projekt Firefly / 1:72

Fantastika a ostatní modelové kategorie

Moderátor: tata

Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od Tomys »

Určitě místo bude :-)
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

No super už se těším až to uvidím :D v Brně.
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

Tlačítko Náhled je skvělá věc, ovšem nesmí se pak zapomenout na Odeslat :roll: . Takže ještě jednou...

Záď je dopatlaná a zdá se, že všechno v rámci možností pasuje:

Obrázek

Gravitační rotor, se kterým jsem se patlal tři dny (vinou špatného dělení dílů - teď už je to opravené), by bylo škoda přilepit napevno. Ze šuplíku jsem vyhrabal motor a pár ozubených koleček ze starého kazeťáku:

Obrázek

Skříň převodovky je improvizovaná, ve vystřihovánce nebude - nečekám, že by někdo sehnal přesně ta samá kolečka jako já.

Obrázek

Rohy krabičky jsem musel dodatečně uříznout, v trupu není moc místa. Nejvíc překážejí takové ty prolisy nebo výfuky nebo co to je, které jsou zrovna na tomhle segmentu.

Takhle to vypadá před přilepením posledního segmentu na předním konci:

Obrázek

Veliký trojúhelník uprostřed drží trup pohromadě. Tři malé kladky nesou rotor: horní je poháněná, zbylé dvě visí na pružinách, vylepšují trakci a vyrovnávají drobné nepřesnosti. Ten velký hnědý prstenec je součást rotoru, tmavé cákance jsou od vteřiňáku - bylo potřeba ho vytvrdit a ošmirglovat dohladka, aby kladky nevykolejily.

A výsledek? Funguje to!
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

Když už jsem kvůli chřipce nemohl přijet do Brna ( :( ), využil jsem aspoň čas k dolepení prototypu podvozku:

Obrázek

Bál jsem se, že to těžké monstrum neunese, ale nakonec je to úplně v pohodě. Nepočítal jsem ovšem s povislým zadkem, pod který už se nevejde stabilizátor (nebo co je vlastně ta zakroucená věc zač):

Obrázek

Bude to chtít líp vyztužit stěny nákladního prostoru (spojit vnitřní podlepy do jednoho celku) a o kousek prodloužit podvozkové nohy. Jestli to bude stačit, ověří betaři :P .
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Moc pěkné moc mě mrzí že jsi nemohl dorazit a nemohly jsem tu krásku vydět no škoda :(
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

Progress report: kopule uprostřed trupu a interiér jídelny pod ní jsou hotové a rozeslané k otestování. V zájmu věrnosti předloze jsem musel obětovat fyziku, dveře k raketoplánům na sebe nenavazují a do toho na pravé straně by se muselo lézt skrz ledničku :roll: . Co se dá dělat, show must go on, takže na to kašlu a jede se dál.

Teď čísluji díly stabilizátoru, kreslím k němu návod a opravuji zapomenuté chybky, za den dva to bude hotové. Pak se pustím do poslední zbývající porce rýsování v oblasti mezi jídelnou a kokpitem. Začíná to být napínavé, cíl se blíží! :lol:

Na viděnou na Chodově!
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Ahoj chtělo by to dát nějaké foto :)
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

S fotkama je to těžké, když to ještě nikdo neslepil :) . Aby se neřeklo, tady je aspoň nová verze boku přídě - změnilo se pár tvarů a úhlů a přibyly 3D žaluzie:

Obrázek

Žaluzií si hardcoristi vůbec užijí habaděj, nahoře za kabinou je podobných výdechů ještě šest. K tomu nějaké ty vrstvené panely, prolisy, žebra a vůbec greeblový ráj (nebo peklo, záleží na úhlu pohledu). Trochu potíž bude se zapuštěnými přechodovými komorami na bocích, protože je kvůli vnitřní konstrukci nákladního prostoru není kam zapustit. Ale to se nějak vyřeší, přinejhorším budou placaté.

