Rhinoceros - konstrukce

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Koppik »

EDIT: Klidně sem pište i další dotazy/postřehy ohledně Rhina pokud nenajdete na starém DF, abychom měli vše o Rhinu pohromadě ;)


Zdravím všechny Rhino konstruktéry.
Jak se říká: Líná huba, holé neštěstí, aneb nač objevovat již objevené.

Chtěl bych se zeptat, jak/jestli ve Rhinu zohledňujete tloušťku papíru při rozkládání do 2D?
- já pro své modely nejčastěji využívám 120g papír. A ten už je dost silný na to, aby mi každá ohnutá hrana "vzala" kus dély.
- po mnoha a mnoha pokusech jsem si empiricky odvodil, že pod každou pravoúhlou hranou musím díl prodloužit o cca 0.2 - 0.3 mm abych eliminoval ztrátu v ohybu.
- nicméně tento postup si žádá notnou dávku postprocesu každého dílku po rozložení na 2D

Sice ve Rhinu už nějakou chvíli dělám, ale netroufám si říct, že jej zvládám na 100%. Neexistuje nějaký nástroj, který by tuto "ohybovou chybu" uměl řešit?
Pro práci s většími kusy to zase takovou roli nehraje, ale já pracuji především s měřítky kolem 1/100 a dílky jsou relativně malé, takže každá čtvrtina milimetru již hraje roli.

Takže jestli máte někdo nějaké postřehy, díky za ně ;)
Naposledy upravil(a) Koppik dne stř 25.1.2012 23:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Alda C. »

Ahoj,
Koppik píše: . . . a mnoha pokusech jsem si empiricky odvodil, že pod každou pravoúhlou hranou musím díl prodloužit o cca 0.2 - 0.3 mm abych eliminoval ztrátu v ohybu. . .
Jsi si jistý, že musíš díl prodloužit a ne zkrátit, abys po ohybech dostal přesně požadovanou délku strany? Sám mám právě opačné zkušenosti. Papír se mi ohyby "prodlužuje".

Třeba při ohýbání plechů platí, že na jeden pravoúhlý ohyb musíš z celkové délky rozvinutého plechu odečíst 2x tloušťku materiálu (přibližně). Řek´ bych, že podobné to bude i u papíru.
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Koppik »

Naprosto jistý! Jak uděláš z méně více? :)
Proto píšu empiricky (čti: zjištěno pokus, omyl) Vyzkoušej si narýsovat kostku, vytiskni na tvrdý papír a uvidíš, že ti ve spojích bude chybět matroš.

V ohybu ti vzniká rádius, jako u zmiňovaného plechu. Takže délka se ve výsledku zkrátí!
A to platí i u plechu. Pokud se zkracuje, tak to je ta přilehlá hrana. (také kompenzování tloušťky, ale na jinám místě) Jenže to se už bavíme o jiných rozměrech a taky o tažení, což nebude případ papíráků.

Večer přiložím obrázek jak to myslím, bude to lépe vidět ;) Možná každý mluvíme o jiném rozměru a oba máme pravdu :-)

EDIT: tady jest jak to myslím.
Obrázek
Uživatelský avatar
serpens
Příspěvky: 60
Registrován: pát 20.1.2012 21:43
Bydliště: Zilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od serpens »

Ja to robim tak, ze naomodelujem "vysledok" a pri rozklade nejakeho celku si treba rozmysliet, ako sa co bude lepit. V tomto pripade, co mas na obrazku by som zelenu plochu len nechal rozvinut, ale ten cierny diel by som zmensil priblizne o 0.1 az 0.15 z tych troch stran, ktore sa dotykaju zeleneho dielu.
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Koppik »

Tak to máme stejný postup no.. akorát já prodlužuju ten zelený díl
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Azaret »

jenze tim ze prodlouzis ten dil dostanes ve vysledku vetsi sirku nez je odpovidajici. Ale ja co vytvarim tak 99% delam stejne na tupo.
A i tam se mi povedlo resit tohle dilema, protoze steny jsem mel presne, ale plast se musel lepit "mezi" steny, jenze tim se zase cela konstrukce prodlouzi.
, a to sem tisknul na obycejnou ctvrtku.
Takze proste s timhle se pocitat musi. u hranatych dilu se to jeste celkem podda, ale u kruhovych to byva podle me vetsi problem.
Osobne bych tohle vyresil tak, ze na dany dil aplikuji odsazeni krivky, v tvem pripade bych zmensoval prave ten cerny ctverec. tak aby ten zeleny mel puvodni sirku toho cerneho.
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Koppik »

Jo to je mi jasné, já třeba využívám chlopně tak na 70%
Ono na obyčejné jedné ohnuté hraně se to zas tak neprojeví, spíše na hranatém plášti se to na těch 3 ohybech už nasčítá. O kulatém plášti nemluvě.

Ale přece jen, do šířky ( a+2t ) to tomu dílu tolik nepřidá,i když je to lepeno "přes chlopně". Ten papír není tak tlustý t<y a vzhledem k tomu jak jsem zvyklý navrhovat modely jsem zvolil cestu prodlužování ohýbaných dílů.
- ale právě proto, že je to lepeno přes chlopně, tak se ten radius nasčítá. Neboť i ta chlopeň malinko vyčnívá nad obrys atd.
to záleží na každém, jak je kdo zvyklý navrhovat...

