Opotřebení korby apod.

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Opotřebení korby apod.

Příspěvek od TomC2 »

V následujících řádcích se pokusím vám popsat způsob jakým jsem postupoval při znázornění opotřebení korby na mé T815 S3.

Nejprve co budeme potřebovat: Sadu temper, štětce, vodu, nějakou šedivou barvu- já použil syntetiku Humbrol odstín 56(hliník), lak na vlasy, smirkový papír hrubosti 1500-4000, vypsanou propisku, mikrotužku, pravítko a stříkací pistoli s kompresůrkem..no snad jsem na nic nezapomněl, kdyžtak se ptejte. ;)

Postup:
Dobré je když si rozmyslíme zda chci nebo nechci opotřebenou korbu už ve fázi 2D vytřihovánky a to z následujícího důvodu: Dno korby se obvykle nesestává z jediného kusu plechu, ale z více plátů. Na vystřihovánce je to znázorněno čárou, ale protože budeme korbu zevnitř přebarvovat tak musíme nějak zajist aby se ta kresba objevila i na přebarvené korbě. Můžene tyto spáry nakreslit až na hotový povrch, nicméně si myslím že postup co jsem zvolil já je lepší a mnohem realističtější.
Jak tedy na to. Je to velmi jednoduché, vezmeme vypsanou propisku a podle pravítka do papíru "vyryjeme" drážku, ale ne zas moc abychom ho nepoškodili, radši více slabších tahů než jeden silný. ;) Taky je důležité mít papír na podložce, na stole se strukturou dřeva by to nebylo nejlepší.
Nyní máme přpravený plastický povrch a korbu sestavíme dle návodu k modelu. Po klasckém sestavení máme korbu připravenou k barvení. Teď je na čase zamaskovat korbu kromě vnitřku abychom si nechtěně nepostříkali i části které mají zůstat netknuté, přecejenom při stříkám vzniká takový ten barevný prach a mohl by se usadit i na částech kde je to nežádoucí. ;)
Barvení:
1. Provedeme nástřik šedivou stříbrnou barvou, můžeme až po okraj korby nebo mírně pod jako v mém případě, kdy jsem znázorňoval korbu po GO. Po proschnutí nástřiku projedeme dážky, které jsme vytvořili mikrotužkou a a korbu přejedeme smirkovým papírem. Jak má korba naspod nosníky tak se bude více obrušovat oblast nad těmito nosníky, tak jako ve skutečnosti. S broušení prosím opatrně abychom jsme se neprobrousili skrs, přebrousíme to opravdu jemně. Brousíme od hrubšího až po nejjemnější. Po přebroušení zalakujeme lakem na vlasy. Metodou suchého štětce můžeme "otupovat" přechod mezi šedou a červenou barvou abychom znázornili nepravidelné odření.
Výsledek by měl být asi takovýto:
Obrázek Obrázek

2. Nástřik tmavě rezavou barvou. Namícháme jí z hnědé a oranžové tempery, kterou hodně naředíme aby se dala stříkat. Touto barvou nastříkáme jemně vnitřek korby. Já jsem ještě namíchal tmavší skoro černou rezavou a tou jsem stříkl rohy korby konce bočnic a pod. Pozor ale na inteznitu stříkání opravdu VELMI jemně. Raději si to vyzkoušejte 3x někd bokem než aby jste to pokazili. ;)
Obrázek Obrázek
Nyní vezmeme do ruky opět smirkový papír a jemně brousíme. Pozor na logiku odření na podlaze, brousíme vždy vodorovně se směrem jízdy, protože když se z korby materiál vysypává klouže právě tímto směrem a tím korbu odírá. Na místech kde chceme odření větší tak přitlačíme. Můžeme též znázornit otluky od nasypávaného mariálu. Buď opět metodou suchého štětce a šedivou barvou nebo bodovým broušením. Broušením by se na podlaze měly "vytlačit" nosníky jako na skutečném autě kdy je podlaha mezi těmito nosníky zprohýbaná a méně odřená. Naopak se tam dží případně voda a koroduje. ;)
Mělo by z toho vzniknout něco takového:
Obrázek

3. Nástřik světlou rezavou barvou. Namícháme opět z hnědé a oranžové, ale s měnším podílem hnědé a můžeme přidat i trošku žluté. A opakujeme postup z bodu 2. , ale už nestříkáme tmavou rezavou!
Obrázek Obrázek Obrázek

4. Pokud někde obrousíte víc než ste chtěli tak není poblém znovu to stříknou rezavou a obrousit to znovu, Záleží na vás jak moc či málo to chcete opotřebit. Pokud jste s výsledkem spokojeni jemně zalakujte lakem na vlasy nebo fixativem. ;) Pokud chcete můžete dle libosti ještě doplnit pigmenty, znázornit nalepenou zeminu, zaprášit a pod. ;)
A takto to vypadá na modelu:
Obrázek Obrázek

Doufám že vám to něco dalo a že vám to pomůže. ;)
Uživatelský avatar
Kovář
Příspěvky: 481
Registrován: sob 21.1.2012 8:08
Bydliště: Zlín

Re: Opotřebení korby apod.

Příspěvek od Kovář »

Dík za super návod, vypadá to dobře. ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“