"Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepování)

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak UV stálost něčeho zabudovaného v hlubinách modelu by mi žíly nervala a s časovou odolností - na jak dlouho stavíte takový papírový model? Na 10 let většinou asi ne...
Jinak co a proč lepí je dost zajímavý bádání, o tom žádná ;)
topgun
Příspěvky: 84
Registrován: pon 23.1.2012 17:34

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od topgun »

UV záření není problém,ale stárnutí lepidla ano.Proto nemám moc důvěru v lepení páskou.
Havry
Příspěvky: 35
Registrován: pon 23.3.2015 15:15
Bydliště: Krupka

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Havry »

Vojta Č. píše:Tak UV stálost něčeho zabudovaného v hlubinách modelu by mi žíly nervala a s časovou odolností - na jak dlouho stavíte takový papírový model? Na 10 let většinou asi ne...
Jinak co a proč lepí je dost zajímavý bádání, o tom žádná ;)
:D tak já doufám. že mi bude zdobit kancelář až do důchodu :)
Když už se s tím patlám třeba i měsíc :)
Uživatelský avatar
geraltos
Příspěvky: 185
Registrován: úte 20.3.2012 22:37

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od geraltos »

zajímavé, že většina podlepuje Herkulesem. Já téměř výhradně Koresem a funguje to bez problémů (ano - občas se něco odlepí, když třeba vysekávám otvor nebo pracuju s menšími dílky, tak to pak zase hotové Herkulesem přilepím zpátky. Ale jinak nema problema.
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od numi »

Používám jedině lepidlo ve spreji 3M
http://www.g3.cz/katalog/lepidla-3m/spr ... photomount" onclick="window.open(this.href);return false;

Cena není tak vysoká protože vydrží dlouho. Výhodou je že když třeba špatně díly přiložíš tak s tím jde hýbat protože pomaleji schne.
kopek
Příspěvky: 48
Registrován: sob 21.1.2012 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od kopek »

A kde ten sprej ( http://www.g3.cz/katalog/lepidla-3m/spr ... photomount ) kupuješ? Nepodařilo se mi ho v drogerii ani papírnictví sehnat :-(
Leda, že bych objednal někde ne e-shopu...
Uživatelský avatar
numi
Moderátor
Příspěvky: 847
Registrován: pon 12.12.2011 12:11
Bydliště: Třinec

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od numi »

Koupíš ve větším městě. Jinak e-shop.
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od kiwiisek »

Lepidla ve spreji dělá i UHU a koupíš ho v každým Hornbachu , Baumaxu..
Svý první lepidlo ve spreji jsem koupil BISON , v potřebách pro výtvarníky..
Bohužel jsem si nepřečetl ty malinký písmenka a až po podlepení , kdy díly na kartonu cestovaly týden , jsem zjistil , že jsem sice koupil lepidlo ve spreji , bez obsahu vody , ale bylo to speciální lepidlo na koláže , který mělo zasychací dobu 14 dní , aby šla výtvarníkům upravovat kompozice , kdyby dostali jinou myšlenku :roll:
Stálo ukrutný prachy , proti tomu UHU je s cenou na půlce a žádný problém s ním není.. ;)
kopek
Příspěvky: 48
Registrován: sob 21.1.2012 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od kopek »

Díky za info!
Už mi v papírku objednali to z 3M za cenu z eshopu, tak odzkouším až dorazí :-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Aki »

