"Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepování)

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

"Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepování)

Příspěvek od Waclaf »

Přátelé, založil jsem toto téma, jehož cílem by mělo být posbírání našich zkušeností s různými lepidly vhodnými k podlepování. Tedy takovými lepidly, které obsahují co nejméně vody či jiných kapalin a nekroutí papír. Svěřte se fóru s tím, co používáte a jaké s tím máte zkušenosti. :)
Díky.

Já hned přispěji svou relativně čerstvou zkušeností:
Obrázek
Na toto lepidlo jsem narazil díky jedné kolegyni u nás v práci. Lepila s tím účtenky... :o Samozřejmě mně to hned zaujalo a začal jsem se po tom pídit v obchodech. Nalezl jsem to v makru, koupil a vyzkoušel. Lepí to perfektně, je to zcela suché = vůbec nekroutí papír. Podlepený papír se dá bez problémů tvarovat (samozřejmě s ohledem na celkovou tloušťku - 2 mm karton těžko... :roll: ), řezat, retušovat temperou.
Svou lepivostí a vzhledem to připomíná oboustrannou lepící pásku, ale bez té pásky - prostě samotná vrstva lepidla.
Podlepoval jsem s tím vše na modelu, který právě stavím: viewtopic.php?f=43&t=1463
Jeden kolega z práce se přiznal, že s tím lepí fotky do alba, a prý to drží (nevím, jak dlouho... snad roky).

Vím, že zde někdo na fóru prezentoval své špatné zkušenosti s oboustrannou lepící páskou - prý po X letech "promastila" papír modelu zkrz, nebo tak nějak... Máte někdo dlouhodobější zkušenosti s tímto lepidlem? Rozpadne se mi ten autobus za pár let? Nebo na něm budou mastné fleky? Kdo ví?
Podělte se s námi o své zkušenosti! ;)
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od velda »

Ano souhlas, já na to před časem přišel taky. Zatím jsem to spíše testoval. Velice dobrou zkušenost s tím mám pro lepení folií na okýnka - je dost velký rozdíl mezi oboustrannou páskou - nevzniká schod a drží to folii na papíru jako čert. Myslím, že by šlo tímto i okýnko přilepit i na povrch papíru - tzn. tak jak to mají moderní auta, že pod sklem je vidět nějaký např. černý podklad karoserie, což si myslím by s tímto neměl být problém - nemám zatím vyzkoušeno. Pomalu to chystám na svý stránky do rubriky Jak na modely - jako inovaci použití oboustranné pásky, kterou jsem též kdysi hodně propagoval. Tak neváhejte a vyzkoušejte a napište sem svý postřehy. Zatím jsem narazil pouze na šířku 8mm, což následně dělá relativní problémy při lepení okýnek - pokud je pouze úzký pásek (sloupek) pro nalepení musí se vedle sloupku (okýnka ) položit kousek stejně silnýho papíru a lepidlo táhnout přes sloupek k nalepení folie i přiložený papír, jinak je problém to správně aplikovat, právě kvůli té šířce. Další možná problémek je v ukončování, vždy je nutno kazetu s lepidlem nahnout směrem dozadu, ale nezvedat! od směru táhnutí a mírně zešikma odrhnout, jinak pokud byste trhali bez náklonu tak to servete dost blbě - jak píšu, zatím to testuju, chce to ten správný gryf... Ale už teď se mi to líbí. Sice si nejsem jistý tím podlepováním, ale na ty okýnka je to perfektní. Velda
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Raven »

... Já hned přispěji svou relativně čerstvou zkušeností:
Obrázek
Na toto lepidlo jsem narazil díky jedné kolegyni u nás v práci. Lepila s tím účtenky... :o ...

