Jak namíchat barvu?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Michal K. »

Potřebuji namíchat tuto barvu. Jsem bezradnej. Po pár trapných pokusech jsem toho raději nechal, aby mi v těch tubách něco zbylo. Měla by to být barva bronzu. Na té fotce vypadá skoro jako obyčejná béžová, ale není. Je taková jako trochu do zlata.

Obrázek

K dispozici mám pouze toto

Obrázek

Poradí někdo jak namíchat něco alespoň trochu podobného? Já jsem zjistil, že umím namíchat akorát šedou. :? To je taky skoro jediná barva, kterou na lodích potřebuju...


Ještě by mě zajímalo, jak se dá namíchat takováto červená.

Obrázek

Já ať dělám co chci, tak to mám pořád do růžova, do fialova, nebo do oranžova. Ten alespoň trochu podobnej odstín nenamíchám, kdybych se zbláznil. Nikdy bych nevěřil, že namíchat červenou je takový problém.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Standa F. »

Ten zlatej kafemlejnek - jako lodičkář zajisté sleduješ sekci Lodě ( 8-) ) a právě tam o tom tamní korvetní kapitáni qákali:
viewtopic.php?f=19&p=25695#p25695" onclick="window.open(this.href);return false;

Obecně: Zkus regulaci jakékoli barvy pomocí bílé.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Michal K. »

Jo, to jsem zkoušel, ale nepřál bych ti vidět ten výsledek. Asi nemám tu správnou hnědou. Tak tedy jinak jde to z těch barev co mám vůbec namíchat? Pořád žijí v přesvědčení, že všechno lze namíchat ze čtyřech barev. No možná, že mé přesvědčení je špatné. :?

K té bílé. Když se snažím namíchat tu červenou, a použiji bílou jako "regulaci" Tak to hned jde do růžova. Prostě jsem opravdu "kvalitní" patlal... a asi mi není pomoci.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od yvan »

Tak teoreticky to ze čtyř barev samozřejmě jde. Jenomže nejsi sám, kdo s tím bojuje a proto existujou vodovky, které mají násobně víc barev než čtyři. I kdyby byly dražší, než celá sada těch temper, tak to ušetří tolik nervů, že se k temperám už nebudeš chtít vracet.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od bedatruhlar »

vodovek není nikdy dost :lol: nevěř tomu že čím víc máš vodovek tím je větší pravdšpodbnost že v nich najdeš odstín
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Vojta Č. »

Takhle z monitoru těžko říct, samozřejmě. První případ někde mezi žlutou (míň), hnědou (víc), ladit rumělkou a šedivou. Pro srandu bych to lehce líznul zlatou, kterou jsem v nějakejch výtvarnejch potřebách pořídil (cca za 30 kaček). A vidělo by se. Obecně mi k docela dobrejm výsledkům vedou takový neurčitý barvy, co se mi tak slejvaj na paletě. Takovou nějakou šedohnědou bych tam možná taky někde našel,
Trefovat tu čistou červenou je větší sranda. Než bych se pustil do nějaký bílý (v tomhle případě asi fakt ne, růžový to není), tak bych se zkusil vymotat mezi těma dvěma červenejma, co v týhle sadě jsou. Až pak to trochu někam posunovat, ale zase spíš šedivou do tmava a studena a žlutou do světla a tepla, podle toho, jak se ti to bude zdát.
Hodně taky záleží, jestli chceš jenom retušovat hrany papíru (tam je o kus větší tolerance, spíš do tmava) nebo dobarvovat kousek modelu, aby to nebylo vidět (tam je to větší sranda, chytat správnej odstín, ještě aby byl náležitě krycí :)
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Michal K. »

Vojta Č.- dík za rady zítra za denního světla zkusím.

Vodovky mám doma taky, ale nějak s nima neumím dělat. S temperou je to pro mě lepší, protože vezmu kus kartonu, a rozdělám si "horu" barvy a je vybavené. Lodičku stavím třeba dva roky ale tu barvu mám namíchanou pořád, stačí vzít štětec, trochu namočit do vody a nabrat. Když dokončím model, tak ten karton nevyhodím, ale schovám, takže už mám v šuplíku dost barev namíchaných. Není problém s nima dělat pořád. Oni jsou sice tvrdý jak kámen, ale to nevadí. S vodovkou jak to udělám? To jsem tak nějak pořád patlal a výsledek byl akorát ten, že jsem měl všechny barvy "špinavý" a už ani nevěděl která barva v jakém chlívku má být.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 619
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od pan Tau »

Zkusil bych použít zlatou temperu. Dá se koupit samostatně.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Michal K. »

Tak nakonec jsem to podle Vojty Č. nějak namíchal. Dokonalé to není, ale na to moje patlání to stačí. :) Namíchat tu červenou nejsem schopnej, tak retušuju dost odlišným odstínem, ale docela dobře se to ztratí. Díky za rady.

Obrázek
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Jak namíchat barvu?

Příspěvek od Vojtik »

Kdo lepil či aspoň má ve sbírce vystřihovánku hradu Pernštejn od Erkotypu - z jakých barev namíchat ten správný odstín na retušování zdí? Moje vodovky se 24 barvami zklamaly, odstín z nich je příliš do žluta.

S mícháním barev nemám zrovna moc zkušeností (ale šedou v různých světlostech si namíchat zvládnu :lol: ) a nechce se mi kvůli jednomu hradu kupovat celou sadu temper a pak strávit půl dne pokusy. Předběžně mne napadla kombinace světle hnědé barvy s bílou a možná trochou žluté?
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“