Motorový vůz M 120.4 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Motorový vůz M 120.4 / ABC / M. Dudáš / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

Motorové vozy řady M 120.4 (od roku 1988 administrativně řada 806) byly vyráběny pro Československé státní dráhy kopřivnickou vagónkou (nyní Tatra) v letech 1930 až 1935 (celkem 89 kusů) a byly určeny pro osobní dopravu po lokálních tratích. Podle stanoviště strojvedoucího, které je umístěno uprostřed vozu a je vyvýšeno jeden metr nad střechu vozu, se této řadě (a rovněž i dalším podobným) přezdívá „věžák“.

Vozy řady M 120.4 byly lehké konstrukce s dvounápravovým pojezdem a jedním hnacím dvojkolím. Kostra vozové skříně, vyrobená z ocelových lisovaných profilů, byla vyplněna dřevem a zvenčí oplechována. Vozy byly vybaveny řadovým reverzibilním benzínovým motorem Tatra (zážehový šestiválec) se čtyřrychlostní planetovou převodovkou. Znamenalo to poměrně komplikovanou změnu směru jízdy. Strojvedoucí musel vypnout motor, změnit sadu vaček pro opačný směr a pak teprve mohl opět nastartovat opačným směrem. Stanoviště strojvedoucího se nacházelo ve vyvýšené kabině uprostřed vozu společně s palivovou nádrží a chladiči. Obě čela vozu byla průchozí, v jednom z nich se nacházelo WC. Vstup do vozu byl zajištěn z každé strany jedněmi dveřmi uprostřed bočnice. Vozy od inventárního čísla 25 byly mírně prodlouženy, od čísla 70 měly výkonnější motor a posledních 10 jich bylo vyrobeno s lehce upravenou vozovou skříní (obdélníková místo původní osmiboké).

Technická data:
Výkon: 74 kW
Nejvyšší rychlost: 50 km/h
Výrobce: Tatra Kopřivnice
Přezdívka: věžák
Počet míst k sezení: 37

Obrázek

Wikipedia, http://cs.wikipedia.org/wiki/Motorov%C3 ... Fz_M_120.4

Vystřihovánka vyšla v ABC 16. ledna 2008 jako součást série Historická železnice. Autorem je Michal Dudáš. Vystřihovánka obsahuje 50 číslovaných dílů. Náhled na návodnou kresbu níže (Zdroj: http://www.iabc.cz)

Obrázek

Pokud jde o samotnou stavbu , jedná se o oddychovou akci. Tedy jednalo by se za předpokladu, že by použitý papír v časopisu nebyl takový, jaký tehdy byl. Pro klid nervů doporučuji vytisknout na něco příznivějšího, jako vhodný se jeví papír 120-140g/m3. Přestože je za dva večery hotovo, je výsledek i přes nutné zjednodušení oproti předloze dle mého názoru velmi líbivý. Autor prostě umí a jeho styl se k vybíraným předlohám (ohrožená zvířata, hmyz, postavičky, pravěk, betlémy, mašinky) výborně hodí.

Pozadí a podložku doporučuji dobře podlepit, bočnice jsou lepené natupo. Já jsem použil původní výtisk a tam bylo potřeba podlepit i stěny lokomotivy, protože papír v ploše nic pevného není. Drobné komplikace nastaly při lepení stěn mašiny na podlahu; podlaha mi vyšla o nějakého 0,5mm delší. Podvozkové díly 20 a 21 jsou oproti podlaze (a značkám pro jejich přilepení) delší. Doporučuji vyzkoušet nasucho a patřičně zkrátit. Tuším tam byl 1mm; díl jsem rozřízl za zadní brzdou přední nápravy (na návodné kresbě je to náprava více vlevo) a přelepil střed za krajní část. Podvozek jinak sedí, takže dalších úprav netřeba. Drobné potíže jsem měl i u střechy, a sice u návaznosti předních a zadních dílů na díl střední. Okrajové plechy jsou o něco užší než střed, doporučuji vyříznout o něco větší, přírovnat ke středu od středové rysky a pak teprve ohnout chlopně a doretušovat. Seřezání středního dílu by mohlo mít za následek jiný oblouk pro kabinu řidiče. Ale jak je vidět na fotkách, já jsem o tom předem nevěděl, a dá se to i jakž takž dotáhnout :)

Fotek je sice pomálu, na druhou stranu zezadu není co fotit a objekt je to poměrně nerozsáhlý :) :

Obrázek Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) yvan dne ned 22.7.2012 16:20, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový vůz M 120.4 / ABC / Michal Dudáš / 1:87 / HOTOV

Příspěvek od štefíno »

Myslím že dobrý :)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Motorový vůz M 120.4 / ABC / Michal Dudáš / 1:87 / HOTOV

Příspěvek od Tomáš S. »

Možná by stálo za to dát do toho dioráma tu co vyšla samostatně s interiérem... ;)
Honza S.

Re: Motorový vůz M 120.4 / ABC / Michal Dudáš / 1:87 / HOTOV

Příspěvek od Honza S. »

Je to moc pěkné. Modely pana Dudáše se mi taky líbí, jen zrovna to pozadí chtělo doladit. Je v dost malém rozlišení a jsou zřetelné "kostičky"
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Motorový vůz M 120.4 / ABC / Michal Dudáš / 1:87 / HOTOV

Příspěvek od yvan »

Děkuji za vřelá slova :)

Tak jak to je je to z mého pohledu kouzelný komplet. Na mě to působí jako takový prostorovější obrázek a tam by přemíra propracovanosti působila nevyváženě. Navíc Michal Dudáš umí parádní kresbu oken.
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“