...by mě zajímalo, jak by jsi s tímhle podlepoval třeba palubu na Bismarck... :D ne vážně...já lepím už několik let, teda s pauzou 5 let, ale vždy jsem používal prostě Herkules, někdy skicák, někdy balzu (když jsem lepil kostru na Graf Spee a USS Arizona), a velkou, ale velkou zátěž. Kdysi to byla kopa knih na sobě a týden schnutí, dnes je to 30kg květináč s palmou co má manželka v obýváku a týden schnutí a můžu ti potvrdit že se mi nikdy nic nezkroutilo. Navíc s těmahle tuhýma lepidlama mám docela špatnou zkušenost (hlavně se sajrajtem co se jmenuje KORES), že se po pár měsících začne odlepovat. Vím že kamarád používal na podlepování klovatinu (ani nevím jestli se dá ještě sehnat), a že mu to vytvořilo fakt tvrdý povrch, který se svojí pevností rovnal balze, i přesto, že podklad byl jen skicák...
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od velda »

Tuhé lepidla v tubách se odlepují, pokud nanesete silnou, nebo naopak hodně slabou vrstvu - musí se nanést akorát. Zde se bavíme o něčem trochu jiném - jde v podstatě o tenounký film lepidla (mnohem tenčí než běžná oboustranná lepící páska), který je nanesený na pásce v kazetě. Lepivý film lepí oboustranně a přiložením špičky kazety na papír / fólii se přilepí a tahem se z pásky postupně “svléká“ a přilepuje na potřebné místo.
Ale podle mě to opravdu na podlepování není, je to přece jen za prvé: šířka 8mm a za druhé: je ta kazeta poměrně drahá cca kolem 100Kč, takže pokud bys chtěl podlepovat větší plochy tak se docela prohneš finančně a také nalepovat ty 8mm pásky vedle sebe.... no do toho bych moc elánu určitě neměl :D. Ale jak jsem uvedl v předcházejícím příspěvku, na okýnka dost dobrý - papír se s fólie nesloupne - pokud ho chceš odstranit tak ho z folie strhneš s tím, že spodní část papíru (ta přilepená) zůstane na folii a velice těžko jde odstranit a to je podle mě dosti kvalitní přilepení, chce to jen trošku přitisknout a chvilku zatížit. No a na rychlovku podlepení malých dílků je to v pohodě taky.
Mimochodem to, že někdo podlepuje takovým lepidlem, aby to udělalo tvrdý povrch, nebo strukturu - tak to je také nic moc. Např. při následném zpracování (řezání) skalpely jdou skalpely jak se říká “do kopru“. A dále tvrdost vždy neznamená výhodu a tomuto bych se já osobně určitě raději vyhnul, navíc když klovatina ztvrdne, vždy se velice lehce láme - pamatuji si z dětství např. zkoušky lepení s Kanagomem - také síla ;). Takže vše chce svoje, jak staré tak i nové nápady a od toho to tady rozvádíme aby jsme porovnali a posoudili reálné možnosti tohoto lepidla, nebo možného způsobu lepení. Takže místo domýšlení něčeho co může být jinak, raději vyzkoušet a pak poreferovat. Velda.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Waclaf »

Poznámka k finanční náročnosti lepidla Pritt Refill Roller:
Strojek i s náplní skutečně stojí přes 100 Kč. Náhradní háplň ale už stojí o něco méně, necelých 80 Kč. Viz např: http://obchod.activa.cz/korekcni-a-lepi ... i-strojky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nepamatuji se, za kolik jsem ho koupil v Makru. Tuším že to bylo méně, než 100 Kč/1ks, ale musel jsem si koupit balení se 2 ks... :roll:
Náplň má už zmiňovanou šířku 9 mm, a délku 14 m. To je plocha 0,126 m2, tedy plocha odpovídající dvěma formátům A4.
Souhlasím, že vzhledem k celkově nízké finanční náročnosti papírové modelařiny to může vypadat draze. Jiná věc je ale rozložení nákladů v čase. Např s mým tempem patlání vypotřebuju asi tak 2-3 náplně za rok. Vzhledem k tomu, že nechlastám, nekouřím a neutrácím za blbosti, tak si to můžu dovolit :D ;) .
Takoví vláčkaři se při dnešních cenách můžou hravě dostat do řádu statisíců na jednom kolejišti...

