TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70 / Hotovo

Fantastika a ostatní modelové kategorie

Moderátor: tata

Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70 / Hotovo

Příspěvek od Jan Koláček »

Rozmýšlel jsem, do jakého modelu se pustit. Nejdřív jsem chtěl postavit něco na čtyřech kolech, ale nakonec jsem si řekl, že udělám radost synkům a slepím něco ze Star Wars. Volba padla na krásný model od autora UHU02, který tady určitě není neznámým.

Kdo by si chtěl něco přečíst o strojích impéria, může třeba tady: https://en.wikipedia.org/wiki/TIE_fighter
Je to sice anglicky, ale dá se použít např. překládání webu skrz Chrome.

Začal jsem dle návodu, který má na stránkách UHU02.
Postup stavby jsem také našel tady: http://www.papermodelers.com/forum/alte ... nterceptor.

Pár prvních fotek:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím vše...
Naposledy upravil(a) Jan Koláček dne pon 6.11.2017 20:37, celkem upraveno 3 x.
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / 1:?

Příspěvek od Jan Koláček »

Postoupil jsem o kousek dál a slepil vnější část kabiny. Při pohledu na díly jsem z toho měl vcelku respekt, ale musím říct, že to šlo relativně dobře. Je to přesné.
Maličko jsem pak zápasil s tím, abych tam narval kokpit (než jsem se podíval na fotonávod pořádně a zjistil, že má být jinak otočený :) ).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

tak zase příště..
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / 1:?

Příspěvek od bigpetr »

Pěkná práce, budu sledovat. Taky se na něj chystam. Chtěl bych z něho ale udělat Tie-Fightera :) Měřítko je pry cca 1:50
mulda
Příspěvky: 202
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od mulda »

Taky se chystám na Starwarsácký modely, ale toho času je tak málo, že to hezké není :) Zatim to máš super a budu sledovat :)
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od Jan Koláček »

Díky :). Do budoucna bych chtěl mít sbírku starwars modelů. Je jich spousta pěkných a propracovaných. Pravda, toho času moc není. A když se k tomu přidá moje rychlost lepení, tak je to hodně vzdálená budoucnost :D.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od bigpetr »

U mě je to to samý :D . Chtěl bych sbírku modelů z prvního filmu STAR WARS: NEW HOPE (X-wing, Y-wing, Tie-fighter, a možná Vaderův Tie) + AT-ST od UHUa. Falcona ne protože to chci mít všechno v měřítku kolem 1:50 a to by byl Falcon docela macek :lol: .

Ale s tím, jak dlouho už se crcám s X-wingem (včetně dlouhých období vůbecnešáhnutí), tak to bude komplet tak za 20 let :D

Wedge má pěknou závidění hodnou sbírku :D :
Obrázek
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od Jan Koláček »

Opravdu závidění hodná sbírka...krása!

Trefit se do stejného měřítka u všech modelů Star Wars, které bych chtěl mít slepené, by mohl být problém :lol:

Ještě jsem hledal, jestli přeci jen nenajdu někde uvedené přesné měřítko tohoto modelu. To jsem nenašel, takže jsem si oměřil v pdf "křídlo", které má 133 mm. Celý model bude potom jen o fous delší. Když budu brát tu délku 133 mm, vychází mi měřítko okolo 1:72 (skutečnou délku jsem našel 9,6 m)
Pro 1:50 by model musel mít nějakých 192 mm, takže to tak asi nebude...

Hádám, že by to tedy mohlo být spíš 1:70 a celková délka modelu by byla cca 137 mm...
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od bigpetr »

Hmm, tvoje výpočty měřítka dávají smysl, a já žiju v tom že to je 1:50. Měřítko 1:50 bylo odhadnuto na základě porovnání s X-wingem.

Obecně rozměry Tie-strojů nejde určit přesně a v podstatě je prý přesně neví ani tvůrci filmu. Kokpit 1:1 pro natáčení se neshodoval s filmovým modelem. Filmové modely byly údajně v měřítku 1:24, ale někdo taky říká že 1:16. Proto i každý výrobce plastových modelů má Tie-stroje jinak veliký a nedá se říct který je správně. (https://www.rebelscale.com/scale-lists/ ... -analysis/).

