"Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepování)

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

No to o tom papíru mezi podlepované archy jsem zapomněl zmínit, tak nějak jsem to považoval za samozřejmost :roll: . Velda píše o novinovém papíru-bacha na to, jeden nejmenovaný kauflanďácký leták mi jednou trochu díly zabarvil :!: , proto už teď používám jen normální kancelářský papír na ty "proklady".
Taky potvrzuju, že "proklady" je nutné něnit-nejlepší je nastavit si na to budíka 8-) a co se týče dlouhodobého nechávání papíru pod skříní, tak s tím nemám absolutně žádný problém-běžně "suším" něco i dva týdny-tak aspoň vím kde to hledat... 8-)
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od velda »

Dnes bych ještě bych rád upozornil na velice důležitou věc, na kterou jsem v souvislosti s lepidlem v kazetovém roleru zapomněl poukázat. Jde o to, že tyto lepící rolery se vyrábí ve dvou verzích s lepidlem PERMANENTNÍM a lepidlem NEPERMANENTNÍM! Takže pokud si koupíte roler nepermanentní tak s tím moc nepořídíte, protože toto je lepidlo na opakované odlepení a přilepení - tedy pro naše účely naprosto nevhodné. Pokud toto lepidlo budete kupovat pro modelářské účely uvedené v příspěvcích, tak žádejte zásadně PERMANENTNÍ roler. Velda
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Niraj »

Tak jsem poprvé vyzkoušel na větší ploše nedávno zakoupený UHU Kleber ve spreji. Předtím, u malých ploch, naprostá spokojenost. Teď jsme ale podlepoval plochu cca 60x30cm kartonem a po pár dnech se mi začaly odlepovat komplet okraje kolem dokola. Přitom střed drží jako ďas, jen ty okraje ne. Jestli jsem je málo zatížil...? Odlepená místa se chovají jako stálelepící místa, lze na ně papír znovu přitlačit, ten se přilepí, ale po čase se zase odlepí. Lepidlo se nechová jako "permanent", byť je to na něm uvedeno.

Obrázek
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od kiwiisek »

Njn , to je občas nešvar způsobený většinou nerovnoměrným nástřikem...taky se mi to stává , když potřebnému dílu nenechám dost velký okraje na ořez , nebo prostě když jen spěchám a řezat začnu brzo po nalepení....někdy to prostě svádí , když to není mokrý a je to rovný :D ..
Dolep to herkulesem a je to ;) nemám s tím potíže..
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Makr »

Ahoj.
Zatim sem neměl dost odvahy zkoušet na podlepení cokoli jiného, než Herkules.
Mam ho vzkoušenýho a vim, jak se chová a co od něj můžu čekat. Jeho nevýhoda je v nanášení. Když jsem potřeboval velkou plochu, osvědčilo se mi lepidlo sprostě na ten tvrdší papír, karton, lepenku, soplolit atp, nalít a kouskem sololitu, nebo jak píše kolega "výše", špachtlí roztáhnout. Je-li toho víc, stáhnout to zpět do lahve. Pracovat pokud možno rychle.
Tohle všechno je řekl bych všeobecně známý postup, ale za mnohem důležitější považuju použitý materiál na "lis". Nejdříve jsem používal bílé lamino- mělo výhodu hladkého povrchu a možnost ho umýt od vyteklého lepidla vodou, aniž by se porušil povrch laminátu. Ale jeho nevýhoda je v tom, že tento povrch je uzavřený, jako sklo, nebo plexisklo používané tuším Bernie-m a lepený sendvič tam musí být opravdu velmi dlouho, aby se po vyjmutí nezkroutil až se bude do té doby "uzavřená" voda odpařovat. Z toho důvodu mam vyzkoušené a osvědčené MDF desky. Jsou tvrdé, hladké a "otevřené". Vodu z papíru přes noc vysajou, takže večer slepím a ráno vyndám a jedu dál. Kolikrát ani desky k sobě nijak nestahuju svěrkama, jen je na sebe položím. Mam je ve formátu A4 tloušťky 18-24mm. To je dost "malý" rozměr na to, aby ho v truhlárnách vyhazovali jako odpad. DEsky nechám vyschnout a můžu je znova použít. Je tu sice nebezpečí, že vyteklé lepidlo může udělat neplechu, ale dá se "odříznout" ostrym dlátem, nebo vybrousit vibrační bruskou.
Někdy slepené díly v "lisu" nechám tak 15 minut, pak ho otevřu a jsou- li dílky "přilepené" odtečky velkého množství lepidla k desce, dílky sundam, lepidlo prsrtem "odšoupu", dílky vrátím a "lis" zavřu.
Další výhoda tohoto "lisu" je, že když podlepený díl potřebuju posléze ohnout, necham ho v lisu max. půl hodiny, pak vyjmu, ohnu ještě za vlhka a mam jistotu, že je přilepenej po celý ploše a protože je voda ještě v papíru, tak se ohne úplně bez potíží i do dvo rovin současně. V mírném ohybu, samozřejmě.
Martin
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Vojtik »

