Tuning lidové architektury

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Colonel32
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 21.2.2013 16:53

Tuning lidové architektury

Příspěvek od Colonel32 »

Zdravím

posledních pár dní si pohrávám s myšlenkou na stavbu nějakých těch roubenek a přemýšlel jsem o tom, jak moc nebo jak ne moc je vylepšovat, a došel jsem k závěru, že by to možná stálo za to shrnout jako ucelený návod, co všechno se dá vylepšovat, jak na to, jaká to má pro a proti a případně, co určitě nevylepšovat, protože to sice k tuningu svádí, ale když to uděláte, bude to logicky blbě. V první fázi tedy předpokládám, že se bude jednat o primárně nějakou diskusi, ze které bude postupně krystalizovat jakýsi ucelený návod.

Považuji za optimální rozdělit diskusi na ucelené okruhy (byť je pravda, že se možná budou prolínat), zatím bych rozdělení viděl následovně:

1) jak na vyblité barvy (u modelů ze staršího ABC, které nevyšly v reedici)
- naskenovat, upravit barvy na počítači, vytisknout
- dobarvit model ručně (anilinovými barvami?)

2) doplňky ze skutečného dřeva
- trámky, z čeho dělat, sirky? nebo existuje lepší materiál? čím je barvit?
- simulace naštípaného dřeva z kousků skutečného dřeva

3) lepší pevnost, trvanlivost
- podlepování dílů
- přídavné chlopně
- lakování modelu

4) vylepšený vizuální dojem
- prořezávání "vzduchu"
- retušování hran
- přepracované chlopně/pořadí lepení/lepení na tupo
- na počítači překreslené prvky
- plastické doplňky (zkopírovaná vrstva)
- leptané/laserem řezané doplňky
- šindelová střecha

5) osvětlení interiéru
- jak udělat okna
- masivní podlepení modelu + zakitování hran
- světlovody

6) terén okolo stavby
- originální papírový terén
- plastický terén
- umělá tráva (posyp, polep, lepty)
- kameny
- bláto
- voda (to možná bude ještě chtít rozdělit)
- sníh
- stromy

7) spojování více staveb do většího dioramatu
- které stavby mohly být blízku sebe a které naopak určitě nikoli
- kudy a kam by vedly cesty?

8) život okolo staveb
- postavičky od železničního modelářství


Jak to zatím vidíte? Povedlo se mi obsáhnout všechno? Nebo vás napadají úpravy, které na seznamu nejsou obsažené vůbec?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Aki »

1 - skenuju, upravuju na počítači
2 - hranolky z model. prodejny
- štípu klacíky
3 - podlepovat určitě, osvědčil se mi chemoprén
- občas, když je potřeba
- nelakuju
4 - každý vylepšení, který model pozvedne, je fajn
5 - ještě jsem nedělal
6 - každej, na co si troufne, návodů a inspirací je tady na serveru spousta
7 - nechápu, co chceš rozebírat, prostě podle logiky...
8 - opět nechápu dotaz - kdo chce, doplní postavičky. kdo nechce, ne...
:)

Všechny tyhle body jsou tady rozebraný, stačí pořádně prolízt fórum, nějak nerozumím tomu, o čem chceš vlastně diskutovat. Každej máme jinej vkus a jinak šikovný prsty, takže je čistě individuální záležitost, jak si s modelem člověk pohraje. Hlavní je, aby se to líbilo tomu, kdo to lepí... :)
Colonel32
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 21.2.2013 16:53

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Colonel32 »

