Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od peetee »

Další model, který se pokusím dokončit je úzkorozchodný Freudenstein (tahle lokomotiva, podle toho co jsem z netu pochopil sloužila mimo jiné i na ostrovní železnici - na ostrově Wangerooger - koleje tam vedly po molu do moře; svoji pouť ukončila v roce 1942 někde na východní frontě).
Protože jsem chtěl konečně mít nějakou větší lokomotivu, na třetí pokus jsem si zvolil tohle - vypadá relativně jednoduše, není tam tolik dílů, tak uvidíme :)
Více na úvod netřeba, model se lepil už tolikrát, že škoda slov :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Model mám (skoro už tradičně) 2 x (částečně pro předpokládanou šikovnost a částečně jako zapas koloru) a taky jsem si pořídil lasery - ty obsahují hlavně kola + nějakou drobotinu - nakonec jsem použil asi 6 (slovy "šest" dílků).
Protože nepřebarvuji (temperou těžko trefit ofsetový tisk) a polepení originál dílem mi haprovalo (kola z vystřihovánky mají rovné loukotě a v laserech mají obloučkové zakončení, což se hůř polepuje a lasery jsou často řezané jakoby zešikma, kdy bych to musel tmelit, brousit ...) nakonec jsem vsadil na své ruce a jsem s tím celkem spokojený.

Práce na kolech:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kulaté dílky na kola jsou vyřezávány částečně ručně (stále nejsem schopen Olfou řezat se 100% jistotou přesně podle čar, takže opatrně vyřezávám ručně skalpelem nebo vnějšky koleček stříhám nůžkami) a Olfa kružítkem (nejlépe to jde ze "zapasu koloru" protože tam se nebojím, že není obrysová linie) a to vždy v minimálně dvojnásobném počtu (jako rezerva).
Pokud podlepuji kolečka kartonem dělám to tak, že nejprve na výkrese nazkouším přesný poloměr, pak vyříznu zvlášť barevné díly a zvlášť podlepové kartonové díly (neumím přesně vykružovat silné vrstvy - prostě to není ono, různě se to zešikmuje, uhýbá, občas to škubne a tak) a pak to teprve slepím (už jsem to zkoušel na modelech dříve a celkem se mi to osvědčilo).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Model jsem onýtoval (na nýty je použit materiál z vystřihovánky pro maximální barevnou věrnost a několik velikostí kornováků - koupeny v Olmiku zde: http://www.galenit.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; - mám koupeny kusovky + samostatnou rukojeť) - a vypadá to oproti natisknutým světlým tečkám fantasticky.

Co se týče retuše, tak abych ji minimalizoval a zachoval správnou barvu i na hranách (aspoň na některých - těch největších, kde retuš obvykle nejvíc razí), nařezal jsem si tenké proužky červeného papíru z vystřihovánky, opatrně sloupl vrstvu papíru a pak tento tenký proužek lepil na hranu dílu místo retuše:
Obrázek

Model se lepí dobře, díly sedí (vzhledem k tomu, že to je Modelik, tak je to super zpráva). Nedělám si moc poznámky během práce, takže je možné, že jsem na nějaké chybky zapomněl, pokud si vzpomenu, dopíšu to sem.

V jiném vlákně s touto lokomotivou se řešila nesedící zadní svislá deska na podvozku (díl 2 + 2a) - někteří ji lícovali se spodkem bočních stěn podvozku - díly č. 1 (asi podle barevného bokorysu ve vystřihovánce) a pak upravovali díry pro zasazení bočních stěn podvozku a ořezávali nahoře tuto desku aby seděla podlaha, ale podle vnitřní návodové kresby vystřihovánky (rysunek 1, 10 a 14) se lícuje s vrchem podvozku a správně má zadní stěna dole přesahovat boční díly podvozku - no budoucí lepiči, přeberte si to, vyzkoušejte a lepte jak uznáte za vhodné ... oba dva způsoby jsou asi funkční, a originál podklady pro Freudentein na netu moc nejsou, takže Vám asi nikdo nevynadá :)
Naposledy upravil(a) peetee dne pon 17.3.2014 18:46, celkem upraveno 1 x.
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od hank »

Podklady možná moc ne, zato ji tady http://www.buntbahn.de/modellbau/viewto ... sc&start=0" onclick="window.open(this.href);return false; někdo stavěl v mašinkářské velikosti G (správně IIm, měřítko 1:22,5) z mosazného plechu a z jeho reportu se dá vyčíst spousta detailů.

zdraví
hank
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Díky Hanku.
Ano, tuhle stránku jsem taky objevil a lokotka vypadá suprově, ale necítil jsem se na nějaké předělávky nebo úpravy, to snad příště :)
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Pokračuji na kabině:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Díly sedí. Jediná chybka je širší šedá plocha pro přilepení zásobníků uhlí:
Obrázek Obrázek

