Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Ahoj, jsem tady nový a hned budu za totálního imbecila, ale nedá se :-). Začínám svoji prvotinu. Vybral jsem si něco jednoduchého, předloha na dvou A4. Jedná se o http://www.rozhlas.cz/lidovestavby/download/Fojstvi.pdf s návodem http://www.rozhlas.cz/lidovestavby/vyst ... ava/206596" onclick="window.open(this.href);return false;
Jenže když jsem začal, tak jsem prakticky dnes skončil. Návod začíná takto:
Začnete přípravnými pracemi a narýhujete lomové hrany: ty, které budete nařezávat z líce tisku, jsou kresleny čárkovanou (-----) čarou, ty, které budete nařezávat z rubu vystřihovánky, jsou kresleny čerchovaně (-.-.-). Výřezy ploch z dílů jsou značeny černou úhlopříčkou, prořezy dílů úzkým obdélníčkem s černým okrajem. A nyní můžete začít s vlastní stavbou.

V plášti objektu 1 nejprve vystřihněte tři otvory pro dveře a prořízněte dlouhou stranu ve třech vyznačených místech. Do přízemí vede hlavní vstup 21, pak zpracujte boční vstup 19 a 20 a rovněž vlepte.
První krok jsem zvládl. Vystřihl jsem část označenou 1 a vyřízl tři otvory pro dveře. Pak jsem ale skončil, protože nevím:
a) co mám na dílu 1 proříznout (proříznutí chápu jako průřez skrz, aby tam šlo něco zasunout), nikde nevidím na dílu 1 úzké obdélníčky s černým okrajem
b) jak poznám, do které díry mám vlepit vstup 21? Čekal bych, že to číslo bude na té vyřezávané části, ale umístění dílu 21 nikde na dílu 1 nevidím. Nicméně nějak mi dle logiky připadlo, že hlavní vstup bude ten úplně vlevo dílu 1
c) kde mám na díl 1 nalepit díl 19, když je to jen plochý tvar a já jsem měl otvory pro dveře vyříznout? To bych snad musel podlepit, což nedává smysl, to tam mohli rovnou vytisknout.

No prostě ostuda :-(. Evidentně nechápu základní principy, protože mi to nedává smysl. Nenašla by se nějaká dobrá duše, která by mí na obrázek dílu 1 namalovala kroky/umístění mých dotazů a,b,c? Třeba si mi pak rozsvítí. Předem díky.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Lukáš »

Zásadní je, že hledáš problém tam, kde není. Proříznout máš 3x otvory pro dveře (obdélníčky) a do nich pak z rubu nalepíš ty zkompletované dveře. Prořezy jsou v úrovni prahu horních dveří a budeš do nich vlepovat chlopně pavlače, nebo co to je. Na návodné kresbě vidíš, co by ti z toho mělo vzniknout.
Naposledy upravil(a) Lukáš dne ned 10.1.2016 22:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Vojta Č. »

To náhodou není úplně triviální a je vidět, jak ta ruční práce má taky svý mezery (a teď myslím ruční práci pana architekta :D).
Takhle:
a) v dílu 1 máš vyříznout díry, do kterých pak budeš lepit chlopně pavlače (díl 8). Ty prořezy jsou na té stěně, co jsou dvoje vyřízlé dveře, dají se najít nad vyznačenými místy pro přilepení trámků, ale do oka ti na první pohled nepadnou, o tom žádná,
b) Díl 21 podle návodné kresby vypadá opravdu jako ty dolní dveře na stěně s dvěma dveřmi (ale napsat to tam mohli, o tom žádná),
a c) k těm dveřím 19 patří ještě ta "síla zdi" 20, z toho uděláš "krabičku" se zapuštěnými dveřmi stejně jako je třeba díl 37.

Tyhle starý ruční modely můžou být taky hezká detektivka ;)
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Díky moc oběma. Prořezy jsem při pořádném zvětšení objevil a dveře také pochopil. Do bude ještě legrace, čekal jsem technický, přesný výkres. Je na to zřejmě potřeba trochu představivosti a inteligence. Asi jsem si vzal na začátek špatnou věc, ale připadlo mi to jednoduché. Třeba budu mít příště při volbě šťastnější ruku. Zkusím asi něco od Betexy, třeba to bude mít pro lamy jako já detailněji zpracované a popsané.
Ještě jednou díky.
PS: Za jak dlouho byste tohle složili?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Vojta Č. »

Ale jo, není to složitý, nevzdávej to. Vletět hned do moderních přehlednejch vystřihovánek, to by sis jich pak nevážil ;)
Drž se návodu (a to pozor, ten mají zase tyhle staré vystřihovánky výrazně lepší než ty nové), ber to zvolna a zvítězíš.
PS.: Není to časovka, tak se nehoň.
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Až pár modelu slepíš, tak už taky budeš vědět co a jak. Jde jen o to pochopit těch pár základních principů. Pak už to je většinou na jedno brdo :)
Držím palce a přeju pevné nervy :wink:
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Mohu se ještě zeptat, máte nějaký trik, jak si značit naříznutí s rubové strany? Všechny modely to mají naznačeno jen na lícové straně. Zatím to řeším, tak, že si na konci nářezů -.-.-.- udělám špendlíkem dírky a pak jedu podle nich.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Vojta Č. »

