Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Vaše bláznivé modely a „šílenosti“ - samozřejmě z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

Málo se ví, že klasické filmy s Vinnetouem se měly původně natáčet na jižní Moravě. Byl vybrán hlavní hrdina z Vlčnova a dokonce složena ústřední píseň.

Ovšem během první kamerové zkoušky zasáhl nastrojený Pierre Brice, který preferoval Chorvatsko a Plitvická jezera... nakonec teda bylo po jehom, no... škoda, mohl to bét betelné kósek...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Vlčnovský šohaj
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 20/22 (červen 1978), reedice: č. 16/39 (duben 1995)
Rozsah: 1,25 str.
Lepeno: z ábíčkovského originálu z 1. vydání v dubnu-květnu 2020, dokončeno 16. 5. 2020

Začínám touto figurkou z jednoho prostého důvodu - nevzpomínám si, že bych ji kdy viděl slepenou. Čili nastal čas ji konečně vidět ;).

Vlčnovský šohaj je nejsložitější kreací z řady krojovaných figurek Richarda Vyškovského. Skládá se hned ze dvou figur: šohaje a koně, na kterém borec sedí.

Figurky šohaje i koně jsou bohatě nazdobeny pro slavnostní jízdu králů ve Vlčnově (Zlínský kraj). Ozdobné čabraky a fábory se nemusí na figurku koně lepit napevno, ale jen nasadit. Po odstrojení může kůň pózovat na pastvě s figurkou pasáčka z ABC č. 7/22 (reedice č. 6/30 a 12/39).

Model jsem slepil z 1. vydání, jelikož má, myslím, lepší barvy než vydání opakované. Figurku koně jsem uvnitř zpevnil podlepením a několika vzpěrami, aby šla bezpečně uchopit:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě drobná krabička – figurky se do ní vejdou se šohajem sesazeným z koně:
Obrázek Obrázek

Jedou k nám, jedou k nám, Jízdou králů jedou k nám... ;)

Obrázek Obrázek Obrázek

Toť z Vlčnova vše. Na shledanou u dalších figurek! 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

I na Strakonicku si všimli, že dnes slaví 71. narozeniny bubeník skupiny Queen, Roger Taylor. Grats! 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Strakonický dudák, blatská nevěsta, pasáček z jižní Moravy
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 7/22 (prosinec 1977), reedice: č. 6/30 (listopad 1985) a 12/39 (únor 1995)
Rozsah: 1 str.
Lepeno: z ábíčkovského originálu z 1. vydání v květnu-červenci 2020, dokončeno 26. 7. 2020

Obrázek Obrázek

Jak již naznačil strakonický dudák oslavně hrající Kvíny výše 8-), sestavil jsem první trojici ze série krojovaných figurek R. Vyškovského. Měl jsem k tomu závažný důvod: při stavbě vlčnovského šohaje jsem se v jeho návodu dočetl zajímavůstku: že totiž šohajův odstrojený kůň může pózovat i na pastvě s pasáčkem z ABC č. 7/22! Takže jsem dostal novou motivaci ke stavbě - udělat fotku na pastvě.

Pasáčkovi jsem drobně dopracoval nohy, aby na pastvě vypadal aspoň trochu jako chlap 8-) - zahrál jsem si na Mistra RV a domaloval vnitřní strany nohou, které byly původně jen ve formě jednolitého kvádříku:

Obrázek Obrázek

Aby byla figurka stabilnější, vlepil jsem jí do nohou závaží, matičky M6 - vejdou se tam tak akorát.

Dokonáno jest, včetně drobné krabičky. Figurka dudáka je vysoká 9 cm, použité měřítko je tedy cca 1:20.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

... a konečně idylka na pastvě. Když porovnám velikost zvířete a toho trpajzlíka, co ho jakože pase, musím říci, že pasáček má docela odvahu 8-) :

Obrázek Obrázek

Kolega Michal Medium mi už psal, že tušil, že kůň je obojživelník, ale až nyní vidí jasný důkaz - žábry na bocích oře! 8-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od kaktusak »

Stando ty jsi se nám dal na folklór . Toho Vlčnovského šohaja musím ukázat příteli mé dcery . Jak mi to popisovala tak předminulý rok tam taky pobíhal v kroji a ze šavličkou . Možná málokdo ví že Vlčnov má vypracovaný systém , aby nezanikla tradice, tak všichni kluci , když mají dovrší 18 let musí ten rok dobrovolně povinně do kroje a dělat družinu " královi" .

A slepené to máš krásně .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

Záběr z á-bé-spíše-céčkového horroru Geocaching na Chodsku:

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Standa F. »

Není nad kvalitní podklady 8-) :

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Krojované figurky / Richard Vyškovský, ABC

Příspěvek od Aki »

Miluju tvůj smysl pro humor :D
Odpovědět

Zpět na „Kuriozity / Crazy oddities“