Motorová lokomotiva T499.0002 /HOTOVO/

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
Masso

Motorová lokomotiva T499.0002 /HOTOVO/

Příspěvek od Masso »

Začínám lepit papírový model lokomotivy T499.0002 (Kyklop) v měřítku 1:87 od Luboslava Sléšky.

Technické údaje o lokomotivě:
Lokomotiva řady 759 je dieselová lokomotiva s elektrickým přenosem výkonu určená původně pro vozbu těžkých rychlíků na hlavních tratích. Vyrobila ji firma ČKD Praha ve dvou exemplářích v letech 1974 - 1975. K sériové výrobě však již nedošlo a ani oba prototypy se v provozu dlouhodobě neudržely. Koncepce pochází z přelomu 60. a 70. let, a mělo se jednat o nejrychlejší a nejvýkonnější motorovou lokomotivu z produkce ČKD, což se i naplnilo s rychlostním rekordem 176 km/h dosaženým na zkušebním okruhu u Velimi. Stroje byly na svou dobu velmi pokrokové a svým technickým vybavením srovnatelné se soudobými zahraničními výrobky. Při zkušebním provozu se projevovaly nejrůznější obtíže, které bylo třeba postupně odstraňovat. Jeden z prototypů byl nasazován na pravidelný expres Ostravan, ale právě kvůli častým závadám se na tomto vlaku objevoval spíš sporadicky. Další vývoj byl zastaven, protože v nové koncepci železniční dopravy v 70. letech se počítalo s dalším rozšiřováním elektrické trakce a pro rychlíky na neelektrizovaných tratích byla určena modernizovaná verze starších "brejlovců", tedy dnešní řada 754. Pro řadu 754 však byly využity některé prvky poprvé vyzkoušené na lokomotivách řady 759. Vynaložené úsilí na jejich vývoj tak nevyšlo zcela vniveč.

Odkaz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=6BUyIbazhPk" onclick="window.open(this.href);return false;
____________________________________________________________________________________

Nyní ke stavbě: náhled na vystřihovánku:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Masso dne pon 30.3.2015 18:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím, dá se tenhle model někde sehnat?
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Ano, najdete ho na oficiálních stránkách Luboslava Šléšky a nebo mohu poslat na Váš e-mail
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Vojta Č. »

Odkaz místo řečí ;)
-> http://www.sleska.szm.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Jenda B. »

Paráda, díky moc vám oběma :D
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Začal jsem kabinou...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Práce jde od ruky :D
Obrázek

Obrázek

Tak první kabina strojvedoucího hotova...brzy najedu na druhou :D
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od AmatER »

Ještě k předloze - dochovaný kyklop, jenž stál modelem tomuto modelu, se zcela nedávno dočkal rekonstrukce motoru, takže se pomalu vrací do služby jako nejen jako exponát a ozdoba výstav, ale i jako plně provozuschopná lokomotiva pro zkoušky na železničním okruhu v Cerhenicích u Kolína. Viz odkaz.
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Ano, to vím a jestli tady někdo sleduje pořad "Pozor vlak" tak ať se těší na 26. díl - právě tam se bude mluvit o "Kyklopovi"
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Tak zase jsem o krok dále ;)

Obě kabiny:
Obrázek

Podvozek:
Obrázek

Obrázek


Rámy podvozků, čela, držáky na nádrže atd...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

A jen tak nasucho pospolu :D
Obrázek

Možná že ke ,,Kyklopovi" udělám ještě vagóny za ČSD a udělám z toho tehdejší spoj ,,Ostravan"
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Zase po dlouhé době zdravím. Je to jisté udělám k tomu ještě vagóny ČSD a udělám z toho takový ,,mini" Ostravan - jestli má někdo zájem o vagóny tak pošlu na e-mail :) . Ale ted´ ke stavbě: začal jsem bočníma chlopněma vrchního rámu: Obrázek

Pak jsem je přilepil ke kabině (při slepování dejte pozor aby šel díl 9 ohnout - málem jsem na to taky doplatil :) ): Obrázek

Pak už stačilo zkompletovat vrchní rám a přilepit výztuhy na podvozek:
Obrázek

Přilepeno k sobě jakž-takž se mi povedlo přilepit to tak aby se to nezkroutilo a aby to bylo ve stejné rovině:
Obrázek

Pak jsem přidal nádrže:
Obrázek

A nakonec jsem dělal podvozky - ty z papíru se mi moc nelíbily (ani nepovedly) tak jsem odněkud vyštrachal podvozky z H0 plastové nefunkční Karkule (Motorová lokomotiva 726) vyndal jsem kola a krytku na prach zpátky zašrouboval do Karkule připadají mi hezčí a navíc můžu s lokomotivou šoupat po kolejích :lol: podvozky od kyklopa jsem musel ale upravit (zkrátil jsem prostřední část o 3mm) aby se tam ty kola vešly chybí mi tam ale brzdy je tam takový prostor možná že někdy brzdy přidělám.
Nyní už stačí přidat šroubovku, nárazníky a časem přibudou i vagóny:
Obrázek

Obrázek

Tak to je zatím vše - příště už bude kyklop hotov a možná bude hotov i jeden vagón ;)
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Spřáhlo:
Obrázek

Malý pokus:
Obrázek

Tak a kyklop je hotov:
Obrázek
______________________________________________________________________________________
Ted´ vagón

Podvozek:
Obrázek

Pro srovnání s originálním podvozkem:
Obrázek

Spodní část:
Obrázek

Jen tak při sobě....
Obrázek

Bok:
Obrázek

Spřáhla:
Obrázek

A konečně hotov první vůz:
Obrázek

Spojení spřahel a nárázníků:
Obrázek

A při sobě....ještě uvažuji nad nějakým dioramatem...:
Obrázek
pokryschin
Příspěvky: 2
Registrován: úte 8.1.2013 9:49

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od pokryschin »

pekná práca,zaujímal by ma ten vagón,dá sa niekde zohnať???
Masso

Re: Motorová lokomotiva T499.0002 / Luboslav Sléška / 1:87

Příspěvek od Masso »

Napiš mi e-mail, pošlu ti ho tam ;)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“