Vyřešeno přilepením šedého proužku stejné barvy (navíc to bude kryto kotlem a ve stínu):
Obrázek
Mrzout007
Příspěvky: 13
Registrován: pon 16.7.2012 17:59

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Mrzout007 »

Mě se to líbí. je to takové roztomolé.

jen dotaz, jak jsi lepil ty nýtky..? kapka herkula , ale je to asi náročné., tak se ptám
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Díky :)
Nýty jsou z originál papíru z vystřihovánky vytlačené (vyražené) pomocí kornajsny, pak každý nýtek zaretušován (tiskem si ho dám na prst a z rubu přetřu barvou - tak zaretušuji bílou hranu) a přilepen kapičkou herkula.

Myslím si, že oproti dělání nýtů přímo z kapky herkula, je tady jistější stejnost tvarů - a navíc, když dělám nýty z papíru z vystřihovánky, nemusím je přetírat (jen z rubu zaretušovat hrany) a riskovat, že barvu přetáhnu mimo nýt a taky mám jistotu, že budou mít barvu modelu.
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od hromadko.s »

Máš to moc pěkný :D
Na nýty jsem úspěšně použil černý papír z papírnictví. Nemusí se retušovat a po přelakování se barva sjednotí.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Ano, tuhle možnost jsem taky zvažoval, ale nenašel jsem doma vhodnou barvu papíru (ani černou ani červenou) a nechtělo se mi běhat po obchodech ... tak snad příště :)
staryorel
Příspěvky: 159
Registrován: úte 5.3.2013 18:30
Bydliště: slavičín

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od staryorel »

Zdravím , mám takový dotaz . Estli sem to správně pochopil tak jsi vystřihovánku oskenoval na barevný papír . Já neco takového také zkouším a mám ( měl ) jsem takový problém s tým skenováním .Spíš sem potřeboval aby se oskenovaly pouze černé rysky , ale samozřejmě se oskenovaly i plochy . Takže výsledek byl takový že duplikát na barevném papíře měl plochy (výplně) takové zašedlé .Samozřejmě sem to tiskl pouze černobíle .Tak by mě zajímalo estlis to dělal obdobně nebo je na to jiná finta ( úprava v nějakém fotoprogramu či co). ;)
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Ne, netiskl jsem model na barevný papír - mám 2 originály.
Chtělo by to asi nějak upravit (Corel a nebo jiné programy) aby se ty plochy tvářily jako průhledné nebo bílé (ale nemám s tím zkušenosti, tak snad poradí jiní).
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Vašek »

Pokud uděláš sken s dostatečným rozlišením, COREL umí obrázek "zvektorovat" - tj. udělat z bitmapy křívky. Pak si zvolíš bezbarvou výplň a je hotovo.
Kvalitnější výsledek dosáhneš, pokud si v CORELU vložíš sken jako podkladovou bitmapu a model přes ní překreslíš. Jenom je to trochu náričnější na čas ...
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

po zimním spánku trocha pokroku :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Chybí jen onýtovat kryty a udělat madla u vstupu do budky :)

K těm krytům - na netu jsem našel 2 fotky lokotky (boční pohledy) a 1 takovou divnou, u které zdroj uvádí, že jde o Freudenstein (je to pohled z většího odstupu, kde lokotka táhne vagony, ale není vidět číslo). Na těch 2 fotkách jsou kryty svislých potrubí. Na té 1 divné nejsou. Takže kryty budu osazovat určitě.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od AmatER »

tohle?
Obrázek

Tam je hlavně vidět, že přítokové trubky k parním válcům jsou umístěné trochu jinak (a jsou hlavně podstatně silnější), než na modelu. Ale raději bych se držel těch dalších dvou fotek, kde je čenichadlo s označením DRG, stejně jako model - ty kryty zjevně budou nějakého pozdějšího data.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Jj, to jsou přesně ty fotky :) Dík za odkaz, já už nevěděl, kde jsem je našel.
peetee
Příspěvky: 252
Registrován: sob 21.1.2012 1:42

Re: Bn2t Freudenstein / MODELIK / 1:25

Příspěvek od peetee »

Jinak tady jsou dvě další Bn2t, které na ostrově jezdily (ale od jiného výrobce - Hanomag):

DRG 99 022:
http://www.flickr.com/photos/34148515@N ... 2/sizes/l/" onclick="window.open(this.href);return false;

DRG 99 023:
http://www.inselrundgang.de/historisch/ ... elbahn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.inselrundgang.de/historisch/ ... elbahn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.voba-medien.de/assets/images ... 00-390.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“