Aki píše: Všechny tyhle body jsou tady rozebraný, stačí pořádně prolízt fórum
Pravděpodobně ano, ale každá někde jinde. Nikde jako celek. A pokud chci model postavit, potřebuju nějak pořešit každou z nich zvlášť tak jako tak. Takže minimálně pro mne to stejně je jakási osnova.
Aki píše: nějak nerozumím tomu, o čem chceš vlastně diskutovat.
Shrnout, jaké jsou možnosti.
Aki píše: Každej máme jinej vkus a jinak šikovný prsty, takže je čistě individuální záležitost, jak si s modelem člověk pohraje. Hlavní je, aby se to líbilo tomu, kdo to lepí... :)
Možná bych zkusil trochu odbočit od modelů. Jedním z nejzásadnějších momentů pro mne během poslední doby bylo přečtení knížky Zrozeni k běhu/Born to run, a především tvrzení že člověk je evolucí stvořen k vytrvalostnímu běhu, ale hlavní problém lidí je v tom, že běhají špatně. Vzhledem k tomu, že jsme vynalezli obuv, která umožňuje bez problémů došlapovat na patu, automaticky to děláme i při běhu, na což ale náš kloubní aparát není stavěný. Tak jsem se rozhodl dané myšlenky aplikovat v praxi a snažit se při běhu dopadat na přední část chodidla a dopružit dopad patou. Problémy s koleny, které jsem do té doby s běhámím vždycky měl, zmizely jako mávnutím kouzelného proutku. A fascinovalo mne zjištění, že to že něco dělám celý život ještě neznamená, že to nedělá úplně špatně.

Takže zpátky k tématu, to je důvod, proč jsem chtěl celý proces stavění lidové architektury rozebrat... od základů. Protože si myslím, že je možné, že já, nebo někdo jiný děláme některé věci špatně nebo neefektivně, přitom by se daly udělat jinak a mnohem lépe.

Současně, když se podívám na některý z tvých nebo nebo TEOvo domečků, stane se následující, řeknu si: tohle bych chtěl taky umět. Ale pak si uvědomím, že to vlastně umím. S domkem jako takovým si poradím úplně stejně, jen nevím jak na tu trávu. Ale to že nevím jak na tu trávu mne... paralyzuje. Nevím jak to mají ostatní (kteří netrpí perfekcionismem - strachem z toho, že to uděláte blbě), ale pořád věřím tomu, že takovýto ucelený návod by mohl pomoci i dalším lidem... aby je stavby ostatních lidí ke stavbě inspirovaly, místo aby odrazovaly.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od rybak »

Já myslím, že tě chápu. Přeci jen je to tady diskuzní forum, takže diskuze je na místě.
1. já kupuji tolik vystřihovánek z abc, až najdu tu s nejlepší barvou. Pokud to opravdu jinak nejde, tak ji okopíruju doma na tiskárně, barvy mají potom sytější odstín a ještě si můžu zvolit sílu papíru jakou zrovna potřebuji.

2. různé modelářské profily se dají koupit třeba tady: https://www.peckamodel.cz/produkty/stav ... ve-nosniky" onclick="window.open(this.href);return false;

3. podlepuji. Okopíruju si model černobíle a podlepuji kopii. Tu pak vkládám dovnitř hotového domečku. Nelakuji.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Niraj »

Ahoj,
šlo by toto rozvést?
rybak píše: 3.Okopíruju si model černobíle a podlepuji kopii. Tu pak vkládám dovnitř hotového domečku.
Zajímá mě postup. A rozumím tomu dobře, že pak vyřezáváš 3x? Jednou originál, pak čb kopii a do ní ještě výztuhy?
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od bigpetr »

Postaví se domeček a kde se uzná za vhodné se to podlepí pomocí podlepených dílů z kopie.
Stačí řezat 2x. Jednou originál a jednou podlepenou kopii.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od rybak »

Je to přesně jak píše bigpetr. Často kopíruji vystřihovánku i barevně a tou pak zvýrazňuji například vystouplé dveřní portály, či okna. Taky z barevné kopie můžu využít zapas koloru.
Takže (v závislosti na typu stavby) model kopíruji černobíle pro podlepování zevnitř a barevně pro nalepování zvenku.
Mám tiskárnu Canon, která umí i kopírovat a dost se mi osvědčila. Je to velmi rychlé. Doma mám celou řadu gramáže papíru, od 170g, 180g, 190g, 250g, ....
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od bigpetr »

