SM 42-999 / GPM / 1:25/HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

SM 42-999 / GPM / 1:25/HOTOVO

Příspěvek od mahdy »

1.12.2017 jsem započal tuto lokomotivu a rozhodl se ji tady prezentovat i přes to, že jsou tu už dvě. U jedné zmizely fotky a Mucholl má ve svém vláknu docela málo fotek z průběhu stavby.
Já jsem se rozhodl jako již tradičně pro čistotavbu bez použití laserů a chtěl bych ji průběžně fotit a případně upozorňovat na případné nedostatky a úskalí abych pomohl dalším stavitelům.
Zde důkaz originality a vlastnictví:
Obrázek Obrázek
A tady už samotná stavba. To, co mi hned od začátku vadí, že musím přemýšlet jak některé díly oblepovat. Až po odzkoušení zjistím, jestli podlepit a slepit plášť a přilepit na něj boky, nebo podlepit boky a tyto oblepit postupně pláštěm. A taky jsem zjistil, že autor u hodně dílů pozapomněl na značení * až **** na jakou tloušťku podlepovat. Tímto bych chtěl jednomu ze dvou stavitelů lokomotivy v této sekci dodatečně poděkovat za to, že si dal práci a nafotil mi lasery lokomotivy abych podle fotek mohl doznačit ve vystřihovánce hvězdičky.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
A tady už kompletně slepený díl jedna:
Obrázek Obrázek
Vše zatím bez komplikací.
A jde se na dvojku ......
Naposledy upravil(a) mahdy dne sob 1.2.2020 15:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od MARIAN L »

Určitě budu sledovat a uš teť vidím , že to bude paráda, čistostavby je náročná a při takto rozsáhlém modelu je někdy frustrující. Při stavbě jsem narazil na pár chyb, ale nic hrozného to nebylo. Některé věci podle návodu byly obráceně a některé věci mi neseděli spíše mou nepřesností. Každopádně čistostavby je náročná , ale těším se na podrobné fotky a buu držet palce .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od kaktusak »

Rozhodnul jsi se správně draku . Za odměnu dostaneš na schůzi nějakou funkci a můžeš ji vykonávat i zadarmo .

Každopádně budu sledovat . Čistostavby to je moje .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Drobný pokrok a to dílem 2. Jak psal ve svém vláknu Marian L, s konečnou kompletací celku z dílů 2 bude lepší počkat až na díl 12 se kterým je díl 2 spojen.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Co mně od začátku na modelu vadí je lepení oboustranných dílů - není v lidských silách díl přehnout nebo přeříznout tak, aby obě strany přesně lícovaly. Dělám to po svém a díly sedí.
Obrázek
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od MARIAN L »

Jedeš dobře pane nenarazil jsem na větší problémy se stavbou, snad mi dělalo problém sestavení kol kompletace s podvozkem. Ale spíše mou vinou. Pokud to dobře rozvrhneš a zvolíš správný postup, tak by to mělo klapnout. Potřebuji radu. Dodělávám zábradlí na tom sm - 42 - 999 s čoho bys dělal to dlouhé zábradlí jeho tloušťka je 1 mm a ta délka. Takový rovný drát nejsem asi ani schopny vyrobit. Na netu jsou nějaké dráty tyčovina ale fakt nevím. Jedná se o díly LVIII atd. Jinak jsem se pustil do HCP 1-6-2 "BUŁGAR" od modelíku a tam teda ta přesnost samotné stavebnice a laserem pélených dílu vůbec nesedí. Snad se s toho vyhrabu. :( :( :o :shock:
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Zábradlí a jiné doplňky dělám z plastových profilů od MP Jetu:
http://www.mpjet.info/market/index.php? ... ts_id=1131" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mpjet.info/market/index.php? ... &cPath=123" onclick="window.open(this.href);return false;
Lehce se tvarují i bez nahřátí.
Modelik nekupuju od doby co začal s drukem cyfrovym :x
Naposledy upravil(a) mahdy dne sob 13.1.2018 18:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Ještě přidám další pokrok v podobě hotových dílů č. 3
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od kaktusak »

mahdy píše: Co mně od začátku na modelu vadí je lepení oboustranných dílů - není v lidských silách díl přehnout nebo přeříznout tak, aby obě strany přesně lícovaly. Dělám to po svém a díly sedí.
Obrázek