A napadá tě něco lepšího? (mně teda ne :D)
Ba ne, já si to propichuju tim nožem, kterým to pak rýhuju :D
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od JakubSDK »

Já zase vše rýhuju jen z jedné strany, dělal jsem to tak vždy a jde to v pohodě... 8-)

Jakub.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Nenapadá :-).
Celkem se s tím drbu, vypadá to strašně, ale to mi nevadí, je to dobrý relax od programování.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od JanO »

Kamil píše: Zkusím asi něco od Betexy, třeba to bude mít pro lamy jako já detailněji zpracované a popsané.
Tomu bych nevěřil :evil: . Spíš zkusit nějakou jednodušší hejlovánku :arrow: .
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Tak jsem to dodělal. Vypadá to sice jako ze zvláštní školy, ale to mi až tak nevadí, radost je i tak. Začal jsem tímhle, protože se to dalo stáhnout a vytisknout. To bylo prozíravé, protože když se mi podařilo něco (pořádně) zkazit, tak jsem si to vytiskl znovu a také jsem se několikrát díval, jak díl původně vypadal, když jsem si omylem odstřihl nějaké značky. 95% věcí jsem stříhal. Zkoušel jsem i vyřezávat skalpelem, ale zatím to nemám v ruce a tak jsem to dělal jen u krátkých hran (zoubky atd.). Zatím mám největší problémy při pohledu na díl před vystřižením odhadnout, z které strany čáry stříhat - kde se to schová a kde to naopak může zavazet. To samé při nařezávání, také vůbec nemám odhad, kde přesně provést naříznutí pro ohyb. Tím pádem tam mám docela hodně bílých hran a nepřesností. Asi to chce postavit hodně modelů, aby se člověk dostal do praxe. Zatím retušuji fixami, mám sadu 30 barev, na klasické barvy, ať už vodovky nebo tempery zatím nemám odvahu.

Ale líbí se mi to, pěkná odreagováčka od programování. Koupil jsem si dobrou výbavu a nelituji.

Fotka je zde, v reálu to vypadá přeci jenom trochu lépe, než tohle focené z bleskem, kdy všechno podstatně více vynikne (a nesmějte se mi, první model :-) ): http://i.imgur.com/TgfYtIt.png
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Tapan »

Kamile, na první model to není špatné, lep dál, nechce to nic jiného než praxi. Taky jsem se dlouho nechtěl pustit nůžek, ale kouzlo skalpelu se ukáže právě při dlouhých řezech, kde když ti neujede ocelové pravítko, tak je to jak když střelí, to nikdy nůžkama neuděláš. Ale nelámat přes koleno, ono to přijde samo :-)
Co jsem ti ale chtěl napsat - fakt se neboj retušovat něčím jiným než fixama, ten rozdíl na výsledku je obrovský. I perfektní model jde retuší zabít a naopak tam, kde se něco nepovedlo, dokáže retuš zázraky :) Když se ti nebudou zamlouvat vodovky nebo tempery (já je nemusím, nejvíce mi na nich vadí, že i po zaschnutí jsou ředitelné nejen vodou, ale i herkulesem nebo potem, snadno se pak model upatlá)m zkus akrylky (Agama, Vallejo...), vyjde to sice o dost dráž, ale mne se s nimi pracuje o dost lépe. Bohužel ani u nich nenajdeš všechny odstíny a většinou se míchání barev nejde vyhnout. S tím se občas trochu peru, nemám to moc v oku.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Kamile,

dobrý začátek jen tak dále, jsem stejného názoru jako Tapan. Stříhat a lepit a lepit a stříhat a tím se do toho dostaneš a každý tvůj další model bude lepší a lepší ;)
Na retuš určitě fixky nee, ty nech dětem na malování a raději kup na začátek vodovky a tempery. U temper máš výhodu, že když si namícháš odstín, tak ti vydrží na celý model a v budoucnu, když se ti bude hodit, tak ho jen oživíš vodou a retušuješ z vesela dál ;) Akrylové barvy, jak píše kolega Tapan, používám pouze na nepapírové dílky (po zaschnutí už nejdou rozmýchat...).
Na nůžky nedám dopustit a určitě se jich nevzdám, skalpel používám jen na dlouhé řezy a na maličkou droboť + vyřezávání otvorů ;)

Ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Začátek skládání Valašského fojtství s roubenou komorou

Příspěvek od Kamil »

Všem moc děkuji za rady a a podporu.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“