Tisk modelů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Rohlos »

Zrzek píše:Já vytištěné listy po zaschnutí inkoustu jemně přestříkávám lakem na vlasy z LIDLu. Barvy tím lehce zafixuji a píšou na něm, že snad i UV filtr má.... :lol: :lol: :lol: :lol:
Lak na vlasy s UV filtrem z LIDLu. Tak to me nenapadlo... :?
Člověk se stále učí a vymýšlí a vymýšlí. Díky všem papírovým bohům za tyto fóra. :D
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Alda C. »

A nebo zkus fixativ ve spreji, osvědčil se mi. Po nástřiku barvy o fous ztmavly, ale přišly mi jasnější 8-) .
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Kuba78 »

a jak se to pak lepi, kdyz je to nalakovany? drzi na tom herkules?
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Nafe_CZ »

Taky ji mám v plánu koupit, akorát to řeším, na čem tisknout.
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Rohlos »

Tak mě už přišla, akorat je to teda o jedno čísílko vyšší tiskárna. EPSON EcoTank L3151 za 3999,-.
Dneska večer zapojím a podám report jak jí to tisknutí jde holce. ;)
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Zrzek »

Kuba78 píše:a jak se to pak lepi, kdyz je to nalakovany? drzi na tom herkules?
Herkules na tom drží normálně, díly se k sobě lepí vpohodě - toho laku samozřejmě není "tuna" - ale lehký poprašek.
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Saskardin »

Rohlos píše:Tak mě už přišla, akorat je to teda o jedno čísílko vyšší tiskárna. EPSON EcoTank L3151 za 3999,-.
Dneska večer zapojím a podám report jak jí to tisknutí jde holce. ;)
Tak ako? Spokojnosť?
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Rohlos »

Ahoj,
tak, omlouvám se za zpoždění. S tiskárnou zatím spokojenost velká. Stáhl jsem si PDF prohlížeč Foxit Reader, co poradil Zrzek a musím říct, že se v něm pracuje parádně. V něm jsem pak i tiskl.
Obrázek
Je to teda Tiskárna Epson L3151 a zkusím tady vyzdvihnout výhody a nevýhody dle mého:
Výhody:
- je relativně malá a nezabere příliš místa i když má scanner
- v režimu normální kvality tiskne fakt rychle
- kopíruje jedním tlačítkem pro Č/B a jedním pro barevnou kopii (taky dost rychle)
- inkoust se nalejvá z flaštiček, které byly součástí balení, pohodlně, rychle a i když jste prase jako já, neumažete se (cartridge za nekřesťanský peníze už nikdy víc)
- s tou náplní i souvisí množství listů, které bych měl vytisknout, píšou o tom jak kde, ale 5-6 tisíc stránek ČB/barevně z náplní, které byly už v baleni, takže je to při normálním používání na roky
- tisk v režimu nejvyšší kvality je opravdu detailní, nemůžu to sice moc porovnat s ostatníma, co tisknou fotky, ale na tisk modelů je to úplně super a víc než dostačující
- zkoušel jsem i rýhovat jehlou ze strany tisku a následně ohnout a s barvou se nic nedělo a přes ohnutou hranu krásně seděla
- je hezká :D

Nevýhody
- pro někoho může být cena (4000,- a víc), když jsou k mání nové tiskárny i za litr, ale určitě se to vynahradí těma náplněma (promiňte mě tu rozněžněnost, ale zamiloval jsem se do tohodle systemu)
- zdá se mě, že světle šedou barvu to tiskne s jemně červeným nádechem (viz foto dole)
- pokud máte starou tiskárnu s kabelem, nevyhazujte ho, přes WiFi je prej mordor to nastavit a rozchodit, přes kabel (který teda není bohužel součásti balení) to ale jde jedna báseň

Takže když si to celý sesumíruju, opravdu tu tiskárnu můžu doporučit a když budete hledat, najdete určitě i ve slevě.

Tak a teď nějaký obrázky. Omlouvám se za kvalitu, mám pouze telefon nevalné kvality... :?
Obrázek Obrázek
Tady si povšimněte kabiny a toho pole kolem nápisu paper-replika.com. Mělo to být čistě světle šedé, ale je lehce dočervena. Jiný odstín šedé už tento problém nemá.
Tak nevím, jestli to není něco s nastavením...