Při současném kursu a rychlosti bude základ modelu hotový do konce tohoto týdne. Pak ještě doladím grafickou úpravu povrchů a hodím si korunou, jestli radši ještě slepit celý ověřovací prototyp, nebo to risknout a rovnou začít vybarvovat :D .
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od Tomys »

Viděno živě na Chodově a je to fakt moc pecka....
Uživatelský avatar
skrlub
Příspěvky: 9
Registrován: ned 20.4.2014 21:34

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od skrlub »

I já koukal na Chodově. Opravdu paráda. I když na mě moc velké. Stovka by byla ideální :P
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

V květnu jsem si dal od rýsování pauzu, teď se zase rozjíždím. Detaily v nákladním prostoru jsou hotové, teď si radši ověřím, jestli vůbec půjde slepit :) . Takže tohle je dno:

Obrázek

Zleva: vnější plášť částečně podlepený kartonem, prostřední kartonová vrstva a vnitřní nosný plát podlepený 3mm vlnitou lepenkou. Ještě teď mě od řezání bolí prsty :) .

Po slepení to vypadá takhle:

Obrázek

Drobnosti vystupující nad povrch přilepím až nakonec, teď to potřebuju mít dokonale placaté.
Nepodařilo se mi objevit žádný dobrý způsob slepování kartonových mřížek, ale zato jsem prozkoumal hned několik slepých uliček :lol: . Herkules nefunguje - buď zateče úplně všude, nebo vám na jednom konci zaschne dřív, než se dopracujete ke druhému. Suché šroubovací lepidlo je taky na houby - mřížka ho doslova žere, díry jsou pak toho lepkavého slizu plné a všechno kolem se upatlá. Když se tyčinkou jen tak bez šoupání "tupuje", dá se udržet čistota, ale těžko říct, jestli to bude držet. Ideální by asi bylo lepidlo ve spreji nebo nějaký pomalu tuhnoucí epoxid.

Zatím řežu a lepím ostatní stěny, časem přihodím další fotky.
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Super hodně tuning to já mám rád :)
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

Jaký tuning? Tohle je bez úprav, přímo z vystřihovánky :lol: . Každopádně něco tak zabugovaného už jsem dlouho nestavěl. Ještě že jsem nepospíchal s texturami :roll: .

Nákladní prostor zvenčí:
Obrázek
Zadní stěna je jedna velká improvizace, na obrazovce ani na výkresech se nikdy neobjevila.

Přední stěna byla nejtěžší:
Obrázek
S ohýbáním kartonu jsou vždycky potíže. Tady se k tomu přidal ještě nevhodný tvar (víc děr než papíru, není to za co chytit) a navíc ty ohyby mají tvořit viditelné vnější hrany. Musím výztuhy předělat na oddělené placky, aby se ohýbal jenom nepodlepený papír.

Takhle to vypadá zevnitř:
Obrázek
Ten šedý karton je výše zmíněné hororové místo, vlnitolepenkové výztuhy jsou v pohodě. Rampa se sklápí na osičce z drátu.

Další krok: vylití koutů tavným lepidlem, aby se stěny pod zátěží okolo hran neboulily. Pak tam šoupnu interiér. Už je z větší části hotový, jenom zatím nestojí za fotku.

Mimochodem, narazil jsem na docela použitelné lepidlo pro lepení těch kartonových mřížek: Soudal FixAll. Je to univerzální instalatérský lepidlotmel (původně jsem ho kupoval kvůli něčemu jinému, není zrovna levný), hustá bílá kaše, co schne 24 hodin bez ohledu na tloušťku vrstvy. Takže je spousta času na dokonalé nanesení, sesazení a otření přebytků. Jenom se to musí nechat schnout pod pořádnou zátěží, jinak se to neslepí rovnoměrně a všude.
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od B@F »

Poslední čerstvě dorýsovaná sada dílů jsou solární panely:

Obrázek

Obrázek

Neptejte se mě, k čemu loď s atomovým pohonem potřebuje solární panely a jak to, že se při průletu atmosférou neutrhnou :roll: .

Pokračování za týden.
mirektuner VZ SKODA
Příspěvky: 579
Registrován: ned 22.1.2012 19:28

Re: projekt Firefly / 1:72

Příspěvek od mirektuner VZ SKODA »

Moc pěkné budu se těšit na další pokrok ;)
Odpovědět

Zpět na „Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models“