Pokud jde o nanášení:
To je právě to, co se mi na tomto lepidle líbí - jednoduchost a čistota aplikace, stejnoměrná vrstva po celé ploše, a neuschne to předčasně, protože to prostě lepí pořád. A navíc, po slepení je to okamžitě použitelné. Žádné čekání, až to uschne.
Podlepování Herkulesem je oproti tomu "stresující záležitost". :o Pořád dávat bacha, aby někde nebylo lepidla moc nebo málo, aby neuschlo dřív, než stihnu přiložit lepené plochy k sobě, abych si nic neupatlal... A pak honem a hodně zatížit, a dlouho čekat. :roll:

Tyčinková lepidla:
Už nepoužívám vůbec na nic, dokonce ani v kanceláři. :) Dal jsem je dětem na jejich výtvarně-kreativní hrátky. Dají se totiž snadno odlepit. Takže když je např. v tvůrčím záchvatu napadne připlácnout svůj výtvor někam na nábytek či na okno, tak se to dá hravě sundat a umýt. Takže na modely raději ne. I když nepopírám, že při správném "technologickém postupu" to může fungovat, jak píše Velda
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Vojtik »

Inu, teď jsem zmaten - čím tedy podlepujete velké plochy papíru, když ne tyčinkovým lepidlem alá Kores? Dejme tomu nějaké rámy vozidel, velké stěny domů atp...
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

Tak buď oboustrannou lepící páskou, herkulem (tento způsob rád používám a ještě se mi nestalo že by se mi něco zkroutilo-holt zátěž jedné šatní skříně asi udělá své 8-) ) a nebo pak UHU ve spreji... ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Aki »

já doteď podlepoval taky oboustrannou páskou a nemoh jsem si to vynachválit. než jsem slepil Odolenou Vodu. po 2 měsících mi ta páska udělala se zdma takovej čurbes, že je model komplet na vyhození :( zvlnilo se mi to jak Jadran při bouřce. nejspíš nějaká špatná páska, ale teď babo raď, jak poznat tu dobrou, když jsem to pořád kupoval ve stejným krámě... blbý je, že jsem našel doma rozdělaný asi 3 kluba (používal jsem ji často) a teď nevím, který se mi to tak zvlnilo. a docela se bojím použít pásku na nějakej další model... :(
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Vojta Č. »

Vojtik:
Herkules, na tenčí papír (kterej "nepřetáhne" ten tlustší), rozšpachtlovat kouskem plastu nebo i kartonu do rovnoměrnýho tenka. A zapomenout to pod zátěží aspoň 24 h. Nebo to lepidlo ve spreji.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Raven »

já s tím Herkulesem musím taky souhlasit. Celou dobo co stavím, tak jsem nepodlepoval ničím jiným...a nikdy se mi nic nezkroutilo a když, tak naprosto minimálně, ale dalo se to narovnat. A jak už tu bylo řečeno, Herkulesu jen tenký film a pod pořádnou zátěží minimálně 24h zaschnout...já používám květináč s palmou, skříň, komodu...:D
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Vojtik »

Se zátěží a "zapomenutím" není problém - teď jsem tu pár dílů sušil pod zátěží asi dva týdny, protože absolutně nebyl čas na lepení. Díly vkládám mezi dvě skleněné desky a ty pak zatížím hromadou učebnic - tlak je to solidní, zvlášť, když si do toho člověk cvakne prst 8-)

Prozatím podlepuji Koresem, ale asi to změním, protože se to fakt odlupuje... toho Herkulesu se trochu bojím, přeci jen je to dost vodové lepidlo a moc dobře vím, co dělá papír za vlhka... ale za zkoušku nic nedám, že :-) Oboustranné lepící pásky se bojím ještě víc, hlavně kvůli metodě "máš jeden pokus". A to, co se stalo Akimu taky moc na důvěře v ni nepřidá, přeci jen je v těch modelech vždy hodně hodin a úsilí a o vše přijít... :cry:
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 343
Registrován: pát 20.1.2012 23:39
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Raven »

Herkules je sice vodové lepidlo, ale proto se dává na několik hodin pod zátěž, aby ta voda vyschla a voda ti papír nezkroutila...:D Řikám, já Herkulesem podlepoval kdysi celou Arizonu z ABC a tam měli kostru naprosto stupidně vyřešenou, a nestalo se mi, že bych to měl nějak křivé...prostě to chce opravdu tenký film - někde jsem četl že někdo natáhne Herkules a pak to přejede starou kreditkou čímž odstraní vzniklou hladinu lepidla, na dílu mu zbyde jen tenký film, který tam všichni chceme a je to v pohodě...
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od bernie »

Podlepy u doutníků řeším v naprosté většině Herkulesem a pod krabičku se šroubama s tím - max 2kg. Pokud mám podlepovaných položek více, vytáhnu ze skříňky ještě závaží k obchodní váze o nominální hmotnosti 1 a 2kg a stačí to nechat přes noc.
Pouze díly trupu podlepuji koresem - on je papír při tvarování takový vláčnější /jako třeba cigareťák při ohýbání kolen trubek 8-)
Tam nepotřebuji přísné přilnutí k originálu, takže i když se vnitřní podlepový papír "krabatí", tak vnější originál je krásně hladký a bez deformací.

