva kámošem už snad 40 let.

Navíc, s klasicky nalepovaným dílem můžete chvilku pohybovat a došťouchnout ho na správné místo, kdežto u pásky NE - MLASK! a finito. Juj! Mám to trochu křivo ... kurdyna habeš, co včil ...? 8-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Aki »

kdoví, co to bylo za kobercovku :) není třeba možný, že to lepidlo nějak nestandardně reagovalo s plastem? já teda pásku používám cca 3 roky a musím zaťukat - problém zatím žádnej
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Lukáš »

uvidíš za dalších 7 let :D
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Já jsem tedy v tomto taky konzerva. Nevěřím jakýmkoli samolepkám, "bezvadným, rychlým, super mega giga účinným" řešením.
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Alfik »

Pěkný návod.
A teď ať někdo ze zkušených poradí,jak pracovat s oboustrannou páskou na takových dílech jako je např.přední sklo u tatry od PMHT,kde je asi milimetrový páseček.Tento výkend jsem s tím strávil a málem to letělo do koše.Možná je to rukama.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od yvan »

Na tak tenké záležitosti už zkus etiketovací papír. Přilepit herkulesem před vyřezáním, zatížit, proschnout, vyřezat, zaretušovat, sloupnout fólii a přilepit na okno. Herkules zpevní papír a drží to dobře, napoprvé. Jak to odlepíš, tak už je to horší, takže nejlépe na první dobrou. A čistý sklo.

Oboustranná páska má tendenci se vlnit (na tenkém papíře) a v rámci lepidel trochu hýbat. Vlny se dají snadno srovnat (pak už se nekroutí) a pohyb se na větší ploše eliminuje. Na malých dílcích to ale není vůbec ideální.
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Waszek »

s tím etiketovacím papírem je to naprosto dokonalý nápad. To musím vyzkoušet.

Já když lepím okna, tak používám ty užoučké pásky, které odstřihuji nůžkama z roličky. Polepím celý díl, pak sloupu a nalepím sklo.

Obrázek

ale teď mě napadlo: nedala by se na díl nalepit oboustranka před vyřezáním, a vyřezat to už s ní? Taky to musím vyzkoušet. Případně pokud s tím má někdo zkušenosti...?

W
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jasně že by se dala ta páska nalepit před vyřezáním. Mám odzkoušeno. Dělám to často, akorát si musím dávat pozor na to, aby mi páska nazasahovalo do do ohybů chlopní a na ně.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od yvan »

Abych pravdu řekl, nikdy by mě nenapadlo lepit pásky. Vždycky podlepuju celou plochu, kde bude sklo. Následně vyřežu a mám kontinuální hranu. S tenkým sloupkem ani v ohybu nepřerušuju, protože to je další zpevnění. Ideálně ještě pokud se dá nedělit sklo a použít jeho velmi pevný ohyb.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od stop_r »

Stando.. toto mi nehovor ani zo srandy... pozerám momentálne na to málo čo mám s MPR... kde si bol keď som to lepil ??????

A to že to bola nedávna výstava je zlá výhovorka.. mal si to zistiť už dávno :D
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Lukáš »

Nevýhodou oboustranné pásky taky je, že na ní hůř drží retuš.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlepování velkých ploch pomocí oboustranné pásky

Příspěvek od Aki »

Lukáš: jo, v tom máš pravdu. ale stačí po prvním nátěru chvilku počkat, až trochu zaschne a přejet to ještě jednou... tempera to zvládá v pohodě.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“