No a tiskl jsem to na tento 140g papír. Myslím, že to na kvalitě určitě přidalo.
Obrázek

Kdyby někoho něco zajímalo, nebo bych ještě mohl vyzkoušet, dejte vědět. ;)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Nafe_CZ »

Díky. Půjdu do ní.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

A co dělá s tiskem retuš vodovkami, nebo nedej ti kápne voda na plochu tisku? Rozpíjí se tisk? Protože zástupce Epsonu mi psal, že tyto inkousty nejsou voděodolné tak, jako inkousty s označením Dura Brite....
LaBa
Příspěvky: 15
Registrován: pon 14.8.2017 11:36

Re: Tisk modelů

Příspěvek od LaBa »

Durabrite atrament bol fakt super (len tá cena a výdrž tlačových hláv). Tento sa žiaľ rozpíja, pri retuši treba viac osušiť štetec a narábať opatrnejšie. V prípade nejakej kvapky na plochu tlače je to takpovediac v prd*li. Ale v celku sa stým pracovať dá.
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Saskardin »

Vďaka za info, veľmi to pomohlo. Ja som sa nakoniec rozhodol aj kôli práci ísť do o čosi vyššej rady L4160, tak sa teším, že i na modely to bude fajn :-) Prípadné riziko rozpíjania asi skúsim eliminovať prestreknutím matným lakom ešte pred strihaním. Možno impregnácia nitrolakom?
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Kuba78 »

Mam L7160. Z hledisku tisku asi stejny jako ty vase, ja vzal tuhle vyssi kvuli airprintu. Zkusmo jsem nedavno jeden tisk striknul motipem z bauhausu matnym i lesklym (nebo to mozna nebyl motip nebo neco podobneho) a pak to nechal pres noc na desti. Vsechno drzelo. Ale je pravda ze kus toho zkusebniho papiru jsem vzal lakem fakt dukladne protoze jsem chtel otestovat spis to, jak moc dobre jde hotovy model nalakovat aby se nerozpil.
Tisknu na canon papir 160g je celkem levnej, tisk na nem vypada vyborne a krasne se reze striha a lepi je dost savej. Kdyz si date pri lepeni a retusi pozor, tak se to nerozpije. Jiz jsem postavil ze scanu asi 7 modelu z teto tiskarny na tehle papir.
Neni dobry netisknout, je potreba cas od casu projet tiskarnu at nezahali a nezasychaji barvy. Taky asi nebyl dobrej napad mit ji v komore hned nad susickou :) obcas pak plivala cernou barvu pri prvni strance. ale po premisteni do chladnejsiho mista uz snad v pohode.
Uživatelský avatar
Rohlos
Příspěvky: 67
Registrován: sob 28.1.2012 12:22
Bydliště: Poříčany, Hamburg

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Rohlos »

Ahojte,
tak jsem pro Zdendu a každého, koho by to zajímalo udělal minisérii pokusů voděodolnosti tisku na EPSON L3151 se základní sadou inkoustů a na Photo Quality ink jet paper 140g.
Nastavil jsem tisk kvality na maximum a nastavil jsem si tam i přímo typ papíru, na který jsem tiskl.

Pokus - voděodolnost
Obrázek
1. Nechal jsem jen dopadnout kapku vody na rozhrani červené plochy, černé čáry a nepotištěného povrchu. Po deseti sekundách jsem odsál ubrouskem.
2. Mokrým štětcem jsem šudlil dobrejch deset vteřin nápisy, poté bez utírání nechal zaschnout
3. Opakovaně mokrým štětcem táhl z potištěné červené plochy směrem na nepotištěnou.
4. Vodová barva na přechodu barvy a nebarvy

Na druhou stranu papíru se to propilo takto:
Obrázek

Poté jsem zkusil po narýhování ohnout potištěnou plochu o cca 90° a pak zkusil retušovat vodovkou. Takhle to dopadlo:
Obrázek Obrázek

No a úplný vysledek, když jsem to celé nechal asi 5 minut vyschnout (sami můžete vidět, že k žádným zásadním průserům nedošlo, takže happy ending :D )
Obrázek

Na závěr jsem byl překvapený, že k tak razantnímu rozpíjení, nebo rozpouštění potištěných ploch nedošlo. Spíš než barvy vám to prohne/prohloubí papír.
Takze nějaká nevinně ukáplá kapka, nebo přetáhlá ratuš s tiskem nic moc brutálního neudělá. Navíc jsem si tím dokázal, že bude asi lepší použít 160g a silnější papír.
Ve výsledku jsem si zase trošku oddychl, že jsem si koupí tohodle stroje nenaběhl. ;)
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Tisk modelů

Příspěvek od Saskardin »

No, ja ako amatér som začal tlačiť ultravysokou kvalitou na lesklý papier a dosť ma to vydesilo, ako brutálne sa to rozpilo samo od seba po vylezení z tlačiarne. Príčinou bol zlý papier v spojení s nezmyselným nastavením.
Následne použitý 160g Mondi matný papier do tlačiarne s štandardným vysokým nastavením kvality - všetko perfektné.
Poučenie - fakt strašne/zásadne záleží na type papiera a nastavení tlačiarne (Epson Ecotank L4106)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“