Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

V druhé polovině 20. let minulého století chtěly ČSD co nejvíce snížit náklady na provoz na místních tratích. Proto vyhlásily soutěž o sestavení kolejového autobusu, který by postačoval méně vytížené osobní dopravě. V roce 1927 vyrobila firma ČKD kolejový autobus řady M120.001. Jednalo se o skříň určenou pro silniční autobus Praga NO. Vůz byl konstruován pro rychlost 50 km/h. Motor byl uložen jako u silniční verze na předsunutém místě s kapotou. Dveře pro nástup a výstup byly po obou stranách stanoviště řidiče. Vůz neměl přechodové můstky. Stanoviště strojvedoucího se nacházelo v předu mezi vstupními dveřmi. Počet míst pro cestující byl 29. Vůz neměl klasické nárazníky, ale provizorní manipulační spřahadlo. Pro pohon byl použit čtyřválcový autobusový benzínový motor. Vůz M120.001 zůstal pouze prototypem. Jezdil na trati Čejč - Zaječí. a Kopidlno - Bakov n.J. Zkoušen byl také na středním Slovensku. V provozu by do roku 1936. Administrativně zrušen až v roce 1946.

Technická data:
Výrobce: ČKD Praha
Rozvor: 4100 mm
Délka přes nárazníky: 8820mm
Počet míst k sezení: 29
Váha obsazeného vozu: 10,7t
Nejvyšší rychlost: 55km/h
Motor: 4 válce, výkon 55HP, vodní chlazení, lihobenzinová směs
Přenos výkonu: mechanický, 3/1 převodů

O železnici, http://www.pshzd.cz/m1200.html

Obrázek
(Zdroj: http://www.pshzd.cz)

Vystřihovánka vyšla v ABC 26. července 2007 jako součást série Historická železnice. Autorem je Michal Dudáš. Vystřihovánka obsahuje 49 číslovaných dílů. Náhled na návodnou kresbu níže (Zdroj: http://www.iabc.cz)

Obrázek

Jako i u ostatních modelů ze série, papír není z nejsilnějších, takže je potřeba počítat s tím, že podlepených dílů bude pro uspokojivý výsledek v podstatě většina. Chlopně jsem tentokrát použil pouze při spojování dílů střechy, dílu 24 a kapoty. Všechno ostatní je natupo a kromě drobných dílků i podlepeno. Podlahu skříně jsem musel v přední střední části o několik desetinek milimetru zkrátit, v zadní části mi podlaha vyšla o zhruba 0,2mm na každé straně širší, než zadní stěna. To ale mohla být moje chyba, takže doporučuju přeměřit a přirovnat. Zadní díl střechy je o velmi málo širší, než střední díl, takže ten jsem sestříhl tak, aby šířka zadní stěny zůstala zachována, protože ta odpovídá. Celá střecha mi vyšla oproti základně 13 na každou stranu menší, takže jsem základnu vůbec nepoužil a střechu nalepil natupo přímo na skříň. Sedlo to bez problémů. Díly podvozku 18 se mají podle návodu podlepit na 0,8 - 1mm. Podle rozchodu kolejí jsem nakonec upravoval z 1mm na oněch 0,8mm, což je akorát. Díl podvozku 9 je v první přední části kratší, doporučuju nechat rezervu 1mm a zatřít. Koleje k sobě délkově sedí, přesto jsem je nakonec zkracoval, protože při lícování na koleje byla návaznost pražců o nějaké desetinky milimetru mimo. Poslední chybka je kousek bílé plochy v levém předním rohu podložky, který vznikne po nalepení kolejí. Opravil jsem retuší, možná jsem jenom neodhadl tloušťku kolejí.

Stejně jako u předchozích modelů jsou chybky pouze drobné a není problém je vyřešit. Výsledkem je myslím líbivý modýlek. Co jsem z návodu nepochopil je umístění výfuku z drátku (volitelně). Vyřešil jsem to podle čar na dílu 25.

Obrázek Obrázek
Obrázek

EDIT: Vyměněny fotky za lepší.
Naposledy upravil(a) yvan dne ned 22.7.2012 16:20, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
ondrej
Příspěvky: 13
Registrován: sob 21.1.2012 6:59

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od ondrej »

Je to nádhera, on to už někdo kdesi psal, ale pan Dudáš umí fantastická okna. Poprosil bych tě, jestli bys mohl nafotit všechny kousky cos stavěl najednou. Díky, Ondra
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

Fotky vyměněny za ostřejší.

ondrej: Mám zatím hotové pouze dva kousky z historické železnice a jeden kousek historických tramvají. Pokud nepotřebuješ ke zvláštnímu účelu zrovna ty tři kusy, které najdeš kousek pod tímto tématem, počkal bych se skupinovkou až to bude komplet, každá série zvlášť ;) S kresbou bez výhrad souhlasím.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od bedatruhlar »

No dobře ujdou :D :twisted:
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od Luisa »

Krásné, prostě krásné!!!
Dají se ty modely ještě někde sehnat?
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

Dej si inzerát, to by mohlo klapnout, nejsou to horentní sumy :) Občas na aukru. Osobně mám dvakrát jenom pár kousků.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od Michal Traj »

Já mám Salonní vůz...Můžu prodat.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od mahdy »

To Luisa: Zrovna teď je nějakej mahdy nabízí na jednom našem nejmenovaném aukčním portálu ;)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Motorový vůz M120.001 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od mahdy »

A mimochodem Yvan a jeho provedení modelů jako vždy bomba :!:
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“