KRYPTEX - vlastní tvorba

Vaše bláznivé modely a „šílenosti“ - samozřejmě z papíru
Odpovědět
Balda
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014 0:28

KRYPTEX - vlastní tvorba

Příspěvek od Balda »

Zdravím všechny papíráky. K modelaření jsem se vrátil po více jak 20 letech, tak se zatim rozcvičuju. Zatím jsem slepil Leichttraktor z WoT v měřítku 1:50 - podle návodu hotovo, ale podle mě to ještě chce nějaké detaily.
Při brouzdání po internetu mě zaujaly modely kryptexu, tak jsem si řekl, že bych něco takového vyzkoušel, ale vlastní konstrukce. Jako konstrukční materiál jsem použil vlnitou lepenku tl. 1,5 mm a to kvůli pevnosti, kterou získá při vytvarování - když už má kryptex skrývat nějaké tajemství, měl by něco vydržet. Kryptex bude mít 5 dialových koleček - desetiúhelníků, průměr bude cca 6 cm a délka 14 cm. Zatím mám vyřezaná žebra.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: KRYPTEX - vlastní tvorba

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj, vítej mezi náma :)
Vlnitou lepenku ti moc nedoporučuju, podle mě moc pevná teda není a lepší je ta strojní. Tady ti to možná bude fungovat, ale třeba tatru (nebo co budeš lepit dále) bych s tím rozhodně nepodlepoval. Ohýbá se to a po zatížení mění tloušťku.

Jinak ale přeju ať to lepí ;-)
Balda
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014 0:28

Re: KRYPTEX - vlastní tvorba

Příspěvek od Balda »

Na podlepování modelů lepenku nepoužívám, ale trošku jsem si s tímhle materiálem hrál a pokud ji naohýbáš a poslepuješ tak, aby byly vlnky v různých směrech, tak je opravdu pevná. Zkoušel jsem třeba kostku o hraně 5 cm z pětivrstvé lepenky (dvě různé tloušťky vlnek) a při zatížení 30 kg zůstala neporušená. Taky jsem měl jedno testovací dialové kolečko na kryptex a to udrželo na stojato na plošce 2 x 1,6 cm zatížení 10 kg ... 13 kg bylo osudových :D

Ke kryptexu jsem se dostal až dnes. Vnitřní obvody žeber jsem napustil sekundovým lepidlem, přitom se mi lepidlo rozpilo a na žebrech udělalo mapy, ale na funkci to nebude mít vliv, bude to schované. Vyrobil jsem obvodové pásky pro dialová a krajní kolečka, popsal jsem je variantou na čísla (kdo jezdil na tábory, pozná obdobu šifrovací tabulky nebo rozložení čísel na klávesnici telefonu) a začal je slepovat s žebry. Konce obvodových pásků jsem zatím nelepil, tohle budu dělat až po vlepení žeber z druhé strany. Na dialových kolečkách jsou žebra mírně zasazená dovnitř, protože mezi jednotlivými kolečky budou podložky, které budou díky osazení v kolečkách schované.
Na poslední foto vlevo je krajní kolečko.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kryptex nechám v barvě lepenky,povrch jenom jemně stříknu matným lakem.
Balda
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014 0:28

Re: KRYPTEX - vlastní tvorba

Příspěvek od Balda »

Konečně jsem se zase dostal k lepení. Dokončil jsem dialová kolečka a levé krajní kolečko. Podložky mezi kolečka jsem nakonec vyrobil z kartonu. Lepenka se mi neosvědčila, protože prstence podložek jsou široké 6 mm a na krajích se bortily už při mírném tlaku. Navíc po vyřezání otvoru pro uzamykací ozuby zde zůstal pouze 1 mm, takže to bylo ještě méně pevné. Všechny hotové díly jsem nalakoval matným lakem Very Well a jsou připravené na montáž na centrální trubku, která je ve výrobě.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polotovar centrální trubky
Obrázek Obrázek
Balda
Příspěvky: 7
Registrován: ned 14.9.2014 0:28

Re: KRYPTEX - vlastní tvorba

Příspěvek od Balda »

Dokončil jsem centrální trubku a umístil ji na své místo.
Obrázek Obrázek

Zkusmo nasazená dialová kolečka. Některé podložky budu muset mírně zbrousit.
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kuriozity / Crazy oddities“