M 131.1 / Ing. Luboslav Šléška / 1:87

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

M 131.1 / Ing. Luboslav Šléška / 1:87

Příspěvek od jafobe »

Tak zase po dlouhém čase došlo na jeden papírový model. Tentokráte to nebyl žádný domeček z mé vlastní tvorby. ale díky okolnostem došlo na Hurvínka M131.1 od Ing.Luboslava Šléšky staženého z webu autora http://sleska.szm.sk/
S ohledem na to, že mi bylo přiděleno jako jednomu ze skoro členů spolku Kolej-klub, který pořádal muzejní víkend v Turnovském depu, obsluhování H0 kolejiště. Což znamenalo že tam nebude kolega který jej obsluhoval dříve, takže příprava kolejiště a provoz padli na mě, a bylo také jasné že motoráček který se tam proháměl dříve letos taktéž nebude... tak nastal malý maraton, vymyslet nějakou náhradu. O stránce Ing.Luboslava Šléšky vím už delší dobu lepil jsem z ní kdysi do 1:120 zmenšený model služebáku Da a lokomotivu řady 742 taktéž v měřítku 1:120, takže bylo jasno odkud model bude... pak výběr jestli se pustit do M 152 (tu tam měl kolega co tam býval dřív, a která je vlasně i klubovým vozidlem) nebo M131 (která zase o trochu líp zapadá do doby ztvárněné na kolejišti... s ohledem na představu že model bude ztvírněn trochu plastičtější nakonec padla volba na M131, hlavně kvůli vyřezávání oken, i když s vnitřními rámy jich je ve výsledku víc jsou jen pravoúhlé, takže snadnější na realizaci (na tu byl necelý týden, teda jen chvíle párkrát odpoledne a večer) a to i s vyřešením pojezdu (přestavbou továrního TT startsetového pojezdu BTTB, který měl kola vcelku vhodného průměru a po letmé rozborce by měla jít upravit i vhodná vzdálenost náprav pro H0 model z toho co je doma k dospozici,, takže odpadlo schánění dílů a čekání jestli vůbec dorazí včas...). Interiér jsem ani nedělal i když okna byli vyřezávané, protože by trochu překážel danému pojezdu a hlavně bych na to neměl už ani dost času, i takto to bylo docela dost hektické a poslední večer před akcí jsem se jěště mordoval s pojezdem který se nedařil dle pšedstav, takže ani na některé detaily jako zasklení, nárazníky, dodělání detailů na střeše a podvozku už nedošlo. A nakonec díky šikovnému pomocníkovi jsem jeětě na akci měl trochu času doladit pojezd aby to aspoň trochu jezdilo (spíš poskakovalo a rámusilo, takže nebyl potřeba ani zvukový modul... :mrgreen: protože původní ozubená kolečka nepřežila přetažení na novou hřídelku, takže jsem tam nakonec dal jiné z jiného pojezdu BTTB). Takže nakonec skoro den a půj jezdil a mohl dělat radost malým i velkým divákům. A někteří ani netušili že to je model z papíru, hlavně kvůli plastičtější a sprejem nabarvené střeše která trochu mátla... :-D

Hrubý základ.
Obrázek

Nahrubo zatím s nepřilepenou střechou.

Obrázek

A stav ve kterém jezdil po kolejiěti.

Obrázek


A jelikož rajče nějak "přezrálo" a obrázky linkem z něj nejdou zobrazit, tak to je natažené z jiného fóra...
Moc víc fotek z průběhu stavby nevzniklo (zbytek teda spíš pojezd co už není z papíru. pojezdem zde https://jafobe.rajce.idnes.cz/M_131 ), ale je v plánu že si ho dám znovu a hlavně ne tak narychlo, abych věděl jestli to co mě trochu nesedělo bylo mou nešikovností a nepřesností když jsem na to spěchal..
Uživatelský avatar
Morell
Příspěvky: 7
Registrován: pon 11.10.2021 10:41
Kontaktovat uživatele:

Re: M 131.1 , Ing.Luboslav Šléška , 1:87

Příspěvek od Morell »

Taky si pohrávám s nápadem tímhle způsobem vyrobit pár mašinek. Máš to udělané hezky na to, že to bylo ve spěchu. Motorek jezdil sám, nebo měl i zapřežené vagóny? :)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: M 131.1 , Ing.Luboslav Šléška , 1:87

Příspěvek od jafobe »

Morell píše:Taky si pohrávám s nápadem tímhle způsobem vyrobit pár mašinek. Máš to udělané hezky na to, že to bylo ve spěchu. Motorek jezdil sám, nebo měl i zapřežené vagóny? :)
Děkuji. ;) Sic můj pohled na kvalitu zpracování se trochu liší. ale bylo to dělané narychlo a hlavně pro radost děti, které si s ním mohli i jezdit, takže z tohoto pohledu účel byl splněn. Ale šlo by to o dost lépe, být čas a mít to předem víc promyšlemé, připravené, odzkoušené... ;)
Jinak motorák jezdil sólo, na to abych řešil nějaký přívěsný vůz a nějaké připojení jsem neměl ani pomyšlení, natož čas... Navíc jezdil jen z odbočné stanice do koncové staničky, dopravu po hlavní trati zajištoval jiný osobní vlak

Je to reálné takto vytvořit pojízdné modely, asi podobně jako se tvoří z odlitků či leptů, jen se tomu musí trochu vystřihovánka přizpůsobit nejen s ohledem na pojezd a jeho přidělání ale i na spřáhla, ale třeba i možnost chycení modelu do ruky bez obav že ho promáčknu... Přeci jen papír je dost náchylnější na poškození, zvláště u nějakých slabších sloupků mezi okny, tady konkrétně hlavně na přídi mezi okny a dveřmi, tam už tento model utrpěl újmu už při lepení trochu pokroucené střechy ke spodku, protože narozdíl od boků nebylo čelo podlepeno. Boky jsou podlepené skoro celé dílem s vnitřními rámy oken, který byl zevnitř navíc nalakován, a zasklené to taky nebylo kvůli lakování, které se nakonec nekonalo protože se nenašlo čím.
Taky není od věci mít před stavbou modelu vyřešený pojezd a tomu přizpůsobit stavbu. Já ho řešil téměř nakonec, takže do poslední chvíle jsem neměl udělanou podlahu a spodek vozu... z podlahy zůstal nakonec jen obvod, podlepený několika vrstvami kartonu na zpevnění a ani nebyl vlepem do bočnic, uvnitř byli na podlaze přilepené matky jako závaží, a samotný pojezd byl chycený u čel k podlaze tavnou pistolí. Talže jen taková dost improvizace... :mrgreen:

Víc obrázkú, i pojezdu, na rajčeti... https://jafobe.rajce.idnes.cz/M_131
Uživatelský avatar
Morell
Příspěvky: 7
Registrován: pon 11.10.2021 10:41
Kontaktovat uživatele:

Re: M 131.1 , Ing.Luboslav Šléška , 1:87

Příspěvek od Morell »

Tedy nevím, jestli bych měla odvahu lakovat pojízdný model už v jednom kuse, bych se asi bála, aby mi to nezaneslo pohon, když už ne nápravy. S tím před-připraveným pojezdem, to je dobrá rada.
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: M 131.1 , Ing.Luboslav Šléška , 1:87

Příspěvek od jafobe »

Za dodržení určitých technologických postupů by neměl být problém lakovat i pojízdný nerozebíratelný model. Na modelu se ale musí zamaskovat vše kam nechceš aby se dostal lak nebo barva (ať už obyčejnou krepovou páskou či lepších maskovacích pásek, ale u papíru musíš mít vyzkoušené že po dobu lakování nechatne p papíru tolik aby ho pak otrhala), ale o tom by ses asi víc dočetla na jiných fórech či stránkách věnovaných nejen plastikovým modelům všeho druhu či železničním modelům... tady se to příliš nevyužívá, ale jsou jedinci kteří pomocí barvy dokáží model udělat víc realistický... sice už pak na první pohled nemusí vypadat jako ten papírový, takže by se našli jedinci kteří by měli námitky...
Mít pojezd připravený drív než model je spíš nutnost, pokud chceš předejít nepříjemným překvapením... je snažší upravovat model během stavby, nebo si zkušebně poslavit z kopie nejdůležitější části, kdy můžeš zkoušet kolik máš k dispozici místa kolem pojezdu, než nuset do hotového řezat otvory na pojezd a teprve při tom zjišťovat co vše dalšího se ve slepeném modelu musí upravovat a měnit. Proto je vždy lepší si věci promyslet předem... a i pojezd se může porouchat, takže není vůbec od věci mít to udělané podobně jako modely vláčků všeobecně, neboli rozebíratelné, aby šla minimálně kastle sundat z pojezdu, když nic jiného tak proto aby se dal čas od času vyčistit či promazat...
I já to lakoval v rozebraném stavu, a střecha (která byla udělaná víc plasticky byla přebarvená taky než se přilepila na zbytek kastle. A třeba už zasklený model může na zasklení taky dělat neplechu i když se to přestříká jen průhledným lesklým lakem...
Ale to už je tak trochu odbočení od papírového modelařství jako takového...
Uživatelský avatar
Morell
Příspěvky: 7
Registrován: pon 11.10.2021 10:41
Kontaktovat uživatele:

Re: M 131.1 , Ing.Luboslav Šléška , 1:87

Příspěvek od Morell »

Jasný. Děkuji.
Viking_BB
Příspěvky: 9
Registrován: stř 16.2.2022 19:09
Bydliště: Rychvald u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

Re: M 131.1 / Ing. Luboslav Šléška / 1:87

Příspěvek od Viking_BB »

Papirovy model z pohonom… to je ale bomba!
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“