Podlepování balzou

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
mencik
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26.10.2021 15:07

Podlepování balzou

Příspěvek od mencik »

Dobrý den, dámy a pánové,

jak tu tak koukám, tak mě zaujala možnost podlepování dílu balzou. Kontrétně dílu pro tvorbu rámu aut. Možná bych to chtěl u příštího modelu zkusit, ale nikdy jsem s balzou nepracoval, tak se zeptám :)

Nějaké výhody oproti podlepovaní kartonem? Vyšší pevnost?
Čím lepíte? Standardně Herkulesem?
Čím to řežete? Skalpelem? Opakováním lehkých zářezů?
Jak na retuš? Drží na tom vodovky?
Je lepší, když celý profil vyplněn balzou, nebo stačí podlepit bočnice?

Uvítám Vaše jakékoliv poznatky, připomínky, zkušenosti ...

Předem díky.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,
balza se dá určitě použít, je lehčí než karton a i se lépe řeže protože je měkčí. Barva na tom drží, jen bych použil spíše temperu nebo akryl. Nosníky rámu můžeš vyplnit celé pro větší tuhost. Jen bych ti nedoporučil s balzou podlepovat velké plochy, tam se dost kroutí, to je určitě vhodnější karton. Řezání klasika, skalpel a na několikrát, lepení Herkules i tyčinka ;) Já osobně používám obě varianty, karton i balzu.

Ať se ti daří kolego 8-)

Jakub
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 627
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od Kuba78 »

balsa je drevo, podle toho s tim nakladej - lepime disperzi, barveni se vpije, je potreba to obrousit pripadne tmelit pokud to bude nekde couhat ven.. Balsy je mnozstvi druhu, mekka tvrda..
do ramu aut muzes pouzit klidne i smrkovy nosnik, pokud bude treba mensi prurez. do vetsich ploch nebo tvaru klidne udelej u bedynku z balsy..
mencik
Příspěvky: 7
Registrován: úte 26.10.2021 15:07

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od mencik »

Díky oběma za rady.
Torong1
Příspěvky: 2
Registrován: ned 1.1.2023 16:33

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od Torong1 »

Ahoj
Měl bych dotaz k řezání balsy. Máte nějaký fígl jak dosáhnout kolmého řezu? Používám Olfa skalpel, řežu na několikrát, a prakticky vždy je řez zešikma, ikdyž se snažím skalpel držet kolmo vůči balse.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj, co zkusit balsoříz ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od VašekS »

Ahoj.
To je věc, která mě trápí pořád. Nejen u balzy, al i u tlustšího kartonu.
Někdy si pomáhám, že to řežu podle kovového úhelníku, kdy čepel nože opřu o hranu, která je tlustá a kolmá.
Kárl
Příspěvky: 143
Registrován: úte 24.1.2012 18:40
Bydliště: Třebenice

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od Kárl »

Ahoj,
balsou podlepuji i plochy. Lepím je ovšem Chemoprenem. Nanesu lehce na balsu i na papír, nechám trochu odvětrat a přiložím k sobě, hotovo. POZOR, ale jakmile se to připlácne už s tím nikdo nikdy nehne, není tu místo na korekce, tak na to velkej POZOR .
Výhoda, rychle schne a nic se nekroutí...
Balsořízek, nevim no po délce to se to řeže, ale napříč, to je už asi o prsty. Nevím nemám zkušenost.

čusik
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od kaktusak »

Koukám , že nejsem sám komu dělá problémy uříznout balzu tak , aby to nebylo zešikma . Otázka je jestli by to ten balzoříz vyřešil .
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od IceZero »

na podélný řezání je balzoříz v pohodě - eliminuje to naklonění skalpelu a tím je to pak uříznutý rovně (ne do salámu jak se říká) na příčný řezy je to trošku horší jak se balza trošku "mačká" mě se docela osvědčila modelářská pilka. Ale i s ní se to chce naučit jak držet aby se řezalo rovně.
třeba u výztuh do rámu náklaďáků to ale dělám tak, že si prostě ten kousek na správnou šířku vezmu balzořízkem, skalpelem "ukrojím" na o trošku větší délku a pak tu "zmáčknutou" hranu po skalpelu vezmu šmirgl papírem nebo u pevnějšího materiálu jehlovým pilníkem na správnou délku

jinak tou pilkou jsem myslel tohle https://profimodel.cz/1607774-large_def ... omplet.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od kaktusak »

A ten balzoříz jde nějak opřít o pravítko , abych měl správnou šířku ?
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od IceZero »

kaktusak píše:A ten balzoříz jde nějak opřít o pravítko , abych měl správnou šířku ?
Předsedo záleží jak to myslíš... já si ho nechal udělat na dílně z plexi, tak abych měl trošku větší opěrnou plochu a líp se mi nastavovala šířka řezanýho pásku. šířku nastavuju normálně hloubkoměrem na posuvném měřítku (šupleře). Pro nějakou troku pohodu je podle mě dobrý, aby ta plocha po které pás balzy posouváš byla co největší - prostě aby to bylo na co přitlačit tak, aby se balza při odřezávání potřebnýho pásku nehejbala.
pokud má člověk možnost může se inspirovat třeba tady
Pokud člověk nemá přístup k dílně a materiálu, jde třeba koupit u pecka model... má tam dva druhy. levnější černý plastový a trošku dražší kovový... mě ten kovový přijde šikovnější teda.
https://www.peckamodel.cz/en/kav735-balsoriz-smart" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od kaktusak »

Ten železný jsem pochopil a myslím si že je to super . Moc jsem nepochopil jak se nastavuje šířka u toho levnějšího plastového . Sice balzu používám málo ( možná je to tím že se špatně hlídá ta kolmost ) , ale tu železnou potvoru si nejspíše pořídím .
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od IceZero »

co sem viděl video tak v tom plastovým je spodní lišta pevná a ta se tahá po okraji pásku balzy... ta horní část do které je uchycená čepelka je kolno na spodní pevnou lištu a šířka řezu se nastavuje otáčením šroubu s jemným závitem. Přitom si prostě nějakým pravítkem nebo šuplerou hlídáš šířku a pak nějak zafixuješ. Ale ten kovový mi přijde jako spolehlivější a rozhodně dýl vydrží
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Podlepování balzou

Příspěvek od kaktusak »

Jak ted stavím " drtikolku " v měřítku 1/25 tak by se mě balzoříz moc hodil . Bohužel ten železný ted není nikde k dostání . Ale dostal jsem tip , že jeden vlastní kamarád zde na DF uvedený pod nickem " Bedatruhlář " . Požádal jsem ho jestli by mi ho nepůjčil a on ochotně svolil . No a ted můžu z vlastní zkušenosti říct , že funguje parádně . Kolmost se drží úplně sama a dokážu s tím uřezat i půl milimetru . No když to dokážu já tak to dokáže každý . Pokud uvažujete o pořízení balzořízu a narazíte na tento tip tak neváhejte . Opravdu to s ním jde naprosto v pohodě .

Ještě jednou děkuji Bedovi za jeho zapůjčení .

Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“