SM 42-999 / GPM / 1:25/HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od yvan »

Tahle mašinka se mi vždycky líbila. S takovým parádním fotonávodem možná znovu zvážím nákup :)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Marian: Jediné co bych chtěl nad rámec základní vystřihovánky udělat je funkční osvětlení a to i v kabině. Asi budou i otevírací dveře ..... Všechno se ale uvidí až v průběhu stavby.
Yvan: Na tvoji kvalitu a čistotu lepení těžko někdy dosáhnu, ale snažím se ;)
Uživatelský avatar
MARIAN L
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 6.3.2014 18:05
Bydliště: Jablunkov - Mostoř

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od MARIAN L »

No Já myslím že se nemáš čeho bát a má čistota? Je pravda že jsem se snažil, a jek se ta stavba protahovala, tak to šlo hůř a hůř. Budu ti držet palce, aby ti ta kvalita čistostavby vydržela až do konce.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Sice jsem sliboval už hotové podvozky, ale ještě nemám hotové nádrže na písek, tak jsem cítil potřebu se s vámi podělit postup lepení všech těch celků do podvozku.
:arrow: nejdřív jsem slepil komplet dílů 2J až 2O s celkem s dílů 2R,P a 12J,K,M. Osičky III nejsou vůbec potřeba - oba celky jsem slepil bez nich, protože by stejně nebyly vidět. Pak jsem celý tento celek pomocí osičky I spojil s okem z dílů 2D,E a nakonec nasunul dvě osičky II. Asi takto:
Obrázek Obrázek
:arrow: pokračoval jsem spojením dalších dílů do tohoto celku:
Obrázek
:arrow: následovalo připojení dílů 6J pomocí osiček X k rámu podvozku :arrow: nasunutí kol na osy :
ObrázekObrázek
:arrow: pak celky s kolama nasunul do povozku a zajistil je celky s nábojema a pružinama. Po zaschnutí lepidla jsem nasunul do pružin osy VIII, které vymezují vzdálenost pružin 6 :
Obrázek
:arrow: Úplně nakonec jsem díly 12A přilepil k dílům 12J - na dílu 12A je označené místo, kde se má přilepit díl 12J ( při umělém osvětlení je to špatně vidět ).
Neříkám, že je to jediný správný postup jak podvozky sestavit, ale mě se osvědčil jako nejjednodušší a mohl by pomoct dalším stavitelům. Podvozky jsou zatím asi nejsložitější mechanismy, které jsem kdy z papíru lepil.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Už delší dobu mi v šuplíku leží slepené podvozky, ale jelikož jsem se věnoval jinému modelářskému projektu, tak nebyl čas je sem vložit.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Teď mám na stole rám lokomotivy. Až v průběhu jeho lepení jsem zjistil že díly, které jsem si myslel, že mi na začátku chyběly ve vystřihovánce jsou ( 12l ). Nechápu ale proč jsou až na stranách 20,21 a 22 - nelogické :!:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Pěkná práce. :)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Díky za povzbuzení. Od kapacity jako jsi ty to hóóódně potěší ...
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Tak jsem dokončil podvozek. Nejvíc času mi zabralo vymyslet, jak zapojit osvětlení a kam to všechno poschovávat. Při lepení nárazníků jsem narazil na chybu. Díly 22B mají oproti 22C malý průměr. Proto jsem na díly 22B navinul pásky papíru z vystřihovánky délky 58 mm a díly 22B do 22C krásně sedly. Další drobné nedostatky jsou:
:arrow: - u dílů 24G chybí označení podlepení *
:arrow: - v návodu je v detailu dílu 24 špatně označený díl 24L - je tam 24G - správně je 24L
A tady pár obrázků :
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Napájení LED diod je 9 V baterkou a všechno je uložené do palivové nádrže. Přepínače jsou vykuchané ze starých modemů, drátky z přívodního kabelu z PC klávesnice a diody a odpory draze koupené :) Nádrž jsem udělal skládací - drží ji magnety z hard disků. Jeden přepínač rozsvěcuje přední a zadní reflektory a druhý pouze světlo v kabině.
Obrázek Obrázek
Tady je vidět systém složení a držení nádrže a rámu:
Obrázek
A tady pro případné zájemce profesionální nákres zapojení :lol:
Obrázek
A tady už téměř hotový rám lokomotivy - spřáhlo a hadice jsou zatím pouze ve předu. Zadek budu dolaďovat až s vagonem. Nedostatky v retuši rovněž. Taky jsem musel udělat papírový držák na rám, protože neustálým braním rámu do rukou jsem co chvíli něco ulomil :cry:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Reflektory doporučuji před uzavřením z vnitřní strany začernit - já to neudělal a musel je kuchat :x
Teď dělám na kabině ...
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od Markulin »

