Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Markulin »

Po tom co jsem dodělal německý pancéřák jsem si chtěl malinko odpočinout a tak jsem se pustil do tohoto drobka. Bude to další přírustek do série " Září 39" kterou se tak nějak snažím zkompletovat :roll:
Něco málo o předloze:
Drezína se vyráběla v letech 1925 - 27 v kopřivnické tatře údajně na žádost Polska. Poláci odebrali 6 kompletních strojů a 9 podvozků i s motory. V naší armádě se drezína příliš neosvědčila a sloužil u nás jen jeden stroj u železničního vojska v Milovicích k výcviku.
Velkou nevýhodou drezíny byla malá rychlost a slabý motor. Naopak balistické vlastnosti korby a jejího pancéřování byly velmi dobré.Výzbroj kterou tvořili kulomety(2x vz.7/24 v Čs. Armádě a wz.30 + wz.25 v Polsku) byla umístněná v otočné věžičce na korbě. Posádku tvořilo 3 - 5 mužů. Drezína také vezla jednoduchý manipulační systém se dvěma krátkými kolejnicemi, díky nimž mohla uhnout z kolejí projíždějícím vlakům.
Tatra T-18 měřila na délku přes 3,5 metru a na výšku měla těsně přes 2 metry. Vážila plně naložená skoro 5,5 tuny a dosahovala maximální rychlosti 50 km/h, přičemž akční rádius činil 700 km.
Obrázek Obrázek
Vystřihovánka nabízí tři varianty kamufláže (Československou, Polskou a Německou) dlouho jsem uvažoval o Čs. kamu ale nějak mě nepadla do oka (snad později ji udělám) a tak jsem se pustil do polské. Stavbu jsem začal výzbrojí a podvozkem. a jak jsem psal na začátku....zatím je to pohodové lepení. Akorát papír se mě zdá oproti jiným modelům od GPM poněkud silnější. Asi je to tím že jsem doteď dělal jen devadesátkové ročníky :roll:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Markulin dne úte 18.9.2012 9:29, celkem upraveno 1 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25

Příspěvek od Markulin »

Pokračuju korbou a zatím všecno nasvědčuje tomu že to bude pohodová a odpočinková stavba 8-)
Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25

Příspěvek od Markulin »

Hotové jsou světla a pokračuju věží
Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25

Příspěvek od Markulin »

Dodělal jsem optiku na kulomety, zkompletoval věž a přidal pár drobností :)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Hezkej drobeček. Slušely by jí prosklený světla, ale jinak bez výhrad ;)
Kulomety se mi líběj hodně.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25

Příspěvek od Markulin »

No jo.. Prosklené světla.... :? Když jsem dělal myslím Ursuse tak mě to taky někdo psal...... Ale dělám na modelech jen minimum úprav. Modely v sérii "Září 39" do které Tatra patří, které mám hotové mají papírové světla. Tak jsem nechtěl narušovat zaběhnutý trend :D

Tak a tady už je drzína v celé své kráse. Stavba byla pohodová a bez problémů. Opravdu odpočinek ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
A jelikož už mám sehnané další kousky tak brzo budu sérii rozšiřovat
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Vojta Č. »

OK, se světly tvá volba. Velká věda to není ;)
Gratuluju k dokončení a s klasikem volám "více světla!" ;)
Ale volba podkladu je super, to teraco nebo co to je k té podložce hezky ladí.
(a stejně přemýšlím o bojové použitelnosti něčeho takovéhohle...)
Markulin píše:... Drezína také vezla jednoduchý manipulační systém se dvěma krátkými kolejnicemi, díky nimž mohla uhnout z kolejí projíždějícím vlakům...
A tohle bych teda zatraceně chtěl vidět v akci :D
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Markulin »

Díky. Vím že ty světla nejsou žádná věda. Ale nechtěl jsem tím rozbíjet stejnost započaté série.
A s tím světlem to byl malinko problém. Je to foceno na noční směně v 04:15 na zaprášeném betonu :D Toť tajemství podkladu ;) (došlo k tomu omylem)
To zařízení by mně taky zajímalo jak funguje. sice mám bujnou fantazii ale toto si dost dobře vybavit nedovedu :? I když na fotce v úvodu je to myslím zachycené?
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Brzdič »

To šlo rychle, další pěkný kousek. ;)
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od CSR »

Máš to moc pěkně a čiště postavené.A řekl bych že i docela rychle.Gratuluju k dalšímu modelu do té tvé serie.Co máš v plánu dál do série, pochlub se.A také by mě docela zajímalo jak funguje ten manipulační systém.Myslím že takových nás bude asi více.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Markulin »

Díky kluci. Ta rychlost mně taky docela překvapila. Ale jak jsem psal....lepilo se to skoro samo. A co bude dál?....Prozradím jen tolik že zabrousím mezi pásovce ;)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 61
Registrován: ned 22.1.2012 16:45

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Vašek »

Pěkně a čistě postavené, gratuluji. Jenom bych ti doporučil pořídit si kornajsny a pustit se do nýtování - model pak vypadá mnohem, mnohem lépe ...
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Michal Traj »

Máš to moc hezký. Akorát by si zasloužili ty světla udělat plastický. Ta modrá bije do očí.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od bernie »

...a myslíš Michale, že stříbrné paraboly budou třískat od očí méně? :D

Pokud je to pokračování v jednotném stylu v rámci série, proč ne. Ale pak tedy budu přísnej za naprosto nezvládnuté nalepení do pozice shodného stínování ilustrované plochy světla. Jednou nahoru, jednou doprava, jednou dolů :twisted:

Retuš je zvládnutá, tak zkus ještě zelenou máznout tu svítící spáru přechodu "haubny" do předního štítu nástavby 8-)

Jinak samozřejmě velmi pěkné a těším se na další kousky do série T-18 ;)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Tatra T-18 /GPM/ 1:25 - Hotovo

Příspěvek od Markulin »

Na ty světla jsem úplně zapoměl :oops: Díky za upozornění Bernie :) Ale je to jen to jedno světlo a já ho zrovna vyfotil. Při lepení jsem spíš hleděl na polohu šroubů na světlech a na to aby byly co nejmíň vidět spoje .....Moje chyba. Budu muset opravovat. A tu bílou spáru vytáhl blesk.....v reálu to není vůbec vidět. Ale přesto si budu příště......vlastně už velice brzy ;) ..... dávat větší pozor
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“