Ledňáček říční / Johan Scherft / 1:1

Fantastika a ostatní modelové kategorie

Moderátor: tata

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Ledňáček říční / Johan Scherft / 1:1

Příspěvek od Tomáš S. »

Po delší době zdravím!

Blíží se již konec roku a já jsem se ještě neukázal s žádným slepeným modelem. V minulých letech tuto funkci plnila 24-hodinovka, dneska tuto roli převezme model Ledňáčka říčního. :lol:

Jedná se o volně dostupný model v životní velikosti od Johana Scherfta ( ZDE ). Model zabírá jednu stránku A4 a je velmi pěkně graficky vyveden - celý je velmi pěkně ručně malovaný. Model zahrnuje i malou rybičku, kdyby si někdo chtěl postavit například i kousek vody, nebo kořist do zobáku - já jsem ji vypustil. Co se týče konstrukce, skládá se z pár dílků a myslím, že se vycházelo z počítačového modelu, ale to těžko s jistotou říct. K modelu je také větvička (taktéž na jedné A4 - tu jsem také nepoužil) a jakýs-takýs návod v angličtině. Na YouTube však najdeme i kompletní videonávod, který se určitě hodí - rozdělený je na dvě části: PRVNÍ & DRUHÁ

Model jsem vytisknul na obyčejný kancelářský papír (80g) domácí inkoustovkou od Epsonu. Co se týče stavby samotné, postupoval jsem podle návodu na YouTube a stavělo se to vcelku dobře. Myslel jsem, že to tvarování v mém podání dopadne daleko hůř 8-) . Případným dalším stavitelům doporučuji hned po vytisknutí zabarvit rub hlavní část těla, nohou a malých koncových černých křidélek. Vzadu ze spodu totiž ledňáček zůstane trochu "otevřený". Já jsem nepřemýšlel a zjistil jsem to, až jsem měl tělo hotové, a tak mi kvůli tomu přibyly jen starosti, každopádně zvládnout se to dalo. Největší oříšek bylo asi spojení ocasu a trupu a největší zrada bylo napojení hlavy na trup - tam jsem tomu musel pomoct :roll: . Ledňáčka jsem nakonec stříknul třemi vrstvami laku z Lidlu pro oživení barev a snad i trochu zpevnění.

Samostatnou částí byl pak podstavec, dá-li se to tak vůbec v tomto případě nazvat. Nechal jsem si vyrobit dřevěné prkénko - podstavec o velikosti 95 x 200 mm z jilmového dřeva (aspoň myslím, že to byl jilm), který jsem dočistil stodvacítkou šmirglem. Zezadu je v prkénku vyvrtána také díra a přes její část je připevněný měděný pásek se zásekem pro skobu/háček (zásek jsem dělal až nakonci, podle toho kam se mi to nahýbalo). Po té jsem si navrhnul jednoduchou popisku, kterou jsem dal do podstavce vypálit laserem (hloubka asi 0,7 mm). Potom jsem uříznul kousek větvičky (myslím, že je to asi nějaká vrba), vhodně ji zbrousil a nalepil k prkénku gelovým sekunďákem. Závěrečnou operací pak bylo přilepení samotného ledňáčka - když jsem hledal vhodnou polohu, tak jsem to na sucho vyzkoušel snad 30x :) - opět jsem použil gelový sekunďák.

Stavba jsem si pěkně užil, nikam jsem nespěchal - celkem mi to zabralo, tak 5-6 večerů. Nakonec byl ptáček pečlivě vložený a zajištěný do krabičky, obalen balícím papírem a celek opatřen velkou červenou mašlí ;) :) . Tak, a teď už fotky...


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pěkný zbytek večera!
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Ledňáček říční / Johan Scherft / 1:1

Příspěvek od mahdy »

Zase něco nového. Moc pěkně slepeno - jako živý.
Odpovědět

Zpět na „Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models“