To je pošušňáníčko. To je parádička.... ale nepojede to?.... že ne Davide :shock: :shock:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Naprostá paráda . Jsem netušil, že jsi i elektrikář
Markulin píše: ale nepojede to?.... že ne Davide :shock: :shock:
Pojede Marku pojede , na výstavu do Jindřichova Hradce, Ivan říkal , že to tam vezme .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Hoši, ono to zase taková hitparáda nebude, aby se to dalo někde ukazovat. Otázka na který ročník to chce Ivan vzít :?:
Zbyňku já jsem původní profesí elektrikář silnoproud ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

To nezáleží který ročník to bude . Jde o to že ty jako poslední ještě nemáš pohár z Hradce tož tak . Vlastně je tady ještě jeden člen , ale ted kdybys mě zabil si nemůžu vzpomenout .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Kabina je hotová, ale nejdřív sem dám fotonávod na výrobu pantů, protože ten ve vystřihovánce je o ničem. Popisuje pouze výrobu dílů Z1 a Z2 a díl Z3 se někam vytratil. Jako osu používám plastovou tyčku o průměru 0,5 mm. Takže tady návod můj - bez komentáře ;)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Díly Z2 jsou krátké a proto jsem je prodloužil cca o 1 mm. Dílky jsou tak drobné, že je potřeba je vlhčit aby se nevrstvily. Tady již osazené funkční panty.
Obrázek Obrázek
K výrobě osvětlení kabiny jsem použil pružné, zasouvací, zlacené kontakty vykuchané ze starého mobilu. Pružina v kontaktu zajišťuje lepší styk a zároveň zajišťuje střechu proti pohybu. Střechu tedy lze úplně sundat. Protikusem pružných kontaktů jsou zlacené plošky vykuchané ze staré baterky mobilu.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Kabina je nalepená na podvozku. Chybí pouze houkačky a sklopné zábradlí u dveří. Tyto dílky budou čekat v krabičce až na konec stavby. A tady pár denních fotek:
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Při stavbě kabiny jsem opět nenarazil na zásadnější problém.
:arrow: na dílu 42A je špatné značení nalepených dílů - 52 a 52B - správně má být 42 a 42B
:arrow: v návodné kresbě nejsou díly 51 - cedulky s označením lokomotivy
:arrow: ve vystřihovánce chybí díl 51G - cedulka s popisem domovské stanice.
Teď se asi na delší dobu odmlčím, protože jdu dělat na jiném projektu, na který se moc těším.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Vůbec bych se nedivil , kdyby to i jezdilo . Dokonale autentické .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: SM 42-999 / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Tak aby jste si nemysleli, že nic nedělám, tak dělám:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Většina autorů se snaží trubičky konstruovat tak, aby spoje nebyly ve finále vidět, tento autor evidentně ne.
Chyby:
:arrow: díl 58 - špatné označení pro nalepení dílu 58B
:arrow: 59D - v návodu dobře, díl je označený špatně jako díl 51D,D´
:arrow: 63A - špatně označený jako 62A
:arrow: 65B a C - jsou v návodu obráceně
:arrow: 67B - označený jako 56B
:arrow: 69F označený jako 68F
:arrow: 69M - označený jako 96M
:arrow: 70 - chybí úplně - není o něm zmínka ani v psaném návodu
Tak a teď hurá na obšívku, ze které mám hrůzu :shock:
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“