Mám už vyzkoušeno, že nepřímá úměra funguje mezi vahou a časem schnutí i Herkulového podlepu.

Díly kol na nakladač L34 na strojní lepence jsem v práci přejel 3,5tunovým retrakem a mohlo se hned vyřezávat :D
takže nějaké palmičky, štosy knížek - to není žádný Heavy Metal :evil: :roll:
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Waclaf »

bernie píše:Mám už vyzkoušeno, že nepřímá úměra funguje mezi vahou a časem schnutí i Herkulového podlepu.
To je zajímavá informace... :!:
Že bych na to nechal v práci postavit 20-ti tunovou převodovku? A pak už ten papír nikdy neohnu... :lol:
Ne, vážně. Nikdy by mně nenapadlo, že hmotnost na to má takový vliv. Fakt je to při extrémní zátěži tak rychlé?
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od velda »

Sleduju, že se tady většinou bavíte o Herkulesu ano to je klasika ...ale většina i Bernie nějak trošku zapomínáte že v Herkulesu je hodně vody a ta musí jít ven - nějaký hlášky o vlivu váhy zátěže jsou bezpředmětný, pokud voda nebude vyschlá, pořád papír bude nějakým zp. pracovat Někdo psal vložit mezi sklo, tak tam nemá šanci voda unikat vůbec (ani u podobných neporovitých materiálů plast apod.) a to ani suché lepidlo, ve kterém je také určité množství vody. Takže rozhodně doporučuji jak Herkulesem tak Koresem a jim podobnými lepidly podlepené plochy vložit za prvé: mezi noviny - minimálně dvě vrstvy, toto vše vložit mezi nějaký rovný savý mat. dřevo, překližka nebo např. já používám MDF desky (něco jako vytvrzený papundekl ) silné 8mm jsou dokonale rovné, pevné až tvrdé a hlavně sají vlhkost a toto vše teprve zatěžuji - 5kg historická žehlička např. na rovné horní ploše skříně. Pozor pokud mám podlepenou větší plochu, vyměním cca po 12h (i vícekrát) noviny za suché a to právě pro rychlejší odvod vody. Zatížené nechám tak dlouho, až se podlepené plochy srovnají - pokud jsou zatíženy a vysušeny málo, jsou vlnité a to i u suchého tyčinkového lepidla - toto musí zatížením zmizet, takže někdy klidně i tři, čtyři dny ale vyrovná se to vždy. Proto je dobré tyto plochy podlepovat s předstihem a nespěchat. Vlnitost platí samozřejmě pro běžné papíry, kartony se spíše prohýbají, ale tomu jak víme předejdeme polepením i druhé strany dílů pro vyrovnání pnutí. Někdy se stane, že se MDF desky vlhkostí mírně prohnou - není problém, stačí je po akci obrátit prohnutím proti sobě (tak aby mezi deskami vnikla vydutím mezera) vložit mezi ně suché noviny a zátěží je stlačit k sobě. Do dalšího podlepování je máte rovné.
PS. U fotoamatérů se kdysi používal takový gumový (otáčející se) váleček v držáku tvaru nízkého, širokého “U“ na kterém je připevněna rukojeť. Používal se na srovnávání fotografií ( ten můj má na délku 17cm a průměr 3cm a guma je taková jakoby tvrdý mech) - zkuste si něco podobného sehnat nebo vyrobit, Herkules (musí být trošku řidší) se Vám bude určitě nanášet daleko lépe, jen to vyzkoušet - osobně toto upřednostňuji před roztíráním kartami a podobnými pomůckami - nebezpečí natrhnutí i jiného poškození. Samozřejmě to platí hlavně pro větší plochy v celku a je nutno pracovat rychleji aby se lepilo dalo z válečku smýt ;) Velda
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“