Průhledné majáky a blinkry

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Nyt
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 29.3.2012 15:53
Bydliště: Trnávka u NJ

Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Nyt »

Zdravím všechny mám prosbu byl jsem na papír šou a zajímalo by mně jak vyrobit průhledné majáky a blinkry. Díky za rady a typy.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Marson »

Zdravím,
blinkry a hranaté věci dělám tak, že si ty dané díly překreslím na folii, pokud jsou chlopně, tak je vynechám. Potom vyřežu a nabarvím průhlednou barvou, nakonec slepím po hraně. Na kulaté kužely jsem si vysoustružil kopyto a na něm je tvořím, opět nabarvím a dodělám vnitřek.
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od freeper »

Ahoj,
Taky jsem nad tím dlouho laboroval, až jsem skončil u barviček na sklo. používám takové ty sloupávací, přijde mi že dělají tlustší vrstvu. Barva oranžová, červená, modrá, žlutá atd.. Po zaschnutí jsou průhledné , dobře drží a nechytají prach. Na některých modelech je mám přes rok a v pohodě.

postup na blinkry:
1. vyříznu / vyseknu základní tvar blinkru - kolečko, obdélník nebo v podstatě cokoliv a nabarvím, většinou na černo. Kvůli manipulaci si to nalepím oboustrankou na kousek papíru.
2. Napatlám oranžovou barvu na sklo a pěkně ji rozprostřu, nechám zaschnout = hotovo, sloupnu skalpelem z oboustranky a lepím na model.

Pokud se jedná o blinkry vystouplé, jako na V3S nebo Tatře, tak na základní kolečko papíru nalepím sekunďákem hlavičku ze špendlíku, čímž dostaneš 3 rozměr a pak teprve nanesu barvu na sklo. Barva má tendenci se po zaschnutí scvrkávat, takže nanáším 2 až 3 vrstvy. Chce to trochu cviku, pokud potřebuju 4 blinkry, tak většinou dělám tak 8-10 kusů, ne každý se povede, takže si pak vyberu nejlepší. Mezi jednotlivýma vrstvama to nechávám proschnout min. den.

Postup na kulaté majáky:
Našel jsem si v dílně dutou plastovou trubičku o vnějším průměru asi 5mm ze které si uřežu potřebný kousek. Z průhledné folie vyřežu kolečko na zaklopení zhora, nalepím sek. Lepidlem. Polotovar opět přichytím oboustrankou k většímu papíru nebo pravítku atd. kvůli manipulaci. Napatlám barvu, rozprostřu, nechám uschnout, pokud je potřeba přidám další vrstvu. Je důležité barvu rovnoměrně rozprostřít po povrchu, aby nedělala fleky. Vnitřnosti pak dodělávám od ruky z papíru, al.pásky atd.

Bohužel nevím z čeho je ta trubička, pokud by někdo měl nějaký nápad na dostupný zdroj plastové dutinky, tak ho uvítám.

Hranaté majáky jako mají hasiči na T815-7 jsem ještě nedělal, ale postup by byl stejný, kostru bych slepil z folie a výše popsaným postupem nabarvil.

Barvy se hodí i na imitace odrazek a různých světel = natřu barvu do plochy na bílý papír a po zaschnutí si vysekávám kolečka. Kolečka rozpůlím a skládám si sdružená zadní světla atd.. Mrkni na mou galerie v podpisu, Tatry a Véesky mají takto udělaná veškerá světla krom předních.
mike0202
Příspěvky: 27
Registrován: stř 19.2.2014 15:19

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od mike0202 »

Hele, a šla by na to použít vindoukolorka?
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od VašekS »

Dovoluji si prezentovat svůj postup.

Obrázek
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Ozzy CZ »

VašekS píše:Dovoluji si prezentovat svůj postup.
Super postup. Díky za něj.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Tapan »

Vašku, díky, pěkný návod. Něco jsem vytušil, ale některé vychytávky bych si bez návodu domýšlel jen těžko.
Ondatra
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23.6.2013 18:35
Bydliště: město automobilů

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Ondatra »

Díky za zajímavý návod. Možná že ho hned použiju u nejbližšího modelu.
dohanyos
Příspěvky: 1
Registrován: ned 24.1.2021 6:48

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od dohanyos »

VašekS píše:Dovoluji si prezentovat svůj postup.

Obrázek
Ahoj ! mohol by si zverejnit postup na vyrobu priehladnych majakov,ja ten tvoj postup nie vidím ,vdaka
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Průhledné majáky a blinkry

Příspěvek od Zrzek »

dohanyos píše:Ahoj ! mohol by si zverejnit postup na vyrobu priehladnych majakov,ja ten tvoj postup nie vidím ,vdaka
Dohanyos - když klikneš na fotku, po stranách se ti objeví šedé obdélníky a v nich uprostřed šipky - klikej na šipky a bude se ti posunovat návod po jednotlivých fotkách i s popisy. Buď doleva, nebo doprava podle toho, jak jsou tam fotky poskládané.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“