Žehlička/lis na podlepování

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od B@F »

Co se mi osvědčilo:
- Na malé díly Herkules aplikovaný přímo z roztírací hubice lahvičky. Na velké díly to nejde, protože vrstva je tenká a zasychá dřív, než se stihne napatlat celá plocha.
- Na velké díly šroubovací tyčinka, suším mezi stránkami knížky.
- Na vlepování kusů kartonu do hotových celků Herkules v malých kapkách dál od sebe. Kapky vydrží tekuté déle než tenká vrstva, takže je čas na manipulaci, a suchý prostor mezi nimi brání kroucení.
- Na největší složitě tvarované plochy s výřezy instalatérský silikon Fixall s dobou tuhnutí 24 h. Při nanášení není potřeba spěchat, při tuhnutí je nutné mít to pod zátěží.
velda
Příspěvky: 140
Registrován: čtv 2.2.2012 23:24
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Žehlička/lis na podlepování

Příspěvek od velda »

Zdravím, takže k dotazu - vysoušení mezi dvěma kovovými deskami nedoporučuji, z prostého důvodu VODA MUSÍ ODCHÁZET mimo papír s vystřihovánkou - to prostě kovové desky, ale i jakékoliv jiné neprodyšné desky tj, plast, sklo, silikon apod.., nezajistí a takovéto vysoušení je k ničemu, spíš udělá při zahřívání (ale i bez zahřívání) víc škody jak užitku, protože voda tam zůstane i když jsou archy relativně rovné. A co následuje ? papír pracuje a v lepším případě se pozvolně vysušuje a deformuje díly! Teoretická možnost, kterou jsem vyzkoušel, je použít fotoleštičku ta má na hoře pouze plátno (tím má vlhkost možnost se odpařit do prostoru) - nicméně i zde pozor, je třeba teplotu hlídat, protože nemá regulaci a pokud se papír nekontrolovatelně zahřeje, budete mít sice vysušeno, ale papír bude přesušený/tvrdý, čímž se naruší jeho struktura a silně prohnutý, což k další práci není vůbec vhodné (arch bude prohnutý i po lehkém vysoušní, což je dáno tvarem základny). Takže zařadit snad nějaký regulátor teploty, pak se o tom dá uvažovat. Ale nečekejte pak nějakou extra super kvalitní a rychlou aplikaci, hned tak to nevyschne a vzhledem k prohnutí, také nic moc.
Osobně používám dřevovláknité MDF desky. Je to něco jako dřevotříska ale tyto jsou ale s mnohem pevnější strukturou s hladkým pevným povrchem. Koupit se dají např. zde: DESKY. Mám sílu 8mm i slabší o velikosti o něco větší jak B4, archy s vystřihovánkami mezi ně vkládám max. dva na sebe a vždy tak, že na spodní desku přijde list novin, arch s vystřihovánkou, list novin a případně další arch s vystřihovánkou a navrch ještě list novin. Vše zakryju druhou MDF deskou a řádně zatížím, když říkám řádně, tak řádně tzn. cca min. 15kg - raději více (používám na to stoh časopisů a vystřihovánek v mnohem větší váze jak 20kg). Nechám cca 4-5hod vysát první vlhkost (zdevlhkost odchází jak do novin tak do desek, což ale nevadí), vyměním noviny (případně obrátím desky) a nechám díly lisovat do rána - druhý den můžete bez obav pracovat bez jakéhokoliv zkroucení. Desky pak nechám navolno vysušit za pokojové teploty a zatím se mi nestalo že by se pokroutily. Těch archů s vystřihovánkou nedávejte víc jak dva s mezivložkou novin, mám vyzkoušené, že pokud se dá více již to není ono, je třeba aby se archy řádně vylisovaly, pokud je více listů na sobě již to lisování není ono, nejlepší je dávat mezi desky a noviny, jen jeden arch - proto pokud mám k podlepení např. čtyři archy tak použiju 5 desek (mám jich asi deset). Ty desky mohou být i slabší jak 8mm, ale silnější se mi zdají kvůli odebírané vlhkosti lepší. Takže tohle je moje zkušenost s podlepováním větších archů a to jak při Herkulesu tak zatížení používám i při podlepení tuhým lepidlem. Těkavá lepidla Chémoprén, či jemu podobná nepoužívám, nedělá mi dobře právě ty výpary, tyto nejsou určeny k naší modelářské práci (skláníte se nad prací a vdechujete tyto škodliviny). Ještě doplním, že se zde bavím o zatížení celých archů (odstřihllé části stránek samozřejmě nebudete skládat k zatížení do vrstev) a že po první výměně novin, může být zvlnění u aplikace Herkulesu ještě vidět, ale po dalším zatížení přes noc a více je to OK.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“