Šlo mi jen o to, jestli s tímto problémem nemá někdo v RHINU zkušenosti. A používá třeba nějaký nástroj k tomu určený.
V Inventoru od autodesku je třebas fce. PLECH, kde se tloušťka materiálu zohledňuje právě kvůli ohybových rádiusů pro rozvinutý tvar. (Z mnoha důvodů však Inventor pro šmikajdy nepoužívám)

Každopádně díky za postřehy ;)
Uživatelský avatar
serpens
Příspěvky: 60
Registrován: pát 20.1.2012 21:43
Bydliště: Zilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od serpens »

Aj keby si pouzival nejaky sheet metal editor ako napr. v tom INV, PROE, CAT, SOLID tak musis vediet nastavit vlastnosti daneho materialu. Plech nie je papier a naopak.

Tak ako to robis ty to ide tiez, ale vo vysledku dostanes vacsi model ako mas v skutocnosti v PC a ked budes lepit viac sekcii ku sebe tak sa ti tam nazbiera nepresnost. Dovod je ten, ze ty predlzujes len dlzku obovodoveho dielu (zeleneho) a neratas uz dalej s jeho hrubkou.

Keby si taketo celky lepil spolu (pravu stranu ku lavej dalsieho atd) tak by ti tam pri kazdom spoji narastla odchylka o dva krat hrubku papiera + lepidlo. Takze je to na tebe, ze ci chces upravovat rozvinute plochy, co je pomerne narocne a navyse to vnasa chybu. Alebo len jednoducho odsadis par dielov.
mařka
Příspěvky: 62
Registrován: sob 21.1.2012 21:41

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od mařka »

Ahoj kluci, mám dotaz neni někdo kdo umí v rinu kreslit z okoli karvine. Rád bych se snim sešel. Chtěl bych se to totiž naučit
ale zatim mi to nejde. A není nad praktickou ukazku. Zatim diky marian.
Alin
Příspěvky: 1
Registrován: pon 16.4.2012 19:15

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Alin »

Zdarec
síla materiálu se dá nasimulovat i odsazením ploch, a to buď jen jako prosté odsazení (jedna plocha nad druhou) nebo jako odsazení do plného objektu. Je dobré mít pochy sloučené do jedné, aby odsazení proběhlo korektně.U složitějších tvarů je zase lepší odsadit nejdříve křivku, a z té pak vytáhnout plášť.
Síla stočeného materiálu (svinutí) se nechá napodobit rovinnou spirálou s nastaveným stoipáním dle síly materiálu.pak se z ní již klasicky vytáhne smotaná plocha, která se rozvine.
Dewilish
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 2.8.2012 9:33

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Dewilish »

žijte dlouho a blaze :)
mám takový problém, před pár lety jsem si v Rhinu konstruoval modely a měl jsem najitý návod, jak to rovnou krok za krokem v Rhinu rozložit do tisknutelný plochy. Teď už týden gůglim jak vzteklej a jediný, co vždycky najdu je hláška o tom, že Rhino to opravdu umí. Takže bych chtěl poprosit, nezná někdo náhodou odkaz, kde bych tenhle návod našel?
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Honz88 »

Ahoj, právě začínám tvořit v Rhinu. Povedlo se mi vymodelovat jednoduchou stavbičku, ale zasekl jsem se na rozkládání do 2D.
Nejprve dám příkaz Plocha - Rozvinout rozvinutelnou plochu. Hned nato označím plochu a pak křivky, které chci, aby byly na rozložené ploše vidět ( jsou to čáry, které budou vymezovat bílou plochu pro přilepení sousedního dílu). A zde je ten problém. Plocha se mi sice rozloží správně, ale přilehlé křivky se mi objeví úplně jinde, než by měly být. Vůbec nevím, v čem je ta chyba. Postupoval jsem přesně podle Alinových tutoriálů. Pro lepší představu přidávám dva obrázky:

Obrázek Obrázek

Na prvním obrázku je vidět označený plášť budovy a na něm křivky, kde se terén dotýká zdiva. Po rozložení se ale všechny křivky objeví naskládané na jedné stěně ( ukazuje na ně černá šipka).

Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Koppik »

To Hon88:
Takhle ze dvou obrázků těžkou soudit kde je problém. Já se při konstrukci vždy snažím ten základní model dělat co nejjednodušší. Vymodeluji a rozložím základní plochy, a pak si až hraji s podrobnostmi jako jsou otvory na okna, dveře, přípoje. Vše už pak probíhá jednoduše ve 2D. Asi je to zvyk z dlouhých let v AutoCadu, ale ulehčí to pozdější trápení s rozkládáním složitějších objektů. ;-)
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Honz88 »

Ještě bych se chtěl zeptat, jak správně vyexportovat rozložený model do AutoCadu. Když vyexportuju rozložený model přímo do dwg, všechny kruhy a oblouky se mi změní na lomené čáry a všechno je hranaté. Díky za rady.
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Rhinoceros - konstrukce

Příspěvek od Marson »

Zdravím,
ta "hranatost" u kruhů nebo oblouků se dá v CADu opravit příkazem ROZLIŠ (pokud máte českou lokalizaci). Ten je tuším v rozmezí 2-20 000. Pro kvalitní zobrazení kružnice stačí takových 10 000. Jedinou nevýhodou je potom větší velikost souboru.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“