S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25 Hotovo

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25 Hotovo

Příspěvek od Danda87 »

Přeji dobrý večer a klidné příští dny i v této neutěšené době, plné různých méně příjemných překvapení.
Jsem tu - co se příspěvků týká - nový. Jinak jsem se tu potácel a a slintal do kompu už docela dlouhou dobu, což vedlo až k dnešnímu dni, kdy jsem se odhodlal napsat pár slov i já.
Prohlížením a čtením příspěvků jsem došel k názoru, že tohle prostě musím zkusit. T669 jsem si vybral, protože mi tu v tomto měřítku chyběla a protože jsem si myslel, že nebude z nejtěžších :lol: :lol: :| . No, nutno přiznat, že jsem vlastně nikdy nic z papíroviny nelepil, takže je to pro mě premiéra ve všech ohledech a po každé akci smekám před šikovností a trpělivostí Vás ostatních, co se pouštíte do dalších a dalších projektů.
Skládačka je, myslím si, v docela dobré kvalitě. Tisk je stabilní, nepraská a netrhá se. Objednal jsem si i laserem řezané doplňkové archy a to vyloženě ze zvědavosti. Musím říct, že jsem udělal dobře, protože odpadá spousta nepříjemné práce. Jen je potřeba si pohrát s obšívkovým materiálem - říznout a zmenšit - většinou. K lepení používám Herkules v různých podobách ( nejradši tekutou formu ), ale zkusil jsem i oboustranku. Retuš jsem zkoušel zpočátku temperami, akvarelkami, tužkami a fixami. Na nic. Takže jsem nakonec stříkal. Naštěstí tam zatím nejsou žádné popisky. Prozatím mám jeden podvozek těsně před kompletací a z výřezů slepenou nádrž. Práce na cca 3 týdny.
Zkusím sem vložit pár fotek, snad se to povede. Měl jsem problém načíst galerii, pořád mi to obrací obrázky.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jestli někdo poradíte jak na to samovolné obracení fotek, budu rád.
Naposledy upravil(a) Danda87 dne pát 5.3.2021 16:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Shagrath »

Tak vítej mezi námi.

Na to, že si nikdy nic nelepil, tak si se pustil do pěkného kousku. A musím říct, že to zatím vypadá parádně. Budu se zájmem sledovat. Mě u tohoto modelu bohužel odradil laserový tisk, jinak je tohle pro mě jako pro strojvedoucího naprostá srdcovka. Takže budu bedlivě sledovat a ať se daří. Fotky musíš mít už otočené před nahráním, pak už s nimi otáčet nejde.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od mahdy »

Taky tě vítám! Krásná předloha a krásná páce, tak doufám, že se ti bude dařit i dále a nějaká záludnost v průběhu stavby tě neodradí od dokončení, protože jsem na výsledek hóóódně zvědavý. Sice nejsem zastáncem přebarvování, ale v tomto případě zavřu oči, bo jde o druk cyfrovy .... Modelik byl mým oblíbeným zdrojem železničních modelů, ale drukem cyfrovým u mě skončil :cry:
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Danda87 »

Děkuju za přivítání a za povzbuzení. Fotky mám připravené předem, ale při vkládání se z nějakého důvodu přetočí. Musím zaexperimentovat. Na záludnosti :geek: :shock: narážím každou chvíli, ale jde spíš o chyby z nezkušenosti. Třeba jsem zvyklý dělat jednotlivé komponenty a jejich spoje nějakým způsobem, ale u papíru platí trochu jiná pravidla a udělat spoj 1mm čepem do přesných děr je trochu problém. No, časem se to poddá. Momentálně dávám dokupy ten podvozek. Něco odfotím a pokusím se vložit.
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Danda87 »

Zkusil jsem-prozatím na sucho-sestavit kus brzdového mechanismu a přihodit k tomu motory s koly. Ty brzdy jsou :twisted: :roll: . Návod není přesný, takže koumání. Navíc je vše neustále v pohybu. Motor s koly mám provizorně na špejlích.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek.

Díly zapadají dobře a drobné korekce se dají přežít. Je až s podivem, co všechno ten papír vydrží i když nesmrtelnej taky není. O tom už jsem se přesvědčil :shock: :P . Přetržený tlumič se dal snadno slepit a byla to zkušenost. Jinak-nevím jak to děláte Vy ostatní, ale já většinu děr na čepy zpevňoval lepidlem. Měl jsem obavy, aby se netřepily a nerozpadaly na vrstvy a myslím, že to docela pomohlo.
Takže zatím asi takhle. Mějte všichni dobrý den.
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od weselan »

Zatím dobrá práce,budu sledovat.A jaké máš v plánu finální zbarvení,necháš ji v originále?
Uživatelský avatar
Jene
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20.1.2012 21:36
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Jene »

Ide ti to celkom fajn, ja tiež staviam tento model ale ho skrečujem do 1:45 a je tam veľa úprav http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=24&t=8291" onclick="window.open(this.href);return false;, zatiaľ mi to ide pomalšie ako tebe. S tými návodmi máš pravdu... je to všelijaké a preto ťa chcem ešte upozorniť na chybu osadenia vetrania na trakčných motoroch, je tam zle nakreslené a vidím že si ho už nalepil, preto na strednej náprave sa ti nebude dať osadiť telo otáčacieho čapu a asi to budeš musieť prerobiť, tie ostatné by som už nechal tak.To osadenie je dobre vidieť na typovom výkrese v mojom vlákne. Je to ruský podvozok ale TM sú rovnaké...

