Správné natvarování kabiny a střechy PRAGA V3S PK GRAPHICA

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Správné natvarování kabiny a střechy PRAGA V3S PK GRAPHICA

Příspěvek od velda »

Zdravím, včera jsem zabrousil, jak to občas dělám na Facebook do papíráckého společenství a zaujal mě tam příspěvek se stavbou modelu Praga V3S a problémy se slepením střechy Honzy Nogy. Po prozkoumání dílů doma archivovaného modelu a originálu předlohy, jsem si všiml jasné nesrovnalosti a logicky jsem “vystopoval“ příčinu problému. Myslím, že by Vás to mohlo docela zajímat, protože s tímto problémem jste možná také přišli do styku. Takže si přečtěte příspěvky zde http://www.facebook.com/groups/103236332496/ (Velda ghoulda) o tomto modelu (je jich tam více ke stejnému problému, chce to jen sjet níže na stránce) a to co jsem k nim napsal. S podivem je, že ani takový mistr jako pan Teo (tím nechci nijak snižovat jeho modelářské kvality) si této věci evidentně nevšiml - naopak údajně uvedl, že i on měl stejný problém. Možná proto, že i na obálce tohoto modelu je chyba hrany boků kabiny vidět (nevím jestli na obálce je jeho beta nebo někoho jiného)- ona totiž ta hrana tam nemá kolegové vůbec co dělat - správné natvarování boků kabiny bez hran vidíte zde: http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater" onclick="window.open(this.href);return false; Ale to je o dobrém prostudování dílů modelu a o logickém uvažování nad lepením nic jiného... No a já mám teď dobrý pocit, že do toho papíráckého železa opravdu ještě nepatřím a že jsem tímto určitě pomohl když ne hodně, tak možná několika lidem se s tímto problémem vypořádat, navíc bez toho abych to osobně ručně vyzkoušel a to je mnohem více než např. kolikrát nic neříkající žerty od někoho na adresu toho nebo toho, ale pomoc žádná. Velda


AKTUALIZOVÁNO - KONEČNÝ TEST SLEPITELNOSTI PROVEDENÝ S OKNY - ČTĚTE VIZ. PŘÍSPĚVEK Z 15.2.013


Název vlákna upraven. moderátor Zrzek
Naposledy upravil(a) velda dne pát 15.2.2013 13:14, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: JAK JSEM SI OVĚŘIL, ŽE NEJSEM PAPÍRÁK DĚDEK - PRAGA V3S

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

O co když si beta test lepil zrovna Ty Veldo? Já jsem beta test určitě nelepil a budu nadále tvrdit, že po natvarování a slepení střecha nesouhlasí obvodově dílům kabiny. A propo: jen doufám, že to autor opravil a následující model PV3S, který je již avizovaný, tento problém mít nebude.

Ještě jednou Veldo....střecha obvodově nesouhlasí dílům kabiny - je menší u zelené vojenské verze. Jo a píšu se velkými písmeny - TEO.
Uživatelský avatar
kinza
Příspěvky: 76
Registrován: pát 20.1.2012 22:13
Bydliště: RK

Re: JAK JSEM SI OVĚŘIL, ŽE NEJSEM PAPÍRÁK DĚDEK - PRAGA V3S

Příspěvek od kinza »

To velda: ono si stačí prohlédnout návodné kresby kde je v horní části sloupku kreslené zaoblení a v dolní bude muset zřejmě být ostrá hrana aby to sedlo. A nic proti tobě, ale taky jsi mohl tento příspěvek napsat méně namyšleně.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: JAK JSEM SI OVĚŘIL, ŽE NEJSEM PAPÍRÁK DĚDEK - PRAGA V3S

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

I kdybych tu horní hranu sloupku mezi čelním sklem a dveřmi zakulatil, tak je střecha prostě menší. Teprve až jsem vyřízl ve sloupku klínek, tak se mi obvod kabiny zmenšil a střecha jakž takž sedla.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: JAK JSEM SI OVĚŘIL, ŽE NEJSEM PAPÍRÁK DĚDEK - PRAGA V3S

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Další věc. Po nalepení folie čelního a dveřních skel mezi exteriérový a interiérový díl, kabiny hodně zpevní a tvarování horního rohu sloupku je dosti nesnadné. A ještě jednou upozorním na to, že kdyby se mi natvarování sloupku podařilo, tak mi stejně slepená střecha propadne dovnitř kabiny. Díly 197 a 197i mají po obvodu linku, která se má při lepení interiéru odstřihnout. Já ji neodstraňoval a i tak tento díl byl menší než obvod slepené kabiny - což tedy o něčem svědčí. Na tento díl střechy pasuje téměř dokonale. Tak a už se k tomuto nebudu vyjadřovat.