Co se ví jistě je, že pro stavbu filmového modelu byla pro trup Tie-strojů použitá koule o průměru cca 13cm. Pokud budeme předpokládat, že měřítko bylo 1:24, tak by měl trup v reálu průměr 312cm.

Mohl by jsi prosím změřit jaký má průměr koule trupu na modelu?
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od Jan Koláček »

Tak v nejširším místě jsem naměřil nějakých 47 mm, což by při měřítku 1:70 bylo 3290 mm...

P.S. Velikost jsem bral odtud: http://starwars.wikia.com/wiki/TIE/IN_interceptor, nebo tady http://www.starwars.com/databank/tie-interceptor
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:50

Příspěvek od bigpetr »

No maji v tom holt bordel :).

Problém totiž je že Tie-figter měl délku 6,3m a nedávno se to změnilo na 9m. Poměr kabiny a "křídel" je u Tie-fightera jasně daný - existuje originální nákres modelu. Takže zvětšením délky se musel logicky proporcionálně zvětšit trup aby to vypadalo jak má.

Tie-Interceptor se nezvětšoval, ten je celou dobu 9,6m. Oba stroje mají mít stejný trup. Což ale teď není možný, když Interceptora nezvětšili.

Pokud pominu zvětšení a budu uvažovat délku Tie-Fightera 6,3m, tak jeho trup přesně odpovídá v měřítku 1:50 trupu tohoto Tie-Interceptora od UHU02. K tomu nesedí délka křídel, která ti správně vyšla v měřítku 1:70.

Pokud budu uvažovat délku Tie-Fightera 9m, tak pak mi vychází že je trup Tie-Interceptora od UHU02 v měřítku 1:70, což pasuje ke křídlům.
Takže jsme se asi dobrali k výsledku: měřítko 1:70. :)

Já se řadím k fandům, kteří nesouhlasím s velikosti Tie-Fightera 9m (vizuelně moc veliký oproti X-wingu) ani 6,3m (moc malý pro pilota). Mě nejvíc sedí délka 7.3m (http://starwars.wikia.com/wiki/TIE/ln_s ... tarfighter) a to je potom trup UHU02 Tie-Interceptora v měřítku cca 1:60 a křídla 1:70. Až budu stavět, budu si muset zvětšit trup i křídla na 1:50 aby mi seděl k X-wingu :)
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70

Příspěvek od Jan Koláček »

Tak jsem upravil měřítko v názvu na cca 1:70
Koukám ale, že problematika je poněkud složitější.

Vcelku hezky se sem hodí replika z Červeného trpaslíka (Škvíra ve stázi) : "Odtud dál to začíná být drobínek nepřehledné..." :lol:
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70

Příspěvek od bigpetr »

:lol:
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70

Příspěvek od Jan Koláček »

Drobný postup.
Dodělal jsem pár serepetiček na spodek a pustil se do horního krytu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Protože mi přišlo, že sedí na trupu hodně vysoko, odstřihl jsem kousek distančního kroužku. Takto mi to přišlo ok:

Obrázek

Potom jsem se pustil do zadní části...

Obrázek
Jan Koláček
Příspěvky: 148
Registrován: sob 21.1.2012 10:42
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70

Příspěvek od Jan Koláček »

Další malý krůček..

Obrázek Obrázek

Nejsem úplně spokojený. Předělávat to ale nebudu. Vnitřní část mi neseděla úplně na 100%, měl jsem to malinko oválné, tak jsem se tomu snažil pomoct. Na dvou místech mi díky tomu vystouply žebra z těch trojúhelníčků.

Pokud budu někdy v budoucnu dělat na tomto základu TIE fightera, tak tuhle část slepím úplně jinak. Příště bych vyztužil, nebo udělal z kartonu ten spodní pásek a ten komolý kužel lepil na něj na tupo (vůbec bych tam nedával to "nosné" žebrování). Potom se daleko snáz uzpůsobí drobná nepřesnost, které případně vznikne..
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: TIE Interceptor / free - UHU02 / cca 1:70

Příspěvek od bigpetr »

Na fotkách to vypadá v pohodě. Díky za tip pro stavbu.
Odpovědět

Zpět na „Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models“