Až budu dělat nějaký domeček, chci vyzkoušet hustou barvou udělat strukturu omítky. Viděl jsem to u Miových domečků a strašně se mi to líbilo.
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Niraj »

rybak píše:Mám tiskárnu Canon, která umí i kopírovat a dost se mi osvědčila. Je to velmi rychlé
Tu mám taky. Ale barvy se při kopírování velmi rozcházejí s originálem. Např. šedá je dost do hněda. A kopie není tak ostrá. Lepší výsledky už mám, když s ní nejprve předlohu skenuju do PC a pak trošku popošoupnu jezdce barev, kontrastu, jasu... ale stejně to není ono.

@Aki
píšeš, že při vyblitých barvách předloh je skenuješ a pak barvy upravuješ v PC. Skenuješ to taky na multitiskárně, nebo máš nějakej fajnovější skener? A jaký program používáš pak na úpravu barev ?

No a pak je tu ještě závěrečný problém s tiskem, že tiskárna nevytiskne barvy tak, jak je vidíme na monitoru. Takže až se snažíš, jak chceš, stejně část práce vniveč.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od bigpetr »

S trochou snahy se dá nastavit color management aby tisk odpovídal co nejvíc tomu co je viditelné na obrazovce. Pokud to program, ve kterém se graficky upravuje podporuje. V domácích podmínkách to nikdy nebude stoprocentní, protože monitor většinou neumí dostatečně zobrazit všechny barvy, ale aspoň něco.
Colonel32
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 21.2.2013 16:53

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Colonel32 »

Chvíli jsem zvažoval, kde začít, a nakonec jsem došel k závěru, že nejlepší bude začít u zdroje :-)

Takže jsem si v neděli udělal výlet do Zubrnic, abych si roubenky obhlédl naživo (interiéry jsem bohužel z rozhodnutí pana plukovníka navšívit nemohl), ale prostudoval jsem si je (a částečně zdokumentoval, viz: colonel32.rajce.idnes.cz/Skanzen_Zubrnice ). Hlavně mi šlo o to, jaké detaily mohu dělat plastické a jaké bych naopak dělat neměl, protože věc je v reálu placatá.

Při této příležitosti se zeptám do davu, máte někdo nějak nafocené další skanzeny? Do větších detailů? Můžete se podělit o galerii?
Uživatelský avatar
papergeorge
Příspěvky: 29
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: porad Liberec :-(

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od papergeorge »

V Liberci existuje jistý pan Licehamer. Původně plastikový modelář, nyní staví novostavby historických budov Liberecka. Vyhledává i podklady a hraje si ve velkém. Možná poslouží jako inspirace. Stačí zadat "modelář Licehamer" a vyskočí toho spousta. Akorát to není moc papírové.

https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=335&t=80721" onclick="window.open(this.href);return false;

https://liberec.rozhlas.cz/stare-rouben ... -z-8202387" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Tuning lidové architektury

Příspěvek od Aki »

@Aki
píšeš, že při vyblitých barvách předloh je skenuješ a pak barvy upravuješ v PC. Skenuješ to taky na multitiskárně, nebo máš nějakej fajnovější skener? A jaký program používáš pak na úpravu barev ?

No a pak je tu ještě závěrečný problém s tiskem, že tiskárna nevytiskne barvy tak, jak je vidíme na monitoru. Takže až se snažíš, jak chceš, stejně část práce vniveč.
Skener mám asi 100 let starej, funguje ale dobře. Myslím, že na to postačí jakejkoliv, pokud má člověk možnost potom obrázek v něčem upravit. Používám Photopaint, kterej je součástí balíčku Corel. Dají se v něm pomocí klonování třeba i celkem jednoduše odmazat rušivý lomový čáry, nebo tiskový vady. Z tiskárny barvy nikdy nevylezou na první dobrou jako originál, je potřeba trochu laborovat a upravovat nastavení barev, aby se k tomu člověk aspoň přiblížil. Hlavně u hnědý je to někdy pěkná alchymie. :)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“