Kukačky / ABC, ŠOK - HOTOVO

Vaše bláznivé modely a „šílenosti“ - samozřejmě z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kukačky / ABC, ŠOK - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Kukačky "Klenoty"
Autoři: Václav Šorel, František Kobík (ŠOK)
Vydavatel: ABC č. 14 / roč. 16 (vyšlo 24. 3. 1972)
Měřítko: Neuvedeno (rozměry ozdobného čela hodin: 90×135 mm)
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 24 číslovaných, 26 nakreslených vystřihovacích + nepapírové díly
***********
Tento klapkobřinkostroj ze starého ábíčka možná znáte od vidění. Docela rád bych se podělil o dojmy a zkušenosti s někým z vás, kdo se do těchto paper cuckoo clock někdy pustil a jak dopadl 8-) .
Pár letitých originálů nechávám v archivu, lepím z nijak neupravované kopie vytištěné matně na inkoustovce na papír 160 g.

Obrázek

Nesu si v sobě po desítky let zážitek z dětství, kdy jsem se do této pohyblivé vyčihovánky pustil - a nezvládl ji. Příliš tuhé podlepení, které jsem provedl na kartón z krabice od bot, bylo příčinou, že hodiny skončily v peci. Po letech se k traumatickému zážitku vracím - vlasů méně, zkušeností více, odhodlání stejné.

Obrázek Obrázek

Při stavbě čeká na stavitele několik čistě mechanických pastí (samotná vystřihovánka je zpracována dobře) - pastí v tom, co se má hýbat a co ne, kde má být tření a kde volný chod, co kde vypodložit a kam nalepit ...

Obrázek

Návodná kresba v podobě kolmého strojnického řezu vyžaduje trošku nadhledu a improvizace - jako školáček-třeťáček bych asi neměl šanci vše sestavit, i kdybych model nezvoral fest podlepením.

Obrázek Obrázek

Ovšem jinak se hýbe vše, jak bylo autory zamýšleno:

• Závaží jde dolů a roztáčí vačkový hřídel (válec)
• Zarážka na čele válce brnkne 1× za otáčku o kyvadlo, které se tímto afektovaně rozbimbá. Úder zarážky o kyvadlo vyluzuje při troše představivosti i ono „tikání“ avizované ve vystřihovánce
• Vačka zvedá kukačku a ta tím decentně vykukuje z hodin – kukačka se musí kývat na své osičce lehce, aby jen vlastní vahou zase klesala
• Válec je pevně spojen s osičkou a ta opět pevně s velkou hodinovou ručičkou, která se otáčí spolu s válcem (malá ručička je jen nakreslená). Zatímco pohyb kukačky je prima, velká ručička sviští jako pominutá.

Myslím, že se autoři mýlí, když píší, že „těžší závaží má jít pomalu dolů“ – pomalu nemůže jít. Jakmile závaží (do kterého dáte např. broky nebo matičky) překoná řadu třecích prvků v hodinách, nastane skokové zrychlení a závaží se řítí dolů rychle – gravitace prostě nepůsobí „pomalu“.

Méně zběsilého chodu chronometru lze dosáhnout tak, že za závaží potáhnete rukou 8-) .

Obrázek Obrázek

Na důkaz pohybu možno popatřiti na drobné video 8-) - je součástí podrobného reportu na webu Papírové archeologie. Vícero fotek slepených hodin tamtéž, v Galerii.

Obrázek Obrázek

Závěrem: Hezká "3D-kresba" pana Kobíka, zajímavá mechanická hračka - ale jen pro trpělivější nátury ;) .
Odpovědět

Zpět na „Kuriozity / Crazy oddities“