Sketchup - pluginy

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od katondre »

Pochopila jsem správně, že ten Sketchup je pc program, ve kterém se vytváří modely? Zeptám se, jaký jsou další používaný programy?
Uživatelský avatar
CoBa
Příspěvky: 65
Registrován: pát 20.1.2012 21:26

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od CoBa »

Ano presne tak to je, pak je jeste Rhino, ktere je vyuzivanejsi vic :-)
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od V.E.N.A. »

Google Sketchup je zdarma. Je i v češtině. Má obrovskou výhodu v tom že je uživatelsky jednoduchý a člověk se s ním naučí opravdu za jeden den. Rhinoceros je klasický profesionální 3D program. Velice drahý a náročný jak na PC tak na uživatele. Sám o tom bude vědět hodně Štefíno. Dále se také používá AutoCad. S každým programem se ale pracuje jinak a každý soft dokáže něco jinýho.
Uživatelský avatar
Dejvo
Příspěvky: 14
Registrován: sob 21.1.2012 22:09
Bydliště: Brno/Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Dejvo »

Doporučujem učiť sa zo sledovania práce ostatných - trebárs z videí/tutoriálov na YouTube, je ich tam požehnane, často aj s vysvetlivkami.
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Minor »

Tady ( http://www.mikac.cz/3D-free-cad-sketchup-frame.html )je několik postupů do začátku, v češtině a polopatisticky. Snad to začínajícím kresličům pomůže .....
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od KarelM »

:lol: ... tak to jsme dva ... :lol: ... já používám " kečup " na stvoření 3D modelu ... ( v tom je bombovej páč je intuitivní ... ) a pak to díky programu TPP převedu do 2D ... jináč to halt neumim ... :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Vojta Č. »

Zvrhlíku... A teď nevím, jestli je zvrhlejší plácat na špagety kečup nebo kreslit modely ve Wordu :D
Uživatelský avatar
Alfik
Příspěvky: 277
Registrován: sob 21.1.2012 17:44
Bydliště: Velká Hraštice

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Alfik »

KarelM píše::lol: ... tak to jsme dva ... :lol: ...
neee,tři,já ho teď z PC vyhodil,páč jsem taky dřevák... :oops:
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od KarelM »

No, jako ztrátu místa v paměti bych to rozhodně neviděl ... na tvarbu ve 3D je fakt dobrej ...
Obrázek Obrázek
... jako příklad z poslední doby ... ( ne na chlubení :) ) ... pak u mě nastupuje Papír Pravítko Tužka a hází se to " do 2D " ... :lol: ... diskuze o pluginu na rozložení z 3D na 2D tu byla - a právě zde končí jakákoliv moje znalost práce s PC ... :lol:
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Makr »

Ne e 4 :-))
Řekl bych, že už jsem v tom nakreslil docela dost, nedávno třeba schody pro zákazníka, aby konečně pochopil, co se mu snažim celou dobu vysvětlit, ale mam problém právě s převodem jednotlivých dílů na jednu plochu.
Muj postup byl tento:
1.Nakreslím objekt. Třeba jednoduchý domek.
2. Zkopíruju jednotlivé plochy dílů jinam mimo kreslený objekt a snažím se je otočit na plochu, představující plochu A4 a ty tam poskládat vedle sebe.
A tady už mam problém. Ty díly prostě položit na plochu. Většinou se mi "podaří" díl otočit úplně jiným směrem, než chci. Jde o úhel pohledu- to se mi zatím nepodařilo pochopit.
3. Jsem si myslel, že zmíněnou stranu A4 s naskládanými díly prostě "uložim" pomocí Print Screen do Malování a to, že by mohlo jít už vytisknout bez nutnosti exportů.
Jestli je ale moje úvaha správná se mi ještě nepodařilo odzkoušet, protože jsem jedním ze "čtyř" a nepodařilo se mi ty díly naotáčet na plochu... Vim, sem jelito, ale nadáváním si se to nenaučim. V tutoriálech to funguje tak krásně! Na výstavě Model Hobby v Letňanech to prodejci taky fungovalo krásně, možná ještě krásnějc. Mě ne.

Další věc ohledně Akiho dotazu. Někde tady na foru (už jsem to hledal několikrát a už nenašel), to někdo popisoval, že se mu podařilo stáhnout nějaký free prográmek, který dovede exportovat. Kdybyste o tom vlákně věděli, písněte mi. Nebo lépe nám. Možná by to dovedlo vyřešit problém i Akoušovi

A abych ještě+ něco málo přidal. Velký problém u skečapu mam s kružnicemi, které se v něm kreslí zásadně jako mnohoúhelníky. Spočítat v tom délku kružnice pouze určené části, výseče, kterou chci dále po obvodu dělit je pro mě zatím také neřešitelný problém, který jsem ani v tutoriálech nenašel...
Zdravím všechny a krásný víkend bez deště!!
Martin
buko1
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24.2.2012 20:04

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od buko1 »

Pokiaľ sa to už podarí "otočiť" tak nie je nutné riešiť kópiu obrazovky do maľovania.

Stačí si vytvoriť plochu (napr. s rozmermi 210 x 297 mm - list papiera A4) a potom k tejto ploche prilepiť osi. Ak sa už podarí jednotlivé diely "otočiť" (aj keď lepšie je použiť flattery a objekt rozložiť) a "uložiť" na plochu, potom stačí zmeniť pohľad kamery na "zhora" (z 3D je zrazu 2D) a exportovať do 2D (doporučujem najskôr priblížiť tak, aby plocha "papiera" bola na monitore čo najväčšia - doteraz sa mi nepodarilo prinútiť sketchup aby exportoval len ten list, vždy exportuje aj okolie) - umožňuje export do png, bmp, jpg....
Uživatelský avatar
arijv
Příspěvky: 27
Registrován: úte 3.1.2012 23:49

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od arijv »

nevim, kam to dát...můj pokus v Sketchupu ;)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Vojta Č. »

To je ovšem pěkné. Já se nejdál dostal asi tak sem:
Obrázek
Ovšem potom jsem to stejně "rozkládal" v čárách v CADu, protože, přiznejme si, vektory jsou vektory... A je teda bídný, že od verze 7 (tuším, poopravte;)) se nedá vektor ani naimportovat jako podklad...
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Minor »

postup rozkladu modelu na plochy a export do *.SVG ( plugin Flatery ) je hezky popsán na slovenském foru:http://www.papermodelers.sk/viewtopic.p ... pe#p106978
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Sketchup - pluginy

Příspěvek od Aki »

pokud sem někdo znalej ještě zabrousí, měl bych ještě jeden skromnej dotaz - jak se vytvoří printscreen bez těch tlustých značek v každým rohu? viz tady:
Obrázek
nějak se mi to nedaří odmazat... chtěl bych, aby se mi to zobrazilo takhle nějek:
Obrázek
poradí někdo? díky
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“