Parní lokomotiva 310.091 / A. Cupák / 1:25 - TEST

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Parní lokomotiva 310.091 / A. Cupák / 1:25 - TEST

Příspěvek od mahdy »

V únoru 2018 mě oslovil zdejší člen fóra, v té době začínající autor, jestli bych nešel do zkušební stavby jeho modelu. Když mi poslal náhledy stránek s modelem a návodnými kresbami, tak mi málem vypadly oči z důlků a řekl jsem si, že taková výzva se neodmítá.
Model je vytvořený v jednodušší i složitější verzi s obrovským množstvím detailů, které občas hraničí se slepitelností, ale jde to. Když to zvládnu já, tak už to dá každý :lol: V současné době jdu se stavbou do finále. Všechno neuvěřitelně sedí a je radost model lepit. Pár chybiček se samozřejmě našlo, ale proto se zkušební model lepí, aby se vychytaly a do prodeje šla dokonalost sama.
Tady pár fotek, jak to všechno začínalo:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Aby to bylo pro začátek zajímavější, tak jsem záměrně neuvedl název modelu a ani autora. Takže jaký model že to lepím :?: Z tipování jsou vyloučeni členové KMK Kyjov, autor a budoucí vydavatel modelu ;)
Naposledy upravil(a) mahdy dne ned 30.8.2020 17:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: xxx/xxx/1:25 - testovací stavba

Příspěvek od JoskaM »

Jasně štefíno a krysa, ale nevím proč tam máš komín jak z parní lokotky! A štefíno to vůbec není začínající člen...Máš to Mahdy nějaký zmatený :-)
Těším se na odhalení i tvojí práci.

aby se neřeklo zkouším "bejček" 442.0
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: xxx/xxx/1:25 - testovací stavba

Příspěvek od mahdy »

Dobrý tip Josko, ale je to těsně vidle :lol:
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: xxx/xxx/1:25 - testovací stavba

Příspěvek od AmatER »

Jasnej kafemlejnek. Kdyby to nemělo baňatej komín, nýbrž Prüssmannův, tak bych tipoval 310.0134, ale takhle tipovat nebudu ;) Ať se to podaří!

Btw. na kolech by chtělo zvýraznit obruče kovovým finišem i z boku.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: xxx/xxx/1:25 - testovací stavba

Příspěvek od pan Tau »

To bude kafemlejnek, tři nápravy a baňatý komín. Potěšilo by, kdyby to byla jaroměřská 310.006.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Parní lokomotiva 310.091/ A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od mahdy »

Dobře kluci, vyhráváte každý pytlík uhlí, ale musíte vydržet do Mikuláše :lol:
To AmatER : Lepím to jako čistostavbu podle toho, jak mi to naservíroval autor ;)
Pan Tau : Jak vidíš, tak podle čísla to jaroměřská není. Letos jsem měl tu čest navštívit výtopnu v Jaroměři a je tam spousta kousků, které by stály zato vymodelovat je z papíru ;)
Takže je to Kafemlejnek od Aldy Cupáka :!: :!: :!:
Zde pár fotek, jak vypadá stavba k dnešnímu dni:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Už mám hotový i parní dóm a spoustu drobotiny, ale tu tam naplácám až na závěr.
No a teď bych nechal prostor pro pana autora, ať vám řekně něco víc....
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od AmatER »

Tyjo, dokonce se ssací brzdou ;) Ta žlutá barva pákování rozvodu je taky dost divná, ale budiž, namíchat něco, co splní optický požadavky ocelověšedo-vazelínonažloutlo-špinavý reality a bude realizovatelný v tiskárně bude celkem oříšek.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od JoskaM »

Ač syn železničáře, zkusit jsem musel, krásná stavba....
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od Alda C. »

Zdravím vespolek,

tedy pár slov - na modelu jsem začal pracovat někdy kolem roku 2012, s přestávkami to trvalo cca 7 let. A protože jsem před tím o železnici nic moc nevěděl, bylo nutné si postupně spoustu věcí nastudovat. Také pracovní postupy při tvorbě modelu jsem postupně upravoval a zjednodušoval. Další modely snad už zvládnu rychleji 8-) .

přidám pár doplňujících údajů k vystřihovánce:
:arrow: model 17x C4 (14x C4 s díly, 2x C4 s žebry, 1x C4 s dráteničinou)
:arrow: návodové kresby 11x C4
:arrow: celkové pohledy 3x C3

Model nebude mít psaný návod (ale třeba mě mahdy překvapí :) ), vše by mělo být pochopitelné z návodovek. K modelu doufám budou i laserem pálené díly (to budu teprve řešit). Loko se bude dát postavit v jednodušší nebo složité verzi, ale i ta jednoduchá je dost složitá 8-) . Mahdy staví full verzi jako čistostavbu, aby dokázal, že to je slepitelné. Půjde-li vše dobře tak model vyjde (tištěný offsetem) už před Vánoci, ale pravděpodobněji asi někdy až po Novém roce 8-) .