přátelé, kamarádi... vyzkoušel jsem několik různých podlepovacích metod a žádná nebyla úplně ideální. oboustranka je super, pokud je kvalitní, což se bohužel pozná až po čase, kdy se ta nekvalitní odlepí a je zaděláno na průšvih... nedávno mě napadlo zkusit stěny baráčku podlepit chemoprenem a heuréka - s výsledkem jsem maximálně spokojenej :)
podlepoval jsem 1mm kartonem, kterej jsem vlepoval do už slepenýho domečku (stejně jako předtím oboustranku). lepidlem jsem namatlal pomocí špachtličky jenom karton, nikoliv obě plochy a nenechával to ani zachnout, prdnul jsem to hned na zeď, přimáčknul a drží to jak sviňa prakticky okamžitě. úplně jako oboustranka, jen s tím rozdílem, že před přimáčknutím je možná manipulace s kartonem, což je u oboustranky většinou problém - ta jak se někde chytí, je po ptákách :)
trochu to smrdí, takže doporučuju nepodlepovat v ložnici před spaním, ale s výsledkem jsem nad míru spokojenej. karton drží jako přibitej, stěný jsou dokonale rovný a je to rychlý. jediný, na co člověk musí dávat bacha, je zamatlání prstů a následnej otisk palce, ale i to není žádnej velkej problém. pokud to při natírání kartonu odnesou i prsty, stačí je trochu požmoulat o sebe a za pár vteřin jsou zase čistý.
pokud to někdo taktéž vyzkoušíte, budu rád, když se o vaše zkušensti podělíte :) myslím, že by to mělo mít trvanlivost o dost větší, než zmiňovaná oboustranná páska.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od pan Tau »

Chemopren jsem zkoušel na poslední tatře na lepení skel a můžu jen doporučit. Akorát je potřeba být s ním opatrný, aby se lepidlo nedostalo na sklo, kam nemá. Dělalo se mně s ním dobře a chce to jen cvik. Mám záměr ho dál používat místo oboustranné pásky.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od muf10 »

Když se oboustraná odlepí je to ještě dobré,mi udělala mastné fleky na modelu nějak se to lepidlo propilo.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Aki »

pan Tau píše:Chemopren jsem zkoušel na poslední tatře na lepení skel a můžu jen doporučit. Akorát je potřeba být s ním opatrný, aby se lepidlo nedostalo na sklo, kam nemá. Dělalo se mně s ním dobře a chce to jen cvik. Mám záměr ho dál používat místo oboustranné pásky.
že s tím někdo lepí skla, to vím, ale ještě jsem nezaznamenal, že by tím někdo zkoušel podlepovat celý velký plochy. uvidíme, jestli to něco neprovede časem, ale myslím, že by nemělo. rozhodně se to tváří pevnějc, než oboustranka :)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od Tomáš S. »

Inu rozhodl jsem se podělit o velmi negativní zkušenost s oboustrannými páskami značky 3M. Tuším, že jsem k ní přišel kdysi v Lidlu, ale na řadu přišla až teď a byl to opravdu očistec. V čem byl vlastně problém?

Obrázek Obrázek

1) Podlepený karton touhle páskou se asi po týdnu odlepil!
2) Už když jsem ji nařezával na požadovanou velikost, pojal jsem jisté pochybnosti, ale byl víkend a nic jiného doma nebylo. Ta lepící vrstva se táhne za skalpelem jak žvýkačka...
3) ...a jako žvýkačka to jde taky sežmoulat dolů. Samotná lepící vrstva se má ještě tendenci smrskávat

Jak jsem ji zase z papíru dostal dolů vidíte na fotkách níže:

Obrázek Obrázek Obrázek

Takže za mě oboustranku od 3M už nikdy! :evil:

Avšak ať končím pozitivněji - dobré zkušenosti mám s páskami značky Lith (ta mi právě došla a byl jsem nucen sáhnout po 3M) a Tesa (to už je ale pár let, co jsem měl tu čest s ní pracovat).

Obrázek

Inu, snad vám to ušetří nervů! ;)
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: "Suchá" lepidla - zkušenosti a doporučení (aneb podlepov

Příspěvek od vojta78 »

Značku oboustranných pásek Lith používám už 4 roky. Nemůžu jí nic vytknout. Na pásku 3M jsem nikdy nenatrefil, naštěstí. Možná proto, že nechodíl do Lidlu, no špatná zkušenost s jejich sortimentem.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“