V jednom nejmenovaném obchoďáku mají další týden v nabídce lepidlo "UHU Glue spray permanent", čili "UHU Permanentní lepidlo ve spreji" za 89,90Kč. Jde o lepidlo, které používáte na podlepování, nebo je to jiný druh? Pokud porovnávám vzhled obalu, tak ten v letáku je odlišný od vzhledu těch, které zde stavitelé prezentují...

Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

Tahle vypadá ten na který upozorňuje Vojta:

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

Zdravím,

poslední dobou řeším takovou nepříjemnost, a to, kde sehnat oboustrannou průhlednou lepící pásku?

Před nedávnem mi ta moje došla, značka tuším "tesa", šířka cca 5cm, barva krycího pásku byla špinavě žlutá až oranžová. Teď ji ovšem nemůžu nikde sehnat, všude narážím jen na pásky, které mají místo průhledné oboustranné lepící vrstvy, oboustrannou lepící vrstvu bílou (či mléčnou),nutno podotknout, že ta bílá je mnohem tenčí než moje bývalá průhledná. Už jsem obešel snad všechny krámy ve městě, kde by průhlednou oboustranku mohli mít, ale nikde nic, všude jen ty bílé...
Naposledy upravil(a) Tomáš S. dne ned 18.5.2014 14:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Tomáši,

koukni semka, mají tam nepřeberné množství různých pásek: http://www.europack.cz/katalog/samolepi ... -pruhledna" onclick="window.open(this.href);return false;

Jakub.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

Díky za odkaz, asi nějak nemůžu trefit ta správná hesla co zadat to Googlu, protože žádný další eshop, kde by se dala koupit jednotlivě průhledná oboustranka jsem nenašel. :roll:

Moc se mi totiž nechce za takovou věc dávat tři stovky (takovou taxu jsem teda nečekal)... Ale tak zase je toho 50m - to budu mít na dalších "x" let...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od JakubSDK »

No tak to je tedy pěkná pálka :shock: jsem též zaskočen, ale na druhou stranu furt lepší, než ji někde shánět :arrow: a nakonec jí ani nesehnat...
Budulman
Příspěvky: 8
Registrován: sob 18.2.2012 13:48

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Budulman »

Já jsem koupil šíři 2,5cm v tescu.Výrobce Aero ze Slovinska.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od maja »

Chlapi, já jsem taky s páskou spokojený a mám bezva tip. V bývalém Obi (nemůžu si vzpomenout, jak se to teď jmenuje, Unimarket?) mají 50 m za 79 Kč!!
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od maja »

Oprava, omluva, je to Uni Hobby a cena 79 je "jen" za 25 m, ale i tak je to bomba cena (šířka 5 cm). Mají to v oddělení, kde jsou lepidla (Herkules, apod.). Pak jsou ješě oboustranné pásky taky v oddělení koberců, ale tam mají nějaké "vytuněné" kolem 160 Kč.
Havry
Příspěvky: 35
Registrován: pon 23.3.2015 15:15
Bydliště: Krupka

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Havry »

co takhle trošku studovat co vlastně v lepidle lepí. :D

na oboustraných páskách je syntetický kaučuk tzv. hotmelt.
Hot-melt je za nízké teploty tavený plast (umělý kaučuk). Hotmelt se vyznačuje nízkou teplotní odolností, rychle stárne, křehne a má nízkou odolnost proti UV záření.
takže, rychlé pohodlné, ale časem zestárne a rozpadne se. a nevím nevím co se může stát s tou nosnou vrstvou, která bývá ze silikonu..

zlatý polymery v Herkulesu.

BTW zkouším tyčinku Herkules, zatím lepí líp než Kores. Máte s ní někdo zkušenost ?
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“