Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec / 1:XX

Fantastika a ostatní modelové kategorie

Moderátor: tata

Odpovědět
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec / 1:XX

Příspěvek od ofeckin »

Parní slon (vynález J. Verna)
Autor vystřihovánky: Ladislav Badalec


Obrázek
Zemí šelem, původní ilustrace Léona Benetta [Wikipedia.org]

Ocelový slon (sestrojený Ing. Banksem) poháněný parním strojem fungoval jako tažná lokomotiva výpravě po severních částech Indie. Tento kráčející (a dokonce i plovoucí) kolos za sebou táhl dva pojízdné obytné bungalovy. Jako komín této silniční lokomotivě sloužil pochopitelně chobot.
Na konci knihy se slonovi stane nemilá věc, tak doufám, že mě vystřihovánka nezdeptá natolik, aby následovala knižní předlohu :)

Rozhodl jsem se slepit vystřihovánku tohoto slona, která vyšla v roce 1997 (mj. u příležitosti pětiletého výročí vzniku firmy ČEZ) ve speciálu ABC Dramatické momenty energetiky. Beru to jako bojovku k naučení se pracovat s jinými než ryze krabičkoidními spatlánkami. Naštěstí jsem postižen jakous-takous prostorovu představivostí, tak zhruba tuším, co z toho nakonec vyleze za tvary :)
Slon je navržen taktéž jako děkovací kasička (po vhození mince zakývá hlavou).

Pro pořádek ještě fotka originálu, mám ho dokonce dvakrát.
Obrázek
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec /

Příspěvek od ofeckin »

A teď k vlastní stavbě. Vzhledem k astronomické kvalitě papíru (lze přes něj bez problémů sledovat noční oblohu) je nutné některé díly více či méně podlepit. Něco jsem podlepoval na kanclpapír, větší díly dokonce 160tkou offsetem. (Tenčí nebyl po ruce. Samozřejmě je potom nutné "sloupnout" chlopně, aby nevznikaly rozměrové nepřesnosti.)

Postupuji téměř podle návodu, slepil jsem tělo a nohy. Při lepení nohou se projevila poměrně velká nepřesnost - vzájemně nesedí obvody dílů. Díly směrem od země vzhůru jsou delší a delší, proto nenavazují jednotlivé "spáry".

Obrázek Obrázek

Postavení na nohy probíhalo při Euru, zřejmě proto má slon nožky do "O" jako fotbalisté. Lépe se mi to nepovedlo, celek by se kýval. Přední nohy jsou ještě horší, tak je sem ani nedám :|.

Obrázek Obrázek

Příště horní strana trupu.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec /

Příspěvek od ofeckin »

Mám slepený baldachýn. Šlo to docela v pohodě. Zatím nasucho, přední část krku mi moc nesedí. Raději oproti návodu slepím všechny dílčí celky zkusmo skládané nasucho a zkompletuji to až nakonec. Tu tmavěji červeně zaretušovanou hranu asi ještě lehce vezmu bílou vodovkou, ale v reálu to není tak hrozný jako na fotce.

Obrázek Obrázek

Příště věž ("kabina").
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec /

Příspěvek od ofeckin »

Tak si s tím pomalinku hraji. Času teď moc není, v práci je toho hodně, navíc jsou prázdniny, autobusy jezdí jednou za život, tak se přepravuji na kole a po frekvenčním výšlapu na Líšeň občas není chuť.

Objevil jsem ve vystřihovánce chybu. Díl tvořící špičku kopule je příliš malý. Přemýšlel jsem, jestli ho zvětšovat nebo komplet překreslit. Nakonec jsem zaretušoval kousek kopule, zdá se mi to tak nejlepší.

Obrázek Obrázek Obrázek

Skládám to k sobě zatím nasucho. Hlavu zkompletuji, až budu mít komín a šachtu si nechávám, až budu mít půl dne volna na nalepení baldachýnu k trupu, bude si s ním potřeba trochu pohrát. Ale nejde o nic, co by papír nesnesl.

Obrázek

Příště kompletní hlava.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec /

Příspěvek od ofeckin »

Tak jo, léto přecpané prací, taháním kletru po horách a Trutnova je za mnou a v sobotu bylo počasí pro kolo lehce nepříznivé, tak jsem s tím trošku hnul.

Obrázek Obrázek

Slepil jsem chobot a dotáhnul sloní hlavu. Všechno šlo jako po másle.

Obrázek

Až bude zase hnusně, začnu to kompletovat.
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: Parní slon (vynález J. Verna) / ABC, Ladislav Badalec /

Příspěvek od ofeckin »

Ahoj, tak jsem s tím konečně trochu hnul. Dodělal jsem drobnosti jako je chomout, schůdky apod. Nachystané dílčí celky už byla radost poskládat dohromady :)
Občas bylo potřeba něco seříznout či přihnout, přičítal bych to zejména své nešikovnosti. Vyjma dílu hrudi, který byl potřeba malinko přiříznout v oblouku nohou. Na fotce je to ukryté ve stínu 8-).

V nejbližší době nebudu mít při ruce zrcadlovku, tak aspoň jednu ochutnávku. Pořádné fotky budou někdy výhledově (ale budou ;) ).

Obrázek

Abych to shrnul - vystřihovánka pana Badalce si určitě zaslouží pozornost pro své nekrabičkoidní tvary, celkově vše při troše dobré vůle sedí a pokud by to slepil někdo, kdo opravdu lepit umí :D , bude slon důstojnou ozdobou vytrínky. Sám jsem v tom napáchal pár drobných chyb, které sice oko odborníka dráždí...
Odpovědět

Zpět na „Sci-fi, fantasy a ostatní papírové modely / Sci-fi, fantasy and other paper models“