Lokomotiva Moravia / Richard Vyškovský / 1:43 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš M.
Příspěvky: 57
Registrován: ned 27.1.2013 16:59
Bydliště: Velký Šenov / Praha

Lokomotiva Moravia / Richard Vyškovský / 1:43 HOTOVO

Příspěvek od Tomáš M. »

Ačkoliv nerad rozdělávám další model předtím, než jiný dokončím (Tatra na to stále čeká ;) ), tak tentokrát jsem udělal výjimku. Loni jsem totiž dostal od svých kamarádů dvě starší abíčka (z roku 1989, stejně jako já :lol: ). A v jednom z nich, konkrétně v č. 24, ročník 33, byl model historické lokomotivy Moravia od pana Vyškovského. Kamarádům se velice líbil a vždy, když jsme náhodou zabrousili v rozhovoru na téma papírové modelářství - ani jeden se mu tedy nevěnuje, jenom já - tak jsme se dostali i k Moravii. Rozhodl jsem se tedy, že lokomotivu slepím a dám jim ji dodatečně jako dárek k narozeninám (oba je měli o prázdninách, takže se to hodí).

Pár slov o předloze modelu:
Lokomotiva Moravia byla vyrobena v roce 1837 v lokomotivce Roberta Stephensona v Newcastlu a odtud byla poslána v bednách přes Terst do Rajhradu. Stala se tak úplně první parní lokomotivou na našem území. Spolu s Moravií byla do bývalého Rakousko-Uherska poslána i lokomotiva Austria. Zkušební jízda byla provedena 11. listopadu 1838, vedla z Rajhradu do Brna. O měsíc a čtyři dny později lokomotiva vezla slavnostní vlak u příležitosti zahájení provozu na této trati.

Lokomotiva byla typu Mercury a měla ležatý kotel s izolací proti sálání z prkének a dvojčitý parní stroj. Lokomotivní rám měl dubové postranice okované železnými pláty. Hnaná osa byla dvakrát zalomená, vyrobená z pěti dílů.

Moravia sloužila na trati až do roku 1842, kdy došlo ve Francii k havárii lokomotivy stejného typu, přičemž zemřelo 55 osob. Příčinou neštěstí byla prasklá hnaná osa. Z toho důvodu byly všechny stroje této konstrukce staženy z provozu, lokomotiva Moravia byla pak až do roku 1847 používána jako posunovací. V roce 1849 byla zrušena a o tři roky později zlikvidována.

Obrázek Obrázek

Vlastní stavba:
Protože jsem nestavěl z originálu, zde přikládám dvě fotografie jako důkaz toho, že jej vlastním:

Obrázek Obrázek

Vystřihovánku jsem naskenoval a nechal vytisknout v jednom copy centru v Dejvicích na papír gramáže 160 g/m^2. Tisk byl proveden na laserové tiskárně a myslím, že to modelu hodně prospělo. Ovšem parádně vypadají minimálně tři různé odstíny zelené :roll: (to je ovšem neduh původního tisku, se kterým jsem prostě nic ne(na)dělal).

Stavbu jsem zahájil lokomotivou. Abych model oživil, vyřezal jsem vzduch všude, kde to šlo - tj. v kolech a zábradlí. Listová pera u přední i zadní nápravy jsem vyrobil vlastní. Kolům jsem též pořídil okolky (až později jsem zjistil, že chybně oboustranné, správně by měly být jen na vnitřní části kola :oops: ). Všechno sedělo velice dobře (samozřejmě ne na desetinu milimetru, přecijenom je to ručně kreslený model, ale na milimetr určitě ;) ).

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

U tendru byla stavba podobně bezproblémová jako v případě lokomotivy. Menší zádrhel byl v tom, že jeho kola jsou o maličko užší než u lokomotivy. Normálně by to bylo vcelku jedno, ale protože jsem chtěl posadit vláček na závěr na koleje, musel jsem tento problém řešit. Udělal jsem to tak, že jsem použil pásky pro kola lokomotivy z druhého výtisku. Když jsem měl tendr celý hotový, zjistil jsem, že navíc rozchod kol je asi o 2 mm menší než u lokomotivy... :roll: .

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A na závěr ein paar Fotos hotového modelu. Nejprve interierové:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A exterierové:

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kromě podstavečku (vlak bez kolejí, to je jako loď bez vody ;) ) jsem splácal i stylovou škatuli, aby bylo mašinku v čem transportovat do Prahy:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Lokomotiva Moravia/ Richard Vyškovský /1:43 / HOTOVO

Příspěvek od mahdy »

Moc pěkný, taky jsem ji kdysi měl spatlanou. Hezký podstavec i krabice.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Lokomotiva Moravia/ Richard Vyškovský /1:43 / HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Nikdy bych neřekl, že se mi tenhle model bude líbit, ale v tvém podání je to paráda! ;)
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Lokomotiva Moravia/ Richard Vyškovský /1:43 / HOTOVO

Příspěvek od Waclaf »

Tleskám! Parádní kousek. Na vyškovánku vypadá překvapivě "hi-fi". ;)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“