Zde pár obrázků jak bude lokomotiva vypadat. Odborníci určitě najdou chybky či nesrovnalosti, a samozřejmě budu rád za zpětnou vazbu, abych se jich pro příště mohl vyvarovat.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A stránky s díly a návodovkami:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
AmatER píše: ... na kolech by chtělo zvýraznit obruče kovovým finišem i z boku ...
Díky za připomínku, na modelu to upravím.
AmatER píše:... Ta žlutá barva pákování rozvodu je taky dost divná, ...

To máš pravdu, měla/má to být barva zašlá bronzomosaz, ale čím víc se dívám na mahdyho fotky, hlodá ve mě myšlenka to ještě nahradit za nějakou variaci šedé/šedomodré, aby to tak nezářilo. No uvidíme...
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od kaktusak »

Parádní počin pánové .
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od AmatER »

Alda C. píše:... měla/má to být barva zašlá bronzomosaz, ale čím víc se dívám na mahdyho fotky, hlodá ve mě myšlenka to ještě nahradit za nějakou variaci šedé/šedomodré...
Čistě šedou ani šedomodrou bych nedával, ten nažloutlý nádech by na klaccích být určitě měl.

Před x lety jsem si nafocoval při nějakém náhodném výskytu v Lužné rozvod a pojezd na 313.432. Pálilo sluníčko...
Obrázek

Obrázek

Po srovnání ve fotošopu to vypadá asi takto:
Obrázek

Obrázek

Vhodný odstín se teda hledá dost blbě, bude to chtít graficky-patinérskou práci a barevně to rozbít, jak to je ušmudlané.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od hank »

Okolky by měly být i z boku v barvě kovu, vlastní kola, paprsky a protizávaží natřené černě, konce os, na nichž jsou kola naražena, v barvě kovu. Nový okolek měl tloušťku 50 mm, sjetí se povolovalo na 35 mm, později u kol malých průměrů až na 30 mm. Tyčoví vnějšího rozvodu taky v barvě kovu. V tomto ohledu to mají polští modeláři jednodušší, protože polské železnice převzaly německý zvyk natírat rám, kola a rozvod červeně. (Raději nebudu mluvit o zlozvyku bílého lemování okolků, který byl oblíbený v SSSR a v některých obdobích i v Polsku. Čím víc na východ, tím horší péče o technický stav lokomotiv a tím strakatější nátěry.) U ČSD se sice červená kola a červený nátěr vybrání tyčoví (pokud tedy součásti rozvodu to vybrání měly, což není případ 310.0) občas objevily taky, buď ještě před válkou jako výjimečná součást designu některých "vlajkových" lokomotiv nebo po válce podle německého vzoru jako víceméně lidová tvořivost v některých výtopnách/depech, ale předepsaná až na ty nepočetné výjimky byla vždycky černá a barva kovu.

Autorovi modelu: Předpokládám, že při kreslení jsi měl v ruce monografii Koutný, Leštinský: Parní lokomotivy řady 310.0, vydala Corona v roce 2004, kde je rozkreslena spousta detailů. Dej prosím pozor taky na předpisové nápisy, jimiž model zařadíš do konkrétního období. V této modelové velikosti se nesprávnými nápisy dá dost pokazit. Kdybys potřeboval něco konkrétního, napiš SZ. Myslím, že v archívu mám dost věcí, které by ti mohly pomoci.
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od Alda C. »

Zdravím,

díky všem za ohlasy.

:arrow: AmatER: jojo, barevně na těch rozvodech ještě zapracuji, aby to nebylo takové "svítivé".

:arrow: hank: ano, monografie k 310.0 mám obě, ta od Corony je dle mého soudu lepší. Nápisy jsem dělal podle normálií z r. 1923, které jsou v knize uvedené. Model by měl znázorňovat stav cca mezi lety 1925-1930. Jen si nejsem jistý správným umístěním štítků Obsah vodojemu u tendrovek (norm. č.7), dal jsem je tak jak jsem to viděl u některých loko, tedy k horní hraně vodních van v úrovni parního dómu (310.076, 310.0118). Je-li to ale nesprávně, můžu to předělat.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od hank »

Jen si nejsem jistý správným umístěním štítků Obsah vodojemu...
Chybu neuděláš, když se budeš držet obrázku lok. 310.092 v knize z Corony na str. 108 nahoře. Úplně jednotné to umístění nebylo.

A taky pozor na použití správného revizního štítku, platí normálie z r. 1923 - str. 107 téže knihy, obrázek vpravo nahoře.
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Parní lokomotiva 310.091 /A. Cupák/1:25 - testovací stav

Příspěvek od Kid Karola »

No ty jo, tak to se hlásím hned o jeden kousek až vyjde. Konečně pořádná česká mašinka :)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“