Možná jsi to říkal na srazu , ale já to neslyšel . Jaký teda používáš systém ? Myslím že by to pomohlo více lidem .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Zbyňku na srazu jsem to říkal, ale po 10ti 12° se nedivím, že si to nepamatuješ :lol:
Teď vážně. Jedna fotka je víc než 1000 slov. Takže udělám fotku nebo dvě a vyvěsím to tu ;)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Následuje díl 4 a s ním související výroba pružin:
Obrázek Obrázek
Pružiny jsou navinuté s pájecího drátu tl. 1 mm.
Díly 4 jsou upevněny k podvozku pomocí dílů 5. Tady jsem narazil na problém. Mezi díly 5A a dílem 1 je z každé strany mezera 1,5 mm. Vyřešil jsem to vlepením dvou nově vyrobených dílů 5C z každé strany. Díl 4 je dále s rámem 1 propojen tlumiči 5. Zde v návodu drobná chybka - díly 5F a 5H jsou prohozeny.
Obrázek Obrázek
Při lepení dílů 4 k rámu 1 pozor na jejich orientaci !!! Otvory v dílech 4C a 4D musí směřovat do středu lokomotivy !!!
No a pro Zbyňka můj postup lepení oboustranných dílů.
Zaříznu jednu nebo dvě společné hrany dílů, skalpelem udělám malé zářezy na obou protikusech a díly slepím k sobě tak aby zářezy lícovaly.
Obrázek Obrázek
Obrázek
Jednodušší je to u dílů, kde jsou otvory na osy. Tam stačí udělat dírky a slícovat.
Tady hotové díly listových pružin č. 6. Kompletovat zatím nebudu. Nejdřív půjdou na řadu díly brzdového systému a pak se uvidí.
Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od kaktusak »

Pružinky jsou teda jedna báseň . Krásná práce .

No a ten postup lepení oboustranných dílů si opravdu nepamatuji :oops: Ale je to jednoduché , rychlé a bude to i funkční .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Tak abyste si nemysleli, že nic nedělám, tak přihazuji další malý pokrok a to díly 7,8 a 9 což jsou díly brzdového systému.
Tady jsem narazil jenom na drobnou chybu a to tu, že v návodu nejsou označené díly 9L - ty přijdou nalepit na díly 9G a 9E.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Ty bílé osičky ještě dojdou zaretušovat.
A následují kola díl 10.
Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od Markulin »

Předloha je pro mě taková nicneříkající. Osobně mám radši "páru" Ale stavba je luxusní ;)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od mahdy »

Stavba pokračuje. Zkompletoval jsem díly 11,12 a 13.
:arrow: díly 11A nejsou v návodu - jedná se o spojovací trubku mezi díly 11B
:arrow: díly 11C mají po svinutí malý průměr - je nutné díl přes slepením uříznout o 1,5 mm delší
:arrow: u dílů 12I není označná síla podlepení. Já jsem je podlepil 0,8 mm papírem na celkovou tloušťku 1mm a slepil dva díly k sobě. Ve vystřihovánce je 8 dílů 12I a jsou potřeba jenom 4.
Na dílech 11 a 11B jsou špatně viditelné rysky kvůli vzájemné orientaci dílů - při lepení je na to třeba myslet.

Obrázek Obrázek
No a teď zbývá to všechno pomocí tohoto nějak spojit dohromady.
Obrázek

Příště už snad budou fotky kompletních podvozků ;)
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: SM 42 - 999/1:25/GPM

Příspěvek od MARIAN L »

:?: Paráda radost koukat, tady se rýsuje parádní SM ko. Budeš dělat funkční model , jako že se budou točit kola , otvírat dveře atd??
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“