Obrázek Obrázek

Stavbu budem sledovať, bo určite pôjdeš rýchlejšie a niečo sa ešte naučím... držím palce do zdarného konca...
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Danda87 »

Jene - děkuji za upozornění a za odkaz na Tvé vlákno. Těch problémů je v návodu opravdu víc a přišel jsem na to, že lepit musím zvolna. Je to jako šachy-myslet pár tahů dopředu. Vzhledem k tomu, že jsem tam tu plotnu nedával kvůli místu, na chybu jsem přišel pozdě a řezání mě nemine. Teď trochu bojuju s brzdami a ustavením kol, návod není jednoznačný a správné umístění je důležité. Ale co, máme hlavy. To půjde.

weselan - nad verzí zatím dumám :?: :geek: . Ještě na to mám čas. Tak nějak se zatím spíš snažím sehnat nějakou podrobnější dokumentaci. Časy kdy jsem je opravoval a pak na ní jezdil jsou dávno pryč a kolegové a známí nejspíš obor taky opustili. No, uvidím.
Uživatelský avatar
Jene
Příspěvky: 24
Registrován: pát 20.1.2012 21:36
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Jene »

Zo zavesením bŕzd je fakt trochu problém,lebo v skutočnosti je to inak konštruované ako má model. Určite tam budú musieť byť nejaké kompromisy... A okrem toho nebude to aj tak vidieť... :lol:
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200/ T669/ 1 : 25

Příspěvek od Danda87 »

Malinký pokrok. Naivita nováčka mě přiměla si myslet, že komponenty budou po nasazení na čepy blahořečit svému místu a tupě držet. Ne ne. Toto je výsledek.

Obrázek

Nezbylo, než vytvořit sadu distančních a aretačních kroužků a polohu součástí vymezit a zpevnit. Myslím, že se to docela povedlo ( ve smyslu funkčnosti ), i když pohledově je to znát.

Obrázek

Zároveň jsem si udělal vymezovací kroužky, které budou okolo kol vymezovat jejich polohu. Asi takto

Obrázek

Nic světoborného, jasně, ale vždycky jsem rád, když něco funguje ;) .
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25

Příspěvek od Danda87 »

Zdravím všechny lepiče i pozorovatele.
Nedalo mi to, a další pokrok v podobě prvního hotového podvozku je na světě. Teda asi hlavně díky nevyžádanému volnu, ale to je zas jiná kapitola. Po předělání brzd, se konečně dala bez problémů nasadit kola, takže bylo možné pokračovat na dalších detailech. Jako prvňáka mě nepřestává udivovat množství dílů, potřebných k sestavení kdejakého kotlíku nebo krytu. Ale to Vy znáte. Podvozek jsem dodělal do podoby stavebního plánu, ale rozhodl jsem se dodělat ještě vzduchové potrubí. Jen tak, haby tam nebýlo tak prázdno, pane Hrábě. Dopadlo to takto Obrázek. Jěště to není zatřené barvou, moc se mi to takhle líbilo :P ale nakonec i na tu barvu došlo.

Protože si věci rád zkouším dopředu, došlo na tvorbu kolejiště ( zatím bez patek a matek, jen pražec a profil ) s tím, že to alespoň budu moct na něco postavit. Zkusil jsem si i barvu, jenže na tom polystyrenu to není nic moc. Profil je papír a navrchu trošku folie. Obrázek.
Tady jedna fotka zespodu Obrázek, a z vrchu Obrázek a 2 z boku. Obrázek Obrázek.

To je prozatím všechno a asi si dám chvíli pohov, protože mě z toho děsně bolí ruce a ramena a mezi lopatkama :shock: , nejspíš máselnatím :mrgreen: :D . Tak se zatím mějte a ať se Vám daří.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Podvozek super. Pěkně ti to roste, ty rozvody to pěkně oživily. Pražce doporučuji vyřezat dřevěné, lépe to vypadá a i barva na nich pěkně drží.
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25

Příspěvek od Danda87 »

Přeji všem dobrý den. Řeším tady tvorbu otvorů. Vypracoval jsem si vlastní postup - otvor odvrtám, promažu lepidlem a po zaschnutí opět provrtám. Otvor je pevnější ale ne vždycky je to vhodné řešení a tak se chci zeptat zkušenějších na nějaký lepší postup. Teď mě čeká docela dost vrtání.

Obrázek

Tohle má být třeba 1mm otvor a pokud ho nezpevním, bude se to rozvrstvovat, když to zpevním, může se to při kompletaci lámat.

Aha, už jsem tady našel spoustu rad jak na to. Většinu jsem vyzkoušel a výsledky odpovídají popisům, takže nezbývá než trpět jako ostatní :) .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Vypichávám čepelkou č. 11 všechny otvory a zaoblené části dílů ;)
Nejlepší je tato značka, bo jedna čepelka vydrží hóóóódně dlouho:
https://www.rescue-store.cz/nastroje/ce ... nn-morton/" onclick="window.open(this.href);return false;
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: S200 (T669 ČR) / Modelik / 1:25

Příspěvek od Danda87 »

Tyto mám taky, na 3-ku držadlo ostří 10,11,12 a 15. S tou 11-kou dělám taky hodně a pravda, vydrží dost. Jinak s těmi malými otvory jsem ještě trochu zaexperimentoval. Docela se mi daří s vysokoobrátkovou vrtačkou, co jinak používám na desky plošných spojů. Otáčky okolo 11 000 krásně ubírají materiál a netřepí, jen je potřeba to párkrát zkusit a chytat pozici napoprvé. Píšu tady o otvorech do 2 mm.

Na mašince pokračuji, momentálně lepím dokupy podlahovou kostru z výřezů a rozhoduji se, jak na ni nalepím obšívku. Herkules, nástřikové lepidlo nebo oboustranka. Asi budu zkoušet nanečisto :ugeek: a pak se uvidí.
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“