A to nepíšu o chybách, které byly nasekané autorem na podvozku.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: JAK JSEM SI OVĚŘIL, ŽE NEJSEM PAPÍRÁK DĚDEK - PRAGA V3S

Příspěvek od velda »

Zdravím,
Pro Kinza: o to právě jde všiml sis toho až po upozornění, pokud se podíváš na příspěvky na které jsem výše odkázal tak tam tuto věc jasně uvádím i s fotem místa oblouku na neslepeném modelu, takže píšeš o něčem co je už napsáno dříve ;).
Za druhé, trocha namyšlenosti neškodí (i když ta moje, je myšlena s dávkou nadsázky), zvláště když vím, že to pomůže x lidem - ještě jsem se nesetkal s vyřešením tohoto problému všude jsem viděl v této části modelu hrany. I já, když jsem stavěl před deseti lety starší verzi tohoto modelu, jsem tuto chybu udělal, a až teď mi to docvaklo, ale o tom to právě je, chybami se učíme (pokud jsme ochotni je uznat). Jestli to někdo již vyřešil, proč to už není tady, asi proto že to není povinnost, nebo proč by to sem dával ať se druzí “smaží“.
Pro TEA: TEO v příspěvku jsem již psal že nechci zpochybňovat Tvé modelářské kvality a to myslím Vážně. Za druhé za malá písmena se omlouvám.
Za další Zdendo, v příspěvku přece neuvádím že je beta Tvoje nebo ano? No ale rozhodně nevěřím tomu, že by si modelář Tvého formátu neporadil s problémy které uvádíš - např. fólie jde přece upravit a natvarovat předem např, teplem. Nebudu se rozepisovat o dalších možnostech i těch co se týkají interiéru. Tady jde o vyřešení správného usazení střechy a s tím souvisejícího správného natvarování kabiny, tak aby nebylo třeba střechu zbytečně vystřihávat, tmelit apod. A to bylo splněno - myslím, že takto to měl na mysli i autor. Rovněž se mi nezdá, jak píšeš, že tam pořád něco nesedí - použil jsi jiný postup, ono totiž pokud kabinu natvaruješ do oblouku získá úplně jinou geometrii. A že to sedí bezchybně, dokazuje fotografie pokud ses nepodíval a ostatní taky ne, tak tady je: http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater" onclick="window.open(this.href);return false; můžeš dál argumentovat tím nebo tím, ale prostě je vidět že to jde. Jaký vliv to má nebo nemá na interiér vyzkoušeno nemáš, může to dělat problémy ale taky nemusí (navíc interiér není až tolik vidět, takže nějaké nepřesnosti se mohou schovat ;) ) - určitě to nebude jen brnkačka, ale nebude to takový problém jako s tou střechou, kterou se podařilo zkazit již nejednomu modeláři a tím i odradit od tohoto, podle mě opravdu hezkého modelu více lidí . Takže neshazovat něco co má evidentní přínos nejen pro jednoho člověka. No a nakonec - je na každém jak s touto informací naloží a co si z ní vezme a zda někomu bude, nebo nebude přínosem. Já věřím že většině k užitku bude.
Uživatelský avatar
kinza
Příspěvky: 76
Registrován: pát 20.1.2012 22:13
Bydliště: RK

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od kinza »

to velda: všiml jsem si toho již po problémech Ravena, jen sem nechtěl nic psát dokud si to neověřím

abych tu jen tak nekecal slepil jsem si teď kabinu a sedí jen je problém v dílu 197, je otázkou jak ho autor zamýšlel, pokud ho vystřihnu podle většího obrysu a vložím mezi dvojtý plášť kabiny (tedy ne navrch) měl by sedět.

jen si pohrát s natvarováním a mělo by to být ok, střecha nasucho a nedotvarovaná
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
edit:TATO STAVBA KABINY JE ŠPATNĚ - správná i súpravami je dále
Naposledy upravil(a) kinza dne ned 3.2.2013 23:27, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od Raven »

Kinza : jenže ty jsi neslepil rohy čepice které ti po přiložení zůstaly nastřižené....pokud bys je slepil, tak změníš rozměr celé kabiny a nesedne ti to a dostaneš se tam kam já...takhle jsem to položené na kabině měl taky...
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Kinzo, tak slep i střechu a napasuj na kabinu. Prosím o slepení přesně podle vyřezaných klínů co jsou na střeše naznačeny, tak aby jsi t nemusel nijak tmelit a následně brousit. Děkuji za ochotu.

Ano střecha v tomto suchém přiložení má v každém rohy minimálně 1mm mezeru. Když si vezmu délku pláště pro kružnici 89mm tak mi vyjde její průměr 28,34mm, když ale odpočítám ty 4mm na délku 85, které tady nejspíš jsou, tak ejhle průměr kružnice je 27,07 což je docela rozdíl. A jsem u toho co tvrdím, že kabina je po obvodu delší než natvarovaná a slepená střecha. A nepomůže mi kabinu a její sloupky vytvarovat do obloučku. Proto jsem musel při stavbě mé kabiny přistoupit k udělání výřezu klínu v místě horní části sloupku, abych se dostal na menší obvod kabiny. A jestli to někomu sedí, tak se dostal asi k jiné kabině a střeše, než my obyčejní modeláři.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od Raven »

navíc ještě když ty rohy slepíš, tak díky tomu, že nemáš nastřižené ty čáry uprostřed, se ti kabina zvedne do špice, takže je budeš muset naříznout a následně dotvarovat...čímž kabinu zůžíš ještě víc...ale však uvidíš...
Uživatelský avatar
kinza
Příspěvky: 76
Registrován: pát 20.1.2012 22:13
Bydliště: RK

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od kinza »

ano, když změřím obvod pláště kabiny a střechy je tem rozdíl 4mm, po přilepení se mi střecha uprostřed trochu propadla a na obvodu něco malinko chybí, ale méně než bych vůči rozdílu obvodů čekal, večer to zkusím ještě jednou a dám si více záležet. Zatím mě jako řešení napadá odříznout na díle 123 z obou boků klín směrem k hůře, tím zvětšit sklon boků kabiny a zmenšit obvod, ale je třeba vyzkoušet jaká by byla návaznost tohoto řešení.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od Raven »

kinza tak vidíš a napadá tě přesně to stejné řešení jaké jsme provedli...akorát mě se to nepovedlo tak obratně jak TEOvi..
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od velda »

Tak tahle debata už má smysl. Samozřejmě tím, že jsem výše napsal “bez tmelení“ jsem měl na mysli něco jako velké díry - to co vidím na fotech není přece u tohoto tvarování do 3D podoby až tak hrozné a dá se to v pohodě opravit (třeba i tím tmelením). S podobnými nepřesnostmi je nutno u tohoto tvarování počítat a setkáváme se s tím docela běžně. Ale podle mě už je to opravdu velký rozdíl mezi tím co jsme dosud na těchto modelech (V3S) viděli, nehledě na to, že takto vytvarovaná kabina vypadá i mnohem realističtěji. A to už za trošku námahy s doladěním střechy stojí.
Ještě k té staré verzi modelu (píšu o Pouštní verzi - nevím jak to bylo u těch hasičů atd.) tam je v místě (o kterém se bavíme) zakreslena čára přes celý bok kabiny a ještě více to právě k ohybu hrany svádí a proto jsem ji asi kdysi také udělal, protože tvar dveří tam není nakreslen, jen ta čára durch a tvar okna. Proto doporučuji i tady to zaoblit což nám stejně jako u nového modelu naznačuje zaoblení horní hrany boků kabiny.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: SPRÁVNÉ NATVAROVÁNÍ KABINY A STŘECHY NA PRAGA V3S PKGRAP

Příspěvek od velda »

Ještě k těm fotkám od Kinzu, zdá se mi že nahoře je kabina mírně roztažená, ale může to být fotkou (nebo i sílou papíru i tu je nutno v testech brát v úvahu). Výztužné žebro ve střeše se dá kdykoliv přizpůsobit v tom nevidím problém. Co se týká vystřižení klínku pro zmenšení obvodu, jak navrhuje další, tak já bych to “přitažení“ kabiny asi zrealizoval spíše souměrným zkrácením obou okrajů dílu č.123 tzn. z obou okrajů pásek cca 0,5 až třeba 1mm podle potřeby. Tím by se podle mě mělo dosáhnout stejného efektu zmenšení obvodu horního okraje kabiny, ale bez nastřižení V-čka. Možnost je i vystřihnout menší klínky ve střeše. Tyto možnosti mi připadají jako “nejmenší zlo“. No ale ještě je možnost, že z orinálního papíru to nebude vůbec potřeba. A je docela možné že se tu objeví i další možnosti.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Správné natvarování kabiny a střechy PRAGA V3S PK GRAPHI

Příspěvek od Lukáš »

Veldo, trošku jsem tvůj příspěvek nepochopil.. Model má evidentní chybu, i na samotném dílu 123 je vyznačená ryska pro rýhování, takže autor s hranou nepochybně počítal. Pro mne není jakákoli stavba z kopie z pochopitelných důvodů průkazná. Z kinzových měření originálu (mně to vyšlo taky tak) vyplývá, že tebou původně navržené řešení problém odstranit nemůže. Taky mi není jasné, jak bys zkrácený díl 123 napasoval k dílu 120, když chceš odřezávat pásek (nikoli klínek). Mně ze všech zatím myšlených řešení připadá nejelegantnější to Zdeňkovo.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“