EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:64

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:64

Příspěvek od Štěpán »

Zaujal mě model tradiční americké lokomotivy EMD F7
Obrázek Obrázek
distribuovaný v elektronické formě tady:
https://ecardmodels.com/product/o-scale ... aper-model" onclick="window.open(this.href);return false;
https://ecardmodels.com/product/o-scale ... aper-model" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak jsem neváhal a zakoupil oba díly. Autorem modelu je Cor van Haasteren.

Rozhodl jsem se postavit konfiguraci A-B-A
Obrázek
v měřítku zmenšeném z 1:48 na 1:64 (protože mi podle úrovně detailů přišlo že to půjde a protože na velký modely nemám doma místo).

Po pár měsících mám podvozky, které oproti původnímu modelu dělám otočné a trochu plastičtější.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Následovat bude prostřední díl. Je jednodušší, osahám si co je případně potřeba upravovat kvůli té změně měřítka
Obrázek
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet'', Paper Trade, zmenšeno na

Příspěvek od Minor »

Tady to musím sledovat ...
Taky vlastním tento kousek v archivu. Co strojovna? Budeš tam dělat úpravy?
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet'', Paper Trade, zmenšeno na

Příspěvek od Štěpán »

Další opičárna hotová, patnáct střešních ventilátorů.
Obrázek Obrázek

Ale už to jde rychleji než čtyřiadvacetkrát ta samá drobotina na podvozcích
Obrázek

Taky jsem narazil na první nepřesnost v modelu. Otvor ve střeše, kam se ventilátory vlepí, je asi o dva mm delší než by měl být.
Obrázek
Je to jen u jednotky B, čelní jednotka A má velikost otvoru dobře.
Ještě nevím, jestli to nějak zazáplatuju, nebo překreslím a vytisknu znova. Na plášti jsem zatím jenom zasklil těch šest okének, takže moc práce navíc by to nebylo.

Další nepřesnosti jsou barevné, jako třeba že různé části pláště jsou různě šedivé. A to i tak, že přední a zadní půlka vozu (v původním měřítku se celý na A4 nevejde, v 1:64 už jo) mají jiný odstín.
Takže toho dost přebarvuju. Navíc nejsem fanda gradientního stínování (ledaže naznačuje obliny na rovném povrchu), takže to jsem si odstranil.
Minor píše:Co strojovna? Budeš tam dělat úpravy?
Nebudu (strojovna jsou jen kresby nalepené na výztuhy).
Hlavně proto, že nemám tušení, jak to v reálu vypadá.
Akorát budu muset prostřední/podélnou výztuhu rozdvojit, aby mi do prostřed mohly trčet osy těch podvozků co budu mít otočné.

Ještě přidám odkazy na reporty z betastaveb, kde jsem vlastně na tenhle model prvotně narazil.
https://www.papermodelers.com/forum/rai ... scale.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.papermodelers.com/forum/rai ... scale.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:

Příspěvek od Štěpán »

Prostřední B jednotku mám dokončenou. Chybí teda ještě spřáhla. Ta budu vyměřovat až budu mít hotová i Ačka, aby spřáhla do sebe správně zapadla.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Úprav moc nedělám, ale aspoň jsem se dokopal udělat skládanou harmoniku na přechody mezi vozy. Aby souprava mohla stát v zatáčce.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Takhle dopadlo rozdělení podélné vnitřní výztuhy kvůli vytvoření místa pro otočné podvozky. Příčné výztuhy jsem taky trochu poposouval, aby okna byla vůči nim vystředěna. A výztuhy podpírající střechu jsem oddělil a zarovnal s prořezy ve střeše.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další změna je, že jsem spodní díly skládal odděleně od vrchních na zdvojenou vodorovnou výztuhu. Do ní jsem pak nasadil a zajistil otočné podvozky - ty byly v původním modelu přilepeny napevno.
Docela jsem si oddych, když na sebe vrchní a spodní části padly jak měly :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po skoro roce mám teda hotovou třetinu modelu :-(
Obrázek
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:

Příspěvek od Laďuša »

Parádní kus, ta industriální monumentalita tutěch strojů se mi fakt líbí! Eště že neumim nakupovat ze zahraničí. :lol: Akorát mě trochu překvapuje, že nejsou aspoň ňák naznačený trakční motory při tej detailnosti zbytku.
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:

Příspěvek od Štěpán »

Ještěže je model v digitální vektorové formě, chyby v něm se dají poměrně snadno napravovat. Například střecha lokomotivy je nakreslená celá šedá, přičemž od žlutého pruhu dolu má být červená. Další barevné rozdíly jsou na lištách co se lepí na boky pro zplastičtění.
Obrázek

Bohužel se taky ukázaly i tvarové nepřesnosti, zrovna v tvarově nejsložitější části modelu, na přední masce. Při lepení předku na čelní sklo mi to moc nevycházelo, bylo třeba trochu násilí a vznikla nehezká škvíra, kterou jsem zkusil zaretušovat, ale je to ošklivý.
Obrázek

Po následném oměření ve zdrojovém souboru tam opravdu milimetr chybí :-(
Obrázek
Takže hledám motivaci to nějak překreslit a předělat. A to už to byly zasklené díly.

Když k sobě pak letmo přiložím díl s předními okny (zelený) a střechy (červený), čuju, že další nepřesnosti čekají. Taky se tam rýsuje skoro milimetrová díra.
Obrázek

Tak uvidím. Zatím jsem si odskočil k interiéru
Obrázek
Štěpán
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25.4.2020 17:56

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:64

Příspěvek od Štěpán »

Nepřesné díly jsem nakonec nějak překreslil. Není to úplně hitparáda, dokázal bych si to představit i přesnější a hezčí, ale už to takhle zůstane.
Při lepení těch oblin jsem si párkrát říkal, jestli to zmenšení měřítka byl vlastně dobrý nápad :-) 160ka papír mi přišel už dost tuhý a nepoddajný.
Obrázek
Obrázek Obrázek

Interiéry už mám také hotové, takže zbývá poskládat všechno dohromady
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: EMD F7 Santa Fe ''Warbonnet''/ Paper Trade / zmenšeno 1:64

Příspěvek od mahdy »

Krásná práce, popral jsi se s tím na 1